• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi Konya Şeker ile altın yılını yaşıyor
22 Temmuz 2011 Cuma 15:20

Çiftçi Konya Şeker ile altın yılını yaşıyor

Yağışların bol olması nedeniyle bu yıl hububatta yüksek verim alan üretici, Konya Şekerin ayni ve nakdi avans destekleriyle de altın yılını yaşıyor.

Yağışların bol olması nedeniyle bu yıl hububatta yüksek verim alan üretici, Konya Şeker’in ayni ve nakdi avans destekleriyle de altın yılını yaşıyor.

İki hafta önce Konya Şeker’in 58. Olağan Mali Genel Kurulu’nda alınan “üreticiye tam destek” kararının ardından üreticiye 13 Temmuz’da 25.1 milyon liralık nakdi avans desteği dağıtan Konya Şeker, bugünden itibaren de 21.3 milyon lira tutarındaki 5.8 milyon litrelik motorin desteği veriyor.

Konya Şeker bu yılki kampanya döneminde, mazot desteği ile birlikte üreticisine  59.5 milyon lirası ayni, 96.5 milyon lirası da nakdi avans olmak üzere toplam 156 milyon liralık ekonomik katkı vermiş oldu. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilere olan desteğin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üretimde sürekliliğin sağlanması ve üreticilerin refah seviyelerinin yüksek olması için tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık verildiğini belirterek, kurumun hem üreticinin yetiştirdiği diğer ürünlerinin de değerlenmesini, hem de bugünkü üretim deseninin dışında kazancı yüksek alternatif tarım ürünlerini de yetiştirebilmesi için öncülük ettiğini vurguladı. Konya Ovası’nda geleneksel olarak üretimi yapılan arpa, buğday ve şeker pancarının dışında Konya Şeker’in alternatif tarım ürünleri olarak Türk tarımına kazandırdığı Kanola gibi ürünlerle de üreticilerin daha çok kazanç elde etmesi için ortam hazırladıklarını bildiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep konuk, “Konya Şeker, varlık sebebi üretici ve tarımsal üretim olan bir kurumdur. Bu yüzden üreticilere her ortamda, her türlü ekonomik desteği vermek bizim birinci önceliğimizdir. Bizim asli görevimiz üreticinin ayakta durmasını sağlayacak projeleri ortaya koymak, üreticilerin üretimini yaptığı ürünlerin pazarlanacağı tarımsal sanayi yatırımlarını yapmak ve üreticilerin zorlanmaması için de ekonomik destek vermektir. Biz bu görevimizi eksik aksak ya da destekliyormuş gibi yaparak değil üretime ve üreticiye tam destek şeklinde yerine getirmeye gayret ediyoruz. Yaptığımız katkıyla da üreticimizi mutlu edebiliyorsak bu bizim için en büyük huzur ve mutluluk kaynağıdır. Çünkü üreticinin mutluluğu bizim mutluluk kaynağımızdır” dedi.

DAHA ÇOK ÜRÜN DAHA ÇOK KAZANÇ-
Üreticilerin tarımsal üretimden daha çok kazanç elde edebilmesi için daha çok ürün çeşitliliğine ihtiyaç duyulduğunu, Konya Ovası’ndaki arazi şartlarının da buna uygun olduğunu kaydeden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz üreticilerimizin daha çok kazanması için buğday, arpa ve şeker pancarının dışında da tarım ürünlerine yönelmesini istedik. AR-GE birimimizin özenle sürdürdüğü uzun ve meşakkatli bir çalışmanın sonunda Konya Ovası’na yeni ürünler kazandırdık. Kanola da bu ürünlerden sadece bir tanesidir. Kanola üretimi için üreticilerimizle birlikte arazide 2 bin dekarlık alanda sözleşmeli ekim yaptık ve bundan da yüksek verim elde ettik. Üreticilerimizin ekimini yaptığı Konala’da birim alandan 300 ila 400 kg’lık bir verim aldık. Bu bizim için çok önemli. Avrupa Birliği ülkeleriyle yarışır hale geldik. Almanya, Ukrayna gibi Kanola’nın yaygın olduğu ülkeleri birim alandan alınan verimde geçtik. Bu da bizi ziyadesiyle sevindiriyor” diye konuştu.

HER ÇALIŞMAMIZ ÜRETİCİ İÇİNDİR-
Konya Şeker’in bugüne kadar gerçekleştirdiği birbirinden önemli tarımsal sanayi yatırımlarının tümünün üreticilere yönelik yatırımlar olduğunu ve buna benzer yatırımların önümüzdeki yıllarda da süreceğini belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;

“Çumra Şeker’le birlikte üreticilerimizin elindeki pancar kotalarının artmasına vesile olduk. Üreticilerimizin kotası Çumra Şeker’in devreye girmesiyle birlikte iki katına çıktı. Yani, bu yatırımla üreticilerimizin daha çok ekim yapmalarını sağladık. Türkiye’de bir ilk ve tek olan Sıvı Şeker Tesisleri’yle, pancar şekeriyle rekabet edenlerle rekabet edecek bir ürünü üreterek, hem şeker pancarı üretiminin geleceğini teminat altına aldık, hem de şeker pancarı üretiminin artmasını sağladık.

Çikolata, şeker, lokum, helva gibi katma değeri yüksek ürünleri üreterek oluşan ilave katma değerin sektörde kalmasını sağlarken, Konya Şeker’in ürettiği kristal şekerin daha hızlı ve kolay tüketilmesine vesile olduk. Bununla da üreticilerimizin kotalarının düşmesini engelledik. Bioetanol Tesisleri’yle pancardan etanol ürettik ve dünyanın yükselen trendi olan yenilenebilir enerji alanında da söz sahibi olduk. Yem Tesisleri’yle pancarın posasının değerlendirilmesini sağladık ve yine üreticilerimizin üretimini yaptığı arpa, buğday ve mısır gibi ürünlerin alımını yaparak piyasada fiyatların üretici lehine gelişmesine katkı verdik.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük et-süt entegre kompleksinin temelini attık, bunun bölge hayvancılığına yapacağı katkıya önümüzdeki yıldan itibaren herkes şahit olacak.  Üreticilerimiz için bitkisel üretime ek olarak hayvansal üretimde önemli bir gelir kaynağı olacak. Yağ tesisi yatırımına önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Konya Ovasında pancar, buğday, arpa, mısır, patates dışında kanola ile de üreticinin hanesi bereketlenecek.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA