• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cibutideki Osmanlı eserleri restore edilecek
25 Ocak 2015 Pazar 13:29

Cibuti'deki Osmanlı eserleri restore edilecek

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Cibuti'de Osmanlı'dan kalma 3 caminin restorasyonunun yapılacağını söyledi.

Cibuti'de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Afrika Boynuzu ülkelerine yaptığı ziyarette eşlik eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cibuti'de, Hasoba Türklerinin yaşadığı ve Osmanlı döneminden eserlerin bulunduğu Tajura bölgesini ziyaret etti. Etiyopya İçişleri Bakanı Hasan Ömer, TİKA Başkanı Serdar Çam ve TOKİ Başkanı Ergün Turan ile Tajura'ya giden Kurtulmuş, AA muhabirine incelemelerine ilişkin bilgi verdi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun, o dönemde Habeşistan olarak adlandırılan coğrafyadaki merkezlerinden biri olan Tajura'nın, tarihi önemine işaret eden Kurtulmuş, 20 bin nüfuslu şehirde Osmanlı döneminden kalma 3 cami ve kale bulunduğunu söyledi. Kurtulmuş, yapılacak çalışmaları şöyle anlattı:

"İnşallah bu 3 caminin restorasyonunu yapacağız. Kalede, çok fazla fiziki sorun görünmüyor ama ihtiyaç olursa onun da yapılmasını sağlayacağız. Bizden istedikleri 500 metrelik bir sahil yolu var. Yolu 'İstanbul Fanusu' olarak adlandıracaklarını söylediler.

Biz, vakit kısa olduğu için helikopterle gidip geldik ama başkent Cibuti'den 130 kilometrelik bir yol. Yolun 100 kilometresi fena değil, 30 kilometresi çok kötüymüş. 30 kilometresini de yapacağız. Böylece başkentten Tajura bölgesine karayoluyla da rahat ulaşım sağlanmasının önünü açacağız."

Tajura'da, Cibuti'deki son Osmanlı Valisi Burhan Bey'in torunlarından birinin kendisini karşıladığını da anlatan Kurtulmuş, ailenin sakladığı, Sultan II. Abdülhamid'in, dedelerini Cibuti'de vali olarak görevlendirildiğine dair 1881 tarihli fermanı ve orijinal kutusu ile bir Osmanlı madalyasını da gördüklerini belirtti.

"Burada komşularımız var"

Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin eskiden, "dünyada herkesi kendisine düşman kabul eden, komşularıyla doğru dürüst ilişkisi olmayan" bir anlayışla yönetildiğini, yeni Türkiye'nin ise Cibuti gibi uzaktaki komşularla da ilişki kurduğunu ifade ederek, "Burada da komşularımız var. İnsanlar 'İstanbul Fanusu' türküleriyle sizi karşılıyor. İnsanlar burada sizin gözünüzün içine bakıyor, İstanbul'u, Türkiye'yi tanıyor, inşallah bu 3 çalışmayı birden burada eş zamanlı olarak yapmayı başarırsak, ümit ediyorum ki Cumhurbaşkanımızın katılacağı bir açılış programı da yapabiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kapsamındaki görüşmelerde, tüm yöneticilerin Türkiye ile yakın dostluktan ve tarihi kadim ilişkilerden bahsettiğine vurgu yapan Kurtulmuş, bu tür projelerin derin ilişkilerin ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti. 

Kurtulmuş, Cibuti'de TİKA ofisinin açılmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığına da işaret ederek, şunları kaydetti:

"Afrika'nın insanları, uzun yıllar sonra, Osmanlı'nın ayrılışından uzun yıllar sonra ilk kez bir beyaz el görüyor. Kendisini sömürmeyen, köleleştirmeyen, kafasına yumrukla vurmayan, madenlerini sömürmeye kalkmayan, insani değerlerini yok etmeye, asimile etmeye kalkmayan, onları 'insandışı' varlıklar görmeyen, eşit, kardeşi olarak gören bir beyaz eli, Türkiye'nin eli görüyor. Bence en önemlisi bu. Afrika bu anlamda bir uyanışı yaşıyor. Uzun yıllar alacak belki bu. Ama biz Türkiye olarak hem gönül bağlarımızı yeniden kuruyoruz hem de Afrika insanının, o kara tenli ama sıcak kalpli insanların yeniden güçlü bir şekilde dirilmelerine vesile olmaya çalışıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA