• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiçekin can alıcı sorulara cevabı
11 Mayıs 2010 Salı 17:19

Çiçek'in can alıcı sorulara cevabı

Cemil Çiçek'ten özel hayatın gizliliğine dair mesajlar...

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, özel hayatın gizliğinin ihlalini 2005 yılında Türk Ceza Kanununda değişiklik yaparak suç haline getirdiklerini belirterek, ''Biz daha 2005'te hem Anayasa, hem de ceza kanunu açısından özel hayatın gizliliğine müdahaleyi suç kabul eden bir düşünceye sahibiz'' dedi.
    

Çiçek, Cenevre dönüşü Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen video görüntüler ve istifasıyla ilgili sorularını yanıtladı.
    

''Sayın Baykal istifasını açıklarken hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Bu konudaki görüşünüz nedir?'' diye sorulan Çiçek, bu olayla ilgili şahsi düşüncelerini ve üzüntülerini, ilk gün kendisini telefonla arayarak ifade ettiğini belirtti.
    

Cemil Çiçek, bu konudaki kanaatini de söylediğini, Deniz Baykal'ın da bununla ilgili basın açıklaması yaptığını dile getirerek, şöyle konuştu:''Dolayısıyla benim düşüncem o günkü açıklamalarımdır. Bir parti mensubu olarak düşüncelerimi soruyorsanız, bu konuyla ilgili olarak Sayın Başbakan ve ilgili arkadaşlarımızın bugün gazetelerdeki açıklamalarını okudum. Dolayısıyla ben Pazar gününden beri dışarıdaydım. İçerideki gelişmeleri sizler kadar yakından takip etme imkanım olmadı. Kaçamak bir cevap vermek için de bunu söylemiyorum. Eksik bilgiyle böylesine önemli bir konuyu değerlendirmek, hem konu açısından, hem de bir kısım değerli insanlar açısından yanlış sonuçlara götürür.''
    

Çiçek, ''Referandum öncesinde böyle bir komplonun ortaya çıkmasını neye bağlıyorsunuz?'' şeklindeki soruya ''Ben bu konunun yargıya intikal ettiğini biliyorum. Yargıya intikal ettiğine göre kafamızda bir soru varsa onun beraber aydınlatılması yargı yoluyla olacaktır ve olmalıdır. Bizlere de düşen yargının bu soruşturmayı yaparken, Cumhuriyet savcıları bu soruşturmayı yaparken, istediği bilgilere ulaşabilmesi, bizden istediği herhangi bir husus varsa bunların süratle ve mümkün olan imkan çerçevesinde bunların karşılanmasıdır. Belki o, o tartışmaların da doğru bir mecrada yapılmasına imkan verir. Ben şahsen böyle düşünüyorum'' karşılığını verdi.
 
-''ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK, YAPACAĞIZ''-
 
Cemil Çiçek, ''Hükümet olayın arkasında ne olduğunu ortaya çıkaracak mı?'' şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı:''Sadece hükümet olarak değil. Hükümet, bu olayları nasıl ortaya çıkarır; bunun anayasamızda, yasalarımızda yolu, yöntemi bellidir. O çerçevede elbette her türlü suç teşkil eden bir olayın ortaya çıkarılmasında biz üzerimize düşeni bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yaparız. Yargıya intikal eden bir konuda oraya vaziyet eden yargı makamlarıdır. Bize düşen onların ihtiyaçlarını karşılamak ve bizden istenen hususlar olursa onları da süratle yerine getirmektir.''
    

Çiçek, ''Özel hayatın gizliliğinin ihlalinin Türkiye'de bir sorun olduğunu düşünüyor musunuz?'' diye soran bir gazeteciye, özel hayatın gizliğinin ihlalini zaten 2005'te yaptıkların ceza kanununda suç haline getirdiklerini söyledi.
    

''Bizim açımızdan özel hayatın gizliliğine müdahale suç. Bu durum TCK'nin 135 ve takip eden maddelerinde suç olarak kabul edilmiştir'' diye konuşan Çiçek, geçen günlerde medyadan gelen bir kısım telkinlerle de özel hayatın gizliliğine müdahalede cezaların artırılması noktasında bir talep olduğunu ve bununla ilgili cezaları da arttırdıklarını hatırlattı.
    

Hazırlık soruşturmasının gizliliğini ifşa eden hususların da ceza hükmüne bağlanması noktasında gazetecilerden de bazı itirazlar geldiğini söyleyen Çiçek, Adalet Bakanlığının da bu konuda bir çalışma yaptığının bilindiğini ifade etti.
    

Çiçek, ''Demek ki biz daha 2005'te hem anayasa, hem de ceza kanunu açısından özel hayatın gizliliğine müdahaleyi suç kabul eden bir düşünceye sahibiz. Tercihimiz bu yöndedir. Onun için de ceza kanununa birtakım hükümler konmuştur'' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA