• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçiden Konuka tam destek
09 Temmuz 2009 Perşembe 14:33

Çiftçiden Konuk'a tam destek

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 57.Olağan Genel Kurulu yaklaşık 5 bin çiftçinin katılımı ile gerçekleşti.
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 57.Olağan Genel Kurula yaklaşık 5 bin çiftçi ortak katılırken Başkan Recep Konuk Konya Şeker’in artık yerel anlayıştan çıktığını ulusal marka olmanın da ötesinde bugün artık bir dünya kuruluşu, küresel aktör olduğunu söyledi.
 
Genel kurulda ki kararların tamamı oy birliği ile alınırken çiftçilere katılım ve sonsuz desteklerinden dolayı teşekkür eden Recep Konuk “Hedeflerimize adım adım ama kararlı bir şekilde ulaşıyor, hep birlikte büyümeye devam ediyoruz.” dedi.
 
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 57. olağan genel kurulu yaklaşık 5 bin çiftçinin yanı sıra Konya’daki Belediye ve oda Başkanlarının katılımı ile yapıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından kürsüye gelen Başkan Recep Konuk, “Çalışırken zaman zaman inanılmaz ve yapılamaz denilenleri,kimilerinin hayal olarak gördüklerini bugün yapmanın mutluluğu ve onuru içerisindeyiz. .Son dönemde yaptığımız yatırımlar ile ekili alanı 200 bin dekardan 600 bin dekar alana çıkarttık. Bunun sonucu olarak 170 trilyon ilave yani yeni kaynak sağladık. İşte bu rakam bugün sadece üreticiyi değil Konya’ yı ayakta tutmaktadır. Çiftçimizi tüm yatırımlarımıza rağmen destek verdik. Akaryakıt desteği, avans desteği, ayni ve nakdi avanslarsadece  çiftçimizi değil bölgemizi de büyük ölçüde rahatlattı. Bu konuda da üreticimize de danıştık. Üreticiler arasında kamu oyu araştırması değil bire bir görüş aldık. Bu görüşlerin doğrultusunda çiftçimiz bu desteklerin devam etmesini istedi. Bizde devam edeceğiz. Yaklaşık 10 yıldır olduğu gibi biz yine onları desteklemeye onları ayakta dimdik tutmaya, onların arkasında sonuna kadar durmaya devam edeceğiz’ dedi. Yapılan yatırımların dünya ölçekli ve tarımın devamı açısından önemine de değinen Başkan Konuk ‘ Sıvı şekerden bioetonele çikolatadan şekerli mamullere kadar yapılan her türlü yatırımın çiftçiye endeksli  ve üretimi korumanın yanı sıra artırmaya yönelik olduğunu söyledi.Konuk ‘Son olarak yaptığımız ve üretime geçen patates fabrikası ve tohum üretim ve işleme tesislerimizi de sessiz sedasız üretime geçirdik. Seydibey patates işleme fabrikasının üretime geçmesi ile birlikte bölgemizde ki üreticilerin hem kazançları artmış, hem de ürettikleri ürün değer bulmaya başlamıştır. Yine Altınekin tohum fabrikasının stratejik bir önemi bulunuyor. Bu fabrika ile artık çiftçimiz kendi kullanacağı tohumu da üretecek tohum da ki problemde böylelikle son bulacaktır” dedi.
 
Konya Şeker’in bugün ki potansiyeli ve yaptığı yatırımlar neticesinde Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş kuruluşları ile birlikte yarıştığını ve bu kuruluşlarında üyesi olduğunu belirten Başkan Konuk, “Marka değerimizi her geçen gün artırıyoruz. Sizlerin desteği ile bize verdiğiniz güven ile yerel anlayıştan çıktık Türkiye kuruluşu olduk. bugün Türkiye’nin sınırlarını aştık artık Dünya kuruluşu olduk. dünya markası olma yolunda önemli mesafeler katettik’ dedi.Çevre ve ağaçlandırmaya verilen destek ile bugün bölgede ekolojik dengenin sağlanmasına büyük katkı sağlandığını bununda Tarım Bakanlığı verileri ile onaylandığını hatırlatan Başkan Konuk’ Konya bölgesinde üreticinin ektiği buğday ve pancardan sonra yeni ürünler ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Bugün bunu da başardık.  Patates üretimimizi hızla artırırken  kanola da yeni ürünümüzdür. Üreticimiz şimdi şeker pancarından sonra patates ve kanola üretimi ile fazlasıyla rahatlayacaktır. Bakın bugün çiftçilerimizin en büyük sıkıntısı para ve ardından da çocukları için de iştir. Peki biz bu iş ve aş konusunda ne yapıyoruz? Sessiz sedasız ne temel atma töreni ne de açılış yapmadan üretime geçirdiğimiz fabrikalarımızda yüzde 95 i meslek yüksek okulu mezunu olan eğitimli bölgemizin çocukları çalışmaktadır. Çocuklarımız eğitimlerini alacak ve kendi tesislerinde üreticinin sahibi olduğu fabrikalarda çalışacaklardır” dedi.
YORUMLAR
UMUDUMUZ SENSİN BAŞKANIM.
YUSUF GÜNEŞ
Göreve geldiği 1999 yılından bu yana hem Konya Şeker’in, hem de çiftçilerin adeta rüyasını bilen,Türk çiftçisinin kalkınmasının mimarı olan Recep Konuk; TÜRK ÇİFÇİSİNE UMUT OLDU. Duyduğum bir hikaye ile bu durumu özetlemem mümkün. Dört mum yavaşça yanıyordu… Ortam çok sessizdi, konuşmaları duyuluyordu. İlki konuştu ‘Ben BARIŞIM’. Hiç kimse yanık kalmama çalışmıyor, inanıyorum ki söneceğim. Alevi azaldı ve söndü. İkinci konuştu; ‘Ben İNANCIM’ Neredeyse herkes artık beni gerekli görmüyor. O nedenle artık daha fazla yanık kalmaya hiç gerek yok. Konuşmasını bitirdi ve söndü… Üçüncü mum da ‘Ben SEVGİYİM’ Yanık kalmak için gücüm yok, insanlar beni bir kenara bıraktı ve önemimi anlamadı. Kendilerine en yakın olanları bile tanımazdan gelip sevmeyi unuttular… Dedi ve o da söndü. Ansızın bir çocuk odaya girdi ve üç mumun artık yanmadığını gördü… Neden yanmıyorsunuz, sizin sonuna kadar yanmanız gerekirdi. Dedi ve ağlamaya başladı. Dördüncü mum çocuğa döndü ve; Korkma ben hala yanıyorum ve diğer mumları yakabilirim. Ben ‘UMUDUM’ dedi… Parlayan gözlerle, çocuk ‘Umut’ mumunu aldı ve diğer mumları tekrar yaktı… Hal böyle iken Türk Çiftçisinin UMUDU olan Recep Konuk, yaptığı yatırımlarla Konya’mızın ve ülkemizin de UMUDU olacaktır. SAYENİZDE TÜRK ÇİFÇİSİ; DİK BAŞ,TOK KARIN VE MUTLU YARINLARA ULAŞACAKTIR. SİZİN GİBİ ANADOLUDAN YETİŞEN UFKU VE VİZYONU OLAN BİR LİDER İLE TÜRK ÇİFÇİSİNİN SIRTI YERE GELMEYECEK TERCİHİMİZİN,TEKLİFİ TÜM UMUTLARIMIZIN VUSLATI OLACAKTIR.
78.161.129.242
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA