• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPnin önerisi kabul edilmedi
05 Mayıs 2014 Pazartesi 19:05

CHP'nin önerisi kabul edilmedi

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin, dört eski bakanla ilgili verdiği Meclis soruşturma önergelerinin ön sıraya alınmasına ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin, dört eski bakanla ilgili verdiği Meclis soruşturma önergelerinin önsıraya alınmasına ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

Öneri üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, kimsenin seçimde aldığı oyu, rüşvet ve yolsuzlukta bir güvenoyu olarak görmemesi gerektiğini söyledi.

"Hiç kimse buna güvenerek bu iddiaların üzerinin örtülebileceğini düşünmesin. Hiç kimse yüksek tepelere çıkma hevesiyle bu yolsuzluk iddialarını kapatabileceğini düşünmesin" ifadelerini kullanan Hamzaçebi, şunları söyledi:

"Sanmayın ki yüzde 43 oyla, soruşturma komisyonuyla bu işin üzerine örtebileceksiniz. Siz de yok olup gideceksiniz. İsterseniz en yüksek tepeye çıkın, bu hesap mutlaka Yüce Divan'da görülecektir. Kimse bunun üzerini örtemeyecek.

Bugün, kapatmayı düşündüğünüz yolsuzluklarla, AKP'nin bitişi konusunda adımınızı atmış olacaksınız.

Tezkerede nasıl onurlu duruş gerçekleştirilmişse, bugün de aynı duruşun gerçekleştirilmesini diliyorum.

Milletin yüzde 57'si 'yolsuzluk ve rüşvet vardır' demiştir. Bu iddialar mutlaka soruşturulmalı ve açıklığa kavuşturulmalıdır."

AK Parti'nin "fire vermeme düşüncesiyle" 4 bakan hakkında tek bir önerge verdiğini önesüren Hamzaçebi, "Bu hesap, Türk milleti olduğu sürece mutlaka görülecektir" dedi.

"Vahşi kapitalizm sizleri esir aldı"

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Bir katakulli ile bu görüşmeleri halktan gizliyorsunuz. Ne saklanıyor?" diye sordu.

Hesap vermekten çekinilmemesi gerektiğini ifade eden Tan, "Vahşi kapitalizm sizleri esiraldı. CHP her seferinde kalkıp 'Bunlar şeriatı getirecek, devleti İslamileştirecek' diyordu. Arkadaşlar, bizim arkadaşlarımız devleti İslamileştireceklerine, iktidar bizimarkadaşları devletleştirdi. Boşuna endişelendiğinizi söyledim, defalarca söyledim" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yerinden söz alarak, Genel Kurul çalışmalarınıninternet üzerinden yayınlanmasında sıkıntılar olduğunu belirterek, sorun giderilene kadarçalışmalara ara verilmesini istedi.

Bunun üzerine, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, birleşime ara verdi.

Akşener, aranın ardından yaptığı açıklamada, büyük bir yüklenme olması nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nun internetten yayınlanmasında zaman zaman aksaklık olduğunu, bunun çözülmesine dair de adımların atıldığı bilgisinin verildiğini aktardı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Pişmiş tavuğun başına gelmeyenler bu fezlekelerin ve iddiaların başına geldi" diye konuştu.

"4 bakanın aynı kefeye konularak hukuk ucubesi meydana getirildiğini" öne süren Vural,sürecin başından beri AK Parti'nin "yargının çalışmasını değil yargıya baskıyla süreciaklamak istediğini" öne sürdü.

"Verilen önerge kesinlikle samimi değildir. Nasıl yargıya müdahale edilmişse, soruşturma komisyonuna da müdahale edilmek istenmektedir" diyen Vural, savcıların dahi siyasi gündeme göre karar verdiğini öne sürdü.

Vural, "Çankaya'ya gitmeden Ahlatlıbel'de Yüce Divan'da hesap verileceğini herkes görecektir" dedi.

"Ne varsa çıksın ortaya"

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, yüzlerce, binlerce vatandaşın Genel Kurulçalışmalarını takip ettiğini kaydetti.

Bu görüşmelerin halktan kaçırılmasının, üstünün örtülmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Canikli, siyasi tarihte kendi bakanlarıyla ilgili iddiaların soruşturulması için komisyon kurulmasını öneren siyasi partinin yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

"Ne varsa çıksın ortaya. Gerçek bütün boyutlarıyla aydınlansın" diyen Canikli, 4 bakanın hem Meclis Başkanlığı'na hem de AK Parti Grubu'na başvurarak kendileriyle ilgili bütün bu iddiaların soruşturulması için komisyon kurulmasını talep ettiklerini anımsattı.

Canikli, "Hiç kimse bu iddiaları kapatamaz. Hukuki çerçevede ne yapılması gerekiyorsayapılacak ve yapılıyor zaten. CHP'nin bakanlarla ilgili ayrı ayrı olarak verdiği önergelerde içerikte yer alan hususlardan, AK Parti'nin verdiği önergede eksik olan bir şey var mı? Yok" dedi.

"AK Parti'nin sonu geliyor" yorumlarının 12 yıldan beri yapıldığını dile getiren Canikli, "Biz gitmedik, buradayız. AK Parti bütün görkemiyle burada ama bu iddiaların sahipleri arkadaşları burada göremiyoruz" diye konuştu. Canikli, şunları söyledi:

"Son değişiklikle, Cumhurbaşkanı, doğrudan gücün kaynağı olan halktan alacağı yetkiyle 1982 Anayasası'nda verilen yetkileri de sonuna kadar kullanacaktır, kim olursa olsun. Dolayısıyla fiili olarak icraatın başı bundan sonra Başbakanlar olmayacak, Cumhurbaşkanları olacak. Genel Başkanların yarışma arenası bundan sonra Başbakanlık değil Cumhurbaşkanlığıdır. Hodri meydan, herkesi bekleriz."

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA