• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiçek savcıları göreve çağırdı
27 Nisan 2012 Cuma 16:17

Çiçek savcıları göreve çağırdı

TBMM Başkanı Çiçek, 27 Nisan e-muhtırayla ilgili olarak 'Savcıların otomatikman harekete geçmesi gerekiyor' dedi...
TBMM Başkanı Çiçek, 27 Nisan e-muhtırayla ilgili olarak 'Savcıların otomatikman harekete geçmesi gerekiyor' dedi...

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''(27 Nisan e-bildirisi) Sürece müdahaledir, bunda tereddüt yok. Çünkü orada Meclis'in yaptığı yanlış bir iş yoktu'' diye konuştu.
Çiçek, CNN Türk'de soruları yanıtladı. ''27 Nisan e-bildirisi''nin yayımlandığı geceyle ilgili soru üzerine Çiçek, ''Adına ne dersek diyelim hoş bir gece, hoş bir açıklama değildi. O gecenin bir kabus, karanlık bir gece olduğunu çok net ifade edelim'' dedi. 27 Nisan'ın ardından gelen günlerde belli kesimlerin iyi sınav vermediğini belirten Çiçek, ''Sürece müdahaledir, bunda tereddüt yok. Çünkü orada Meclis'in yaptığı yanlış bir iş yoktu'' diye konuştu. Geriye dönük açıklamalara bakıldığında, ''başörtüsünün belki işin bir bahanesi olduğunu'' belirten Çiçek, ''Demokratlığı ölçecekseniz, 28 Nisan sabahı kim nerede ona bir bakın'' dedi.
 
Çiçek, ''28 Nisan'da o yanıtı vermeseydiniz ne olurdu?'' sorusuna, ''Bugünkü olanların hiçbirisi olmazdı. Bugün yanlış yolda ilerlemeye devam ederdik. Yani bir üçüncü dünya ülkesi olma yolunda hızla ilerlemiş olurduk'' karşılığını verdi. Çiçek, şunları söyledi:
''Gece yarısı böyle bir bildiri, yani anında kafamda 40-50 tane soru belirdi. Bunu konuşmak lazımdı, neticede biz bir Hükümetiz, sorumluluğunu taşıyoruz, bir inisiyatif başlaması gerekiyor, bunun birlikte değerlendirilmesi söz konusu oldu. Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakanımız bir kaç arkadaşla beraber, telefonla veya birlikte... Bazı arkadaşlarla beraberdik zaten. Sayın Başbakan ile telefonla, Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber, sabaha kadar bu değerlendirmeler yapıldı. Nedir, neye ihtiyaç var, neden bu yola gidildi? Önünde ne var, arkasında ne var, bunun bir sonraki hamlesi nedir? Bu sadece bir bildiriden ibaret değil.
 
O gece başlangıçta görüştüğümüz arkadaşlar dahil, açıklama yapılmaması yönünde bir görüş olmadı. Mutlaka bir açıklama yapılması lazım. Çünkü bu açıklama yapılmadığı takdirde, ben önceden de biliyorum, bir hükümetin var olup olmadığı, yaşayıp yaşamadığı nereden belli olacak?
 
Bir cevap verilmesi gerektiği noktasında bir tereddüt yok o arkadaşların arasında. Bu işleri kişiselleştirmek de doğru değil. Olumlu ya da olumsuz, sorumluluk da başarı da, övünülecek yanı da yerilecek yanı da müşterek olur bu işlerin, öyle yapmak daha doğrudur. Bir cevap verilsin, bu cevabın içeriği ne olsun, o konuşulmuştur. Daha sonra da bunlar ortaya konup, daha geniş çaplı bir istişarede 'bunun nasıl verilmesi lazım, Hükümetin sitesine mi konulsun, yok yazılı bir açıklama yapılsın, yok Sayın Başbakan tarafından mı yapılsın, Hükümet sözcüsü tarafından mı yapılsın...', işin bu kısmıdır. Tabii bu açıklama yapılacak saate kadar da daha bilinmeyen pek çok şey var.''
''Demokrasiyi kurumsallaştırmak kolay olmuyor''
 
''Uykusuz mu kalındı?'' sorusuna Çiçek, ''Tabii. Benim o günkü kıyafetim de basın toplantısına uygun bir kıyafet değildi. Neticede gece neyle geldiysek, öğleye kadar da o kıyafetle... Diğer arkadaşlarımızın durumu da öyledir. Maalesef tatsız bir gecedir. Ama demokrasiyi kazanmak, kurumsallaştırmak da kolay olmuyor'' karşılığını verdi.
O geceye gelinceye kadar, yazılanlara, seçim yaptırmamak için gerekçe icat edenlere bakmak gerektiğini belirten Çiçek, ''Geriye dönün, darbelerde bu var, müdahalelerin hepsinde bu var. Yani belli unsurların, kesimlerin günahı hiç az değildir'' dedi.
''27 Nisan''ın dava konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Cemil Çiçek, ''Onu ben bilemem. Bugüne kadar konuyu değerlendirirken hep siyasi olarak yaptık. Hukuken değerlendirme olacaksa, bu şikayete bağlı bir suç değil. Eğer bir ülkede bir suç işlendiyse, işleniyorsa, buna da soruşturma makamları bir şekilde muttali olduysa, savcıların otomatikman harekete geçmesi gerekiyor'' diye konuştu.
Çiçek, ''Dava açılırsa müdahil olur musunuz'' sorusuna ''E, o güne gelelim'' yanıtını verdi.
 
Tutuklu vekiller
 
Tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir soru üzerine ise Çiçek, bugün bu konuda çıkan haberlerin kendi doğruladığı konular olmadığını söyledi. Çiçek, şunları söyledi:
''Bir konuda bir neticenin alınması için birden çok faktör varsa, faktörler ve aktörler konusunda uzlaşma belli bir noktaya gelmedikten sonra bunu öyle acur bir davranışla kamuoyu ile paylaşmak geçmişten beri yapılan basit siyasetin uzantısıdır. Biraz bu konularda sorumlu davranmamız gerekir. Üç partinin çok farklı farklı taleplerde bir yaklaşım beraberliği içinde olduğu ortaya çıkıyor, bunun değerlendirilmesi gerekiyor.Bir resim düşünün, 10-12 parça var, tamamını yan yana getirip koymadığınızda o tablo çıkmaz. Ben şimdi parçaları yan yana getirmeye çalışıyorum.''  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA