• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPnin bursta dönüş taktiği
20 Nisan 2009 Pazartesi 18:37

CHP'nin bursta dönüş taktiği

Yüksek Mahkeme'ye giderek binlerce öğrencinin burs almasını engelleyen CHP, şimdi belediyelerin yeniden burs vermesini sağlayacak formüller arıyor. Baykal ise üzgün.

Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruyla yerel yönetimlerin 200 bin üniversite öğrencisine verdiği eğitim burslarının iptalini sağlayan CHP bin pişman. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararından üzüntü duyduklarını savunarak, 'Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar, belediyelerin doğrudan burs verme kapısını kapatmıştır. Bundan büyük üzüntü duyuyoruz' diye konuştu.

BAYKAL'DAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

CHP lideri, Anayasa Mahkemesi'nin kararına karşı, partili belediye başkanlarının burs verebilmesi için bazı taktikler de önerdi. Belediyelerin burs kaynakları oluşturmasını isteyen Baykal, bunun için yapılacakları şöyle anlattı: 'Belediyelerimiz kendi imkanlarıyla ya da yörenin önde gelenlerinin katkılarını seferber ederek, burs kaynakları oluşturarak, sonra o kaynaklara doğru ihtiyacı olan gençlerimizi belirleyerek bir köprü rolü oynayabilir. Öyle anlaşılıyor ki Kredi ve Yurtlar Kurumu, belediyelerin burs listesini vermesi halinde o listeyi uygulama kararındadır. Yani bursu belediye veremiyorsa Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla verilmesini isteyebilir. Belediyeler sorumluluk almalı ve bunu takip etmelidirler.'

2004'TE DAVA AÇTILAR

Belediyeler tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere verilen burslar CHP'li vekillerin 3 Mart 2004'te Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru sonucu iptal edilmişti. Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun'un, 2/2. fıkrası, kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine burs ve kredi vermelerini yasaklıyordu. Bu kuruluşlara sadece kredi ve burs verilmesini öngördükleri öğrencilerin isimlerini Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bildirebilme hakkı tanınıyordu. CHP'nin talebini görüşen mahkeme, yasadaki 'belediyeler hariç' ibaresini iptal etti. Böylece belediyelerin doğrudan burs verme imkanı ortadan kalktı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA