• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiçek: Özerklik herkesin menfaatine
09 Mayıs 2014 Cuma 12:33

Çiçek: Özerklik herkesin menfaatine

TBMM Başkanı Çiçek, Moldova'da çoğunlukla Türkler'in yaşadığı Gökoğuz bölgesinin özerkliğinin gerektiği gibi işletilmesinin herkesin menfaatine olduğunu söyledi.
Adalet Bakanlığı, bir süredir üzerinde çalıştığı Yargıtay tasarısına son şeklini vermek üzere. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki gün Başbakan Erdoğan'a tasarının ayrıntılarını anlattı.
Erdoğan'ın tasarı üzerinde biraz daha çalışılması talimatını verdiği öğrenildi. Tasarının son şekli verildikten sonra Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor. Düzenlemeyle şu değişiklikler öngörülüyor:
BAŞKANLIK DİVANI: Tasarı ile üyelerin hangi dairede görev yapacağı ile hangi dairede kaç üyenin bulunacağına karar veren Başkanlık Divan'nın yapısında değişikliğe gidiliyor; 8 asıl, 4 yedek üyeden oluşan kurulun üye sayısı artırılıyor. Başkanlık Divanı'nın yeniden yapılandırılmasının ardından dairelerdeki üye dağılımının yeniden düzenlenebileceği öğrenildi.
DAİRE SAYISI: Tasarı ile halen 15'i ceza, 23'ü hukuk olmak üzere 38 daireden oluşan Yargıtay'ın daire sayısı 46'ya çıkarılıyor. Bu dairlerin büyük bölümünün ceza dairelerinden oluşması bekleniyor.
60 YENİ ÜYE: 8 yeni daire kurulmasıyla Yargıtay'a 60 yeni üye seçilecek. Kanunun yasalaşmasının ardından HSYK, meslekte 20 yılını dolduran adli yargı hâkim ve savcılar arasından yeni üyelerin seçimini yapacak.Cemil Çiçek, Moldova Meclis Başkanı Igor Korman ile birlikte başkent Kişinev'den karayoluyla Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'ne geçti.
Korman şehrinin girişinde yerel kıyafetli gençler tarafından tuz ve ekmekle karşılanan Çiçek, buradan Halk Topluşu binasına geçti. Halk Topluşu binasında folklor gösterisiyle karşılanan Çiçek, çocuklarla ilgilendi.
Çiçek, burada Halk Topluşu Başkanı Dimitri Konstantinov, Özerk Bölge Başkanı Mihail Formuzal ve yerel yöneticilerle bir araya geldi.
Görüşmenin ardından Çiçek, Moldovalı mevkidaşı Igor Korman ve Formuzal ortak basın açıklaması yaptılar.
Formuzal, TBMM Başkanı Çiçek'i Komrat'ta görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Türkiye'nin Gökoğuz Yeri'ne yaptığı yardımlara teşekkür etti.
Çiçek, Moldova'ya anlamlı ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, "Aynı kökten geldiğimize inandığımız, aynı dili konuşan, aynı kültürü paylaşan Gökoğuz Yeri'ni de ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.
Gökoğuz Yeri'ni Moldova'nın ayrılmaz parçası olarak gördüklerini dile getiren Çiçek, "Türkiye olarak hem ikili ilişkilerimizde hem Moldova'nın Anayasal statüsünde özerk statüye sahip Gökoğuz Yeri ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmek ve sorunların çözümüne katkı sağlamak için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.
Çiçek, TİKA'nın faaliyetlerini artırarak sürdürme gayreti içinde olduklarını da ifade etti.
Gökoğuz Yeri'ndeki gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Çiçek, sorunların çözümüne yönelik politikaları desteklediklerini söyledi.
ÜNİVERSİTEDE ÖĞRENCİLERE HİTAP ETTİ
Çiçek, buradan yürüyerek Korman Devlet Üniversitesi'ne geçti ve akademik kadro ve öğrencilere hitap etti.
Gökoğuz yerine dost ve akraba ziyaretine geldiklerini ifade eden Çiçek, "Demirperdenin kalkmasıyla birbirimize kavuştuk. Gökoğuz Yeri'nin özerkliği Türkiye tarafından memnuniyetle karşılanmıştır" dedi.
Gökoğuz Yeri'nin sorunlarının çözülmesi için çalışma grubu kurulmasını önemsediklerini belirten Çiçek, "Özerkliğin gerektiği gibi işletilmesi herkesin menfaatinedir. Bugünün işi yarına bırakılmamalı. Ne yapılacaksa diyalog içinde karşılıklı anlayışla daha yoğun çalışmakta fayda var" diye konuştu.
Cemil Çiçek, Gökoğuzlar'ın kimliklerini koruyarak daha müreffeh bir hayat sürmeyi hedeflediğini vurgulayarak, bunun aidiyet duygusuyla ve anadil öğrenimiyle mümkün olduğunu söyledi.
Türkiye'nin bölgedeki gelişmeleri yakından izlediğini anlatan Çiçek, "Gökoğuzlu kardeşlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye'nin güçlü desteğinden emin olmalı" dedi.
"TİKA'NIN PROJELERİNİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ"
Moldova Meclis Başkanı Igor Korman da konuşmasına Türkçe, "Bugün sizinle olduğuma çok sevindim. Zaman hayrolsun" diye başladı.
Türkiye'nin TİKA vasıtasıyla Gökoğuz Yeri'nde ve diğer kentlerde hayata geçirdiği projeleri takdirle karşıladıklarını belirten Korman, ilişkilerin her geçen gün geliştiğini ifade etti.
Ukrayna'daki gelişmelerden kaygı duyduklarını dile getiren Korman, "Bu bize birlik olmamız gerektiğini öğretiyor" dedi.
Korman, Gökoğuz Yeri'nin özerklik anlaşmasının 1994'te imzalandığını anımsatarak, "Geçmişte bazı sorunlar oldu, olacaktır ama yapıcı bakışla sorunlara yaklaşınca ve gerçekçi çözüm aradığımızda olumlu sonuçlar alacağız" diye konuştu.
Çiçek, üniversitenin ardından Komrat'ta TİKA tarafından yapılan Mustafa Kemal Atatürk kütüphanesini ziyaret etti, Komrat Belediye Başkanı Nikolay Dudoğlu ile görüştü.
Çiçek, Moldova Meclis Başkanı Korman ile de Moldova Meclisi'nin Kormat bürosunun açılışını yaptı.
ÇİÇEK ONURUNA YEMEK
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moldova Meclis Başkanı Igor Korman'ın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.
Yemeğe Çiçek'in yanı sıra Türkiye-Moldova Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, AK Parti Ankara Milletvekili Seyit Sertçelik, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, MHP Milletvekili Lütfü Türkkan ve Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Selim Kartal da katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA