• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi bu sigorta ile rahat uyuyacak
11 Mayıs 2010 Salı 12:56

Çiftçi bu sigorta ile rahat uyuyacak

Tarsim, tarım sigortası poliçesi kesmeye yetkili sigorta şirketlerinin acentelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği toplantı Konyada yapıldı.
Tarsim, tarım sigortası poliçesi kesmeye yetkili sigorta şirketlerinin acentelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği toplantı Konya’da yapıldı.
 
Tarsim Ankara Bölge Koordinatörlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Müdürlüğü’nün organizasyonu ile düzenlenen toplantıya, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Daşdelen, Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Müdürü A.Naci Yorgancılar, Tarsim Ankara Bölge Koordinatörü İsmail Elmas, Tarsim Ankara Bölge Koordinatör Yardımcısı Muhteşem Torun, Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Bücük,Sigorta Şefi A.Fuat Hamurcu ve Konya,Aksaray,Niğde ve Karaman’dan Tarsim Poliçesi tanzim eden 127 kooperatif yetkilisi katıldı.
 
Konya Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıda, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi, mevzuat, çalışma usul ve esasları ile ilgili acentelerin bilgi düzeylerinin arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, Tarsim Ankara Bölge Koordinatörü İsmail Elmas bilgi verdi.
 
Acente eğitiminde Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Daşdelen, Devlet Destekli Tarım Sigortaları uygulamalarının Türk tarım sektörünün geleceği için büyük önem taşıdığını belirterek, “14.06.2005 tarihli 5363 sayılı "Tarım Sigortaları Kanunu" ile tarım sektörünü tehdit eden riskler teminat altına alınmıştır.  Tarım Sigortaları Kanunu ile tarımsal üretimin çok yüksek risk içermesi ve dolayısıyla çok yüksek prim ödemesi gerektirmesi nedeniyle sigorta kapsamına alınamayan doğal risklerin devlet desteği ile kâr amacı olmayan, teknik esaslara dayalı,  sigorta prensipleri çerçevesinde, şeffaf, güvenilir ve sürdürülebilir çağdaş bir sistem ile sigorta kapsamına alınması sağlanmıştır. Çiftçilerimiz tek geçim kaynakları olan ürünlerini ve hayvanlarını sigortalattıkları takdirde, sigorta priminin yarısını ödeyecekler, diğer yarısını devlet karşılayacaktır. Prim bedelleri, ürün bedeliyle karşılaştırıldığında çok önemli rakamlar olmadığı görülecektir. Bu sigortayı yaptıran çiftçimiz rahat uyuyacaktır” dedi.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Müdürü A.Naci Yorgancılar, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, Devlet Destekli Tarım Sigortaları ve diğer tüm sigorta branşlarında çiftçilere hizmet verdiklerini belirterek “Sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüklerinden daha geniş bilgi alabilirler” diye konuştu.
 
Devlet destekli tarım sigortasından faydalanmak isteyenlerin öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması, ön soy ve soy kütüğü kayıtlarının güncel olması gerekiyor. ÇKS, ön soy ve soy kütüğü kayıtlarını güncellemiş olan üreticiler, devlet destekli tarım sigortası yaptırmak için tarım sigortaları branşında faaliyet gösteren sigorta şirketlerine veya acentelerine sigorta yaptırabilecek. Ürünlerini, hayvanlarını, seralarını sigortalayan çiftçilerin sigorta miktarlarının yüzde 50’si devlet tarafından ödenecek.
 
Devlet destekli bitkisel ürün sigortalarında ve sera sigortalarında, ana teminat “dolu ” olmak şartıyla, buna ek olarak fırtına, hortum, yangın, sel, su baskını ve heyelan riskleri, bu riskler sebebiyle meyve ve sebzelerde meydana gelen kalite kaybı zararları, süt sığırlarında yazılı istisnalar dışında kalan her türlü hayvan hastalıkları ve gebelik, doğum ve cerrahi müdahale, her türlü kaza, yılan ve böcek sokması, zehirli çayır otları ve yeme bağlı zehirlenmeler, her türlü doğal afetler ve güneş çarpmaları, yangın ve infilak sebebiyle meydana gelen ölüm ve zorunlu kestirme riskleri sigorta kapsamında olacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA