• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPyi o sözlerle vurdu
12 Mayıs 2012 Cumartesi 18:38

CHP'yi o sözlerle vurdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize'de düzenlenen AK Parti İl Kongresi'nde hemşehrilerine hitap etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memlketi Rize'de düzenlenen partisinin İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada şunları kaydetti; Şimdi hatırlayın bize ne dediler? Bunlar yorulacak, yıpranacak, gerileyecek' dediler, bunları söyleyen herkese diyorum ki; Gelin Rize'ye bir bakın, il kongresine bir bakın, bizim diğer il kongrelerimize bir bakın. Allah'a hamdolsun AK Parti teşkilatında ilk kurulduğunda nasıl heyecan varsa 11 yıl sonra yine aynı heyecan var ve ben o zaman 14 Ağustos 2001'de birşey söylemiştim; Biz, bir Türkiye partisi kurmuyoruz, biz bir dünya partisi kuruyoruz' demiştim ve hamdolsun sizler bizi mahçup etmediniz ve gerçekten artık AK Parti bir Türkiye partisi olmanın ötesinde, ihlassondakika hakkında tezler yazılan bir parti durumuna geldi ve bir dünya partisi oldu artık AK Parti. Sürekli dünyada ki kardeş partilerle vizyon geliştiren bir parti oldu AK Parti, bugün daha kenetlenmiş, safları daha sıklaştırmış bir şekilde biz bu yoldayız. Diğerleri gerilerken, biz 3 seçim üst üste büyüdük, oyumuzu arttırdık. Bu sadece Türkiye'de değil, dünyada da ender rastlanacak bir başarı. Yürüyerek çıktığımız yolda biz artık koşuyoruz, koşmakla kalmıyor artık kanatlanıyoruz. İşte dün İstanbul'da dünyanın en büyük şirketlerinin katıldığı Yatırım Danışma Toplantısı'nın 7'incisini gerçekleştirdik.

"ARTIK TÜRKİYE'NİN IMF'YE İHTİYACI YOK"

IMF Başkanı diyor ki; IMF'ye artık Türkiye muhtaç değil ama IMF'nin Türkiye'ye ihtiyacı var' diyor. İşte Türkiye artık buralara geldi, iktidara geldiğimizde Türkiye'nin borcu 23,5 milyar dolardı şuanda ise 2, 3 milyar dolar yani 10 liradan 1 liraya düştü. Şuanda Merkez Bankası'nın rezervi 93 milyar dolara çıktı bu nereden geldi? 27 milyar dolardan, milli gelirimiz şuanda 772 milyar dolar, kişibaşına milli gelir 3 bin 500 dolardı, şuan 10 bin 444 dolar, tüm dünyada ekonomiler dar boğaz yaşarken, ülkeler IMF'nin önünde borç kuyruğuna girerken Türkiye yüzde 8,5'le dünyada Çin'den sonra büyüyen ikinci ülke oldu. Biz asla geri adım atmadık, tedbirlerimizi alarak yolumuza ilerliyoruz şuanda Avrupa'nın bazı ülkelerinde emeklilik maaşının düşürülmesi ve emeklilik yaşının ileri alınması ön görülüyor, asgari ücret 2002'den bu yana hiç bir zaman enflasyona ezdirilmedi. İşte şimdi eşini kaybeden hanımlar için yeni bir çalışma başlattık, artık benim dul hanım kardeşime ayda 250 lira ödeme yapacağız. 2 ayda bir bu ihlassondakika hanım kardeşlerimizin hesabına 500 lira yatıracağız, bu durumda ki hanım kardeşlerimiz belirlendi ve en kısa zamanda bu ödemelere başlıyoruz. Aynı şekilde yatırımlarımıza devam ediyoruz işte bugün Rize Devlet Hastanesi'nin önünde büyük bir yatırım bedeli olan hizmet ve eserin açılışını yapacağız. Yani eski parayla 428 trilyon, Karadeniz için Rize için büyük bir projenin temelini atıyoruz.

"OSMANLI DÖNEMİNDEN BU YANA HAYALDİ"

Osmanlı döneminden bu yana hayali kurulan ama birtürlü gerçekleşmeyen Ovit Tüneli'ne Allah'ın izniyle yarın dozerleri, ilk kazmayı vuruyoruz. Bu hayal ne zaman kurulmuştu biliyormusunuz? 1880 senelerinde, Osmanlı kayıtlarında Rize ile Erzurum arasında bir tünel yapılarak karayolu inşaa edilmesi planlanıyordu. 14 bin 700 metre uzunluğundaki, çift tüp şeklinde ki bu tünel Türkiye'nin en uzun, dünyanın da sayılı tünellerinden biri olacak. Ne zaman bitecek? 2015 yılında bu tünelleri Allah'ın izniyle inşallah bitirecek ve Ovit'ten Karadeniz'i Kafkaslar'a kadar bağlamış olacağız. AK Parti iş üreten, hizmet üreten, yatırım üreten bir partidir. AK Parti Türkiye'yi büyüten, Türkiye'nin gücüne güç katan, ay yıldızlı bayrağı dünyada gururla, güvenle dalgalandıran bir partidir. AK Parti işledikçe ışıldayan, büyüdükçe büyüyen bir partidir. Biz anamuhalefet ve muhalefetin engellemelerine asla aldırmadık ve aldırmayacağız. Biz uluslararası bazı şebekelerin başta Türkiye ekonomisini karalama kampanyalarına aldırmayacağız, bize çamur atmak isteyenlerin çamuru gidecek kendi üstlerine bulaşacaktır.

RİZE'DEN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Bize ne lazım? Bize birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşım lazım. Biz, 14 Ağustos 2001'de yola çıkarken birşey söyledik dedik ki; Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' birliğimiz böyle olacak. Tek milletiz biz ama bu milletin içinde Türk'ü, Lazı, Kürtü, Roman'ı herşeyi var biz herşeyiyle tek milletiz ve tek bayrak bizim şu şehitimizin kanıyla rengini almış, hilaliyle bağımsızlığımızın ifadesi olan yıldızıyla şehidimizi ifade eden bayrağımızdan başka bayrağımız yok ve tek vatan dedik 780 kilometre vatan topraklarının üstünde asla operasyona müsaade etmeyiz ve tek devlet dedik, devlet içinde devlete asla müsaade etmeyiz. Yasama, yürütme, yargı Anayasa'da hepsinin belirlenen görevi vardır, herkes bu görevi yapar. Dün Trabzon İl Kongresi'nde tüm detaylarıyla açıkladım ihlassondakika biz hükümet olarak 32 bin 600 okulda hergün 7 milyon 200 bin öğrenciye süt dağıtıyoruz.

CHP'Yİ KOCAOĞLU İLE VURDU!

Şuana kadar dağıttığımız sütlerden hiç bir zehirlenme vakası yok, bazı çocuklarımızda süte karşı hassasiyet olduğu için mide bulantısı gibi reaksiyonlar oldu. İlgili bakanlıklarımız bilimsel analizler yaptırdılar, bilimsel rapoırlarla da bunlar teyid edildi. Ben bugün Rize'de kendi cümlelerimle değil bizzat Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinden biri Aziz Kocaoğlu'nun sözleriyle söylüyorum bunları; Bu mutlaka ihlassondakika desteklenmesi gereken proje, hastalıklar, sıkıntılar olabilir, bunlar tedavi edilecek aksaklıklar giderilecektir, süte siyaset karıştırmazsak çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum, samimi duygularım bunlardır' diyor. Başkan bunları söylerken genel başkan süte siyaset karıştırıyor, Türkiye genelinde çocukların, velilerin, öğretmenlerin zihinlerini bulandırıp yalan yanlış ifadelerle tereddüt oluşturmak sorumsuzluktur. CHP işte bütün tarihi boyunca sadece ve sadece bunu yapmıştır, bugünde sütü bulandırmak gayreti içindeler, ey Kılıçdaroğlu süt AK'tır, tertemizdir ama sen AK'lıktan nasibini alamamışsın sende AK'lık yok. CHP Türkiye'de taş üstünde taş koymamış sadece ve sadece yapılanı engelleme peşinde olmuştur. CHP hiç bir güzel uygulamanın peşinde olmamıştır, yapanları, yapmak isteyenleri de cezalandırmıştır. Bütün velilerin, bütün öğretmenlerin hiç tereddüt etmeden hassasiyeti olmayan çocuklara sütleri içirmelerini rica ediyorum. CHP'ye gönül veren kardeşlerime gerçekten sabır diliyorum.

RİZE'DE GERÇEKLEŞEN PROJELER

Biliyorsunuz TBMM Genel Kurulu'nda çıkarılan bir yasa ile Rize Üniversitesi'nin adı değişti, tıpkı taşıdığı isim gibi ülkenin, milletin hizmetinde olmasını diliyorum. İsimler, makamlar, mevkiler hep gelip geçicidir baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş meğer, bu gökkubbede esas olan hoş bir seda bırakmaktır. Eğer Rize'de hoş bir seda bıraktıysak, Rize'li kardeşlerimizin duasına mazhar olabildiysek bu bize zaten fazlasıyla yeter. 81 vilayetimizde yaptığımı gibi Rize'de de üniversitemizi desteklemeye, mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Ben burada özellikle AK Parti teşkilatımıza, Rize'de yaptığımız eser ve yatırımları tekrar etmeliyim. Rize'de 9,5 yıldır yapılan hizmetleri alt alta koysak çok büyük bir liste olur, ben bunların bir kısmını özet olarak sizlere hatırlatmak istiyorum. Eğitimde 9,5 yılda 1410 dersliğin yapımını tamamladık, 244 bilgisayar teknolojisi sınıfı açtık, şimdi sıra FATİH projesine geldi ilk etapta maliyeti bugün ki rakamla 3 milyonluk yazıcı, akıllı tahta olmak üzere 793 malzeme gönderiyoruz. Rizemize kazandırdığımız son yatırımlar saymakla bitmez, Yüksek Öğretim Kurumlarımız da toplam kapasite bugün 2 bin 820'ye ulaştı yani dönemimizde Cumhuriyet tarihimizin 2,5 katı bir yatırımı gerçekleştirdik. Fındıklı'da, Pazar'da, Derepazarı'nda yurtlar açtık, bu sene ki yatırım programımızda Rize'de 800, Pazar'da 250, Çayeli'nde 500 kapasiteli toplam 5 yurt projemiz bulunuyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Rize'de de kredi ve burs miktarını yüzde 478 arttırarak öğrencilerimizi sevindirdik. Biz geldiğimizde 45 lira burs veriyorlardı şimdi biz 260 lira veriyoruz, beslenme yardımı olarak 15 lira veriyorlardı peki biz ne veriyoruz? 180 lira, toplam 440 lira, nereden nereye ve bir öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu'nun kapısından geri çevrilmiyor, kim müracaat ederse etsin biz hepsine kredi veriyoruz. Rize'de yaşanan sel felaketinin yaralarını sarmak için konutları süratle inşaa ederek afetzedelerimize teslim ettik. 2002 yılı sonuna kadar sadece 20 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı Rize'de biz 9,5 yılda buna 91 kilometre bölünmüş yol ilave ettik yani Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış yolun 4,5 katını biz 9,5 yılda yaptık. Rize'de Orman köylülerimize yaklaşık 3 milyon destek verdik, biz 9,5 yılda tam 953 milyon tarımsal destek sağladık fark bu. Rize'de çiftçilerimize 670 milyon lira yaş çay desteği ödemesi yaptık, bunun yanında çay budama masrafları için destek verdik, 2002'de sadece 6 bin lira hayvancılık desteği verilmişti biz bugün 5 milyon hayvancılık desteği verdik.

Bu saydılarım Rize'ye kazandırdıklarımızın sadece bazıları, sizlerin desteği ve hayır duasıyla Rize için çalışmaya, Rize için üretmeye devam edeceğiz. Rize'den aldığımız güçle sadece Rize'yi değil Türkiye'yi büyütmeye devam edeceğiz, Rize bizim arkamızda olduğu sürece ne Rize'ye ne Türkiye'ye mahcup olmayacak Rize'yi de mahcup etmeyeceğiz' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA