• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPnin fezleke oyunu tutmadı
14 Mart 2014 Cuma 09:10

CHP'nin fezleke oyunu tutmadı

Meclis'e başvuran CHP, 4 eski bakan hakkındaki fezlekeler için olağanüstü toplantı talep etti. Amaç, soruşturma dosyalarını komisyon kurulmadan aleni hale getirmek.

CHP dün Meclis Başkanlığı'na 182 imzayla yaptığı başvuruda, TBMM Genel Kurulu'nun 18 Mart Salı günü saat 15.00'te olağanüstü toplanmasını talep etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, taleplerinin iki bölümden oluştuğunu belirterek, 'Birincisi, dört eski bakan hakkındaki fezlekenin TBMM Genel Kurulu'nda okunarak, milletvekillerinin bilgisine sunulması. İkincisi de bu fezlekelerin TBMM'ye intikalinin gecikmesi ile Meclis'e intikal ettikten sonra Genel Kurul açık olduğu halde Genel Kurul'da okunmasındaki gecikmenin bir genel görüşme konusu yapılması' dedi.

Fezlekelere ilişkin dosya ve tüm belgelerin milletvekillerinin bilgisine sunulmasını beklediklerini dile getiren Hamzaçebi, soruşturmanın gizliliği ilkesinin ise milletvekillerini bağlayacağını, vekillerin dosyayı inceledikten sonra başkalarıyla paylaşmayacağını savundu. CHP'nin toplantı çağrısına MHP ve BDP Grup Başkanvekilleri de destek olacaklarını açıklamıştı.

İDDİANAME BİLE YAZILMADI

Eski bakanlarla ilgili bölümlerin ayrıldığı soruşturma dosyalarında, henüz İstanbul'daki ilgili savcılık tarafından iddianame hazırlanmadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma aşamasında bakanların dosyalarını ayırarak Meclis'e gönderirken, soruşturma henüz tamamlanmadığı için gizlilik kararı da kalkmadı. Dosya üzerindeki gizlilik kararı iddianamenin mahkemede kabulüyle kalkıyor.

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, soruşturma dosyasıyla ilgili iddianame açıklanıncaya kadar gizlilik kararı olduğunu belirterek, 'Ama bu gizlilik karinesi son zamanlarda çiğneniyor. 17 Aralık soruşturmasında maalesef gizlilik kalmadı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek soruşturmayla ilgili fezlekelerin ön yazısını Meclis'te sunacağını söylemek suretiyle eskiye göre daha ileri bir adım attı.

GİZLİLİK KARİNESİ ÇİĞNENİYOR

Bakanlarla ilgili dosyaları ancak kurulacak soruşturma komisyonu inceleyebilir. Son zamanlarda gizliliğe riayet edilmediği için komisyon kurulana kadar incelenemez demeyelim ama bugüne kadar ki uygulama hep böyle olmuştur. Ancak komisyon üyeleri inceleyebilmiştir. Şimdi de komisyon üyeleri inceleyebilmelidir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA