• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiler görevlilere tepkili
18 Aralık 2010 Cumartesi 18:00

Çiftçiler görevlilere tepkili

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, ekili tarım alanları sular altında kalan çiftçiler, bundan sorumlu tuttukları görevlilere tepki gösterdi.
Konya'nın Beyşehir ilçesinde, ekili tarım alanları sular altında kalan çiftçiler, bundan sorumlu tuttukları görevlilere tepki gösterdi.
 
Beyşehir-Isparta Karayolu'nun 3.kilometresinden geçerek Beyşehir Gölü'ne akan Sarıöz kanalı aşırı yağışlar nedeniyle taştı. Taşkın sularının karayolunu ulaşıma kapatmaması için çözüm arayan yetkililer, çareyi suların yönünü bölgedeki ekili arazilere doğru çevirmekte buldu. Bu durum ekili alanları sular altında kalan çiftçilerin tepkisine yol açtı.
 
Karayolu üzerindeki köprü çalışmalarının tamamlanamadığı günlerde, Sarıöz kanalındaki su seviyesi yükselirken, taşkın sularının karayolunun ulaşıma kapanmasına engel olmak isteyen yetkililer, suyun akış yönünü bölgedeki ekili alanlara doğru drene etmeye başladı. Bölgede buğday, arpa ve mercimek ekili arazilerinin sular altında kaldığını ve ürünün zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını savunan çiftçilerle görevliler arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Tarım alanlarına suyu aktaran
büzün önünün kapatılmasını isteyen çiftçiler, bölgeyi terk etmezken, yaşanan soruna çözüm bulabilmek için bir yetkili aradı.
 
Karayolları ekipleri de bölgeye gelip incelemelerde bulunurken, soruna bir türlü çözüm bulunamadı.
Bunun üzerine yol üzerinde köprü inşaatını yürüten müteahhit firmanın görevlileri ile tartışmaya giren bazı çiftçiler, yaşananlara tepki gösterdi. Müteahhit firmada işçi olduğunu belirten bir görevli, kendisiyle tartışmaya giren çiftçilere çözüm için karayolları yetkililerini adres olarak gösterdi. Ancak bu sözlerden tatmin olmayan çiftçiler, ekili arazilerine su akışının durdurulması için iş makinelerinin devreye konulmasını istedi.
 
Tepkiler üzerine müteahhit şirkete ait bir iş makinesi çalışma başlatarak, ekili alanlara suyu tahliye eden kanalı devre dışı bıraktı. Beyşehir Belediyesi'ne ait bir kepçe de gelerek servis yolu altından geçen büzlerin tıkanıklığını giderebilmek için bir süre çalışma başlattı. Ancak kanalda su seviyesi yükselmeye başlarken, karayolunu tehdit etmeye başladı.
 
Çiftçi Edip Şam, yaşanan sorunun çözüme kavuşması için dertlerini tüm yetkililere anlattıklarını ancak sıkıntılarının bir türlü giderilemediğini söyledi. Çiftçi Halit Sarı ise servis yolunun altına döşenen büzlerin kanaldaki suları yağış olması halinde drene edemeyeceğini günler öncesinden yetkililere bildirdiklerini ancak önlem alınmadığını savundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA