• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPden TRT ile ilgili gensoru
19 Ocak 2009 Pazartesi 17:30

CHP'den TRT ile ilgili gensoru

Mecliste basınla sohbet toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, TRT'nin son dönemde yaptığı yayınları eleştirdi.

 

Mecliste basınla sohbet toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Okay, TRT'nin son dönemde yaptığı yayınları eleştirdi.

 

Tuncay Güney'in konuk olduğu canlı yayın programında saygın kişilere hakaret edilmesine fırsat verildiğini savunan Okay, ''TRT'nin AKP'nin yayın organı haline geldiğini'' iddia etti.

 

Okay, yayınlar konusunda suskun kalan TRT'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın hakkında hazırladıkları gensoru önergesini yarın TBMM Başkanlığına sunacaklarını belirtti.

 

Hakkı Suha Okay, Ergenekon soruşturması kapsamında yurdun değişik yerlerinde bulunan mühimmatla ilgili de Meclis Araştırması açılmasını isteyeceklerini ifade etti ve buna ilişkin araştırma önergesini yarın vereceklerini kaydetti.

 

"BU ANLAYIŞLA GİDERLERSE, BİLSİNLER Kİ HUKUK DUVARINA ÇARPACAKLAR"

 

 CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, ''TRT'nin habercilik refleksinin artmadığını, AK Parti'nin yayın organı haline geldiğini'' ileri sürerek, ''Bu anlayışla gidilerse, bilsinler ki hukuk duvarına çarpacaklar'' dedi.

 

Okay, Mecliste basınla sohbet toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

TRT'nin son dönemlerdeki yayınlarıyla ilgili olarak Devlet Bakanı Mehmet Aydın hakkında verecekleri gensoru önergesine ilişkin hazırlıkların hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Okay, gensoru önergesini yarın TBMM Başkanlığına sunacaklarını söyledi.

 

Türkiye Radyo ve Televizyon Kanununda, kurumun ''Yayın Esaslarının'' düzenlendiğini anımsatan Okay, ''...Kişilerin özel hayatlarına, şeref ve haysiyetlerine saygılı olmak ve dürüstlük anlayışına bağlı kalmak; kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak...'' şeklinde yayın esaslarının belirlendiğini bildirdi.

 

Okay, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanunda da yayın ilkelerine ilişkin hükümde, ''Suçlu olduğu yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimsenin suçlu ilan edilmemesi veya suçluymuş gibi gösterilmemesi'' gerektiğine yer verildiğini ifade ederek, ayrıca ''Haberlerin yayınlanmasında tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine bağlı olunması; özgürce kanaat oluşumunun engellenmemesi; haber kaynaklarının kamuoyunun yanıltılmasının amaçlandığı haller dışında gizliliğinin korunması'' ilkelerine yer verildiğini anımsattı.

 

-''TRT, SUÇLULARIN TELAŞI İÇİNDE''-

 

Hakkı Suha Okay, böylesine açık yasal düzenlemeler karşısında TRT'nin yaptığı açıklamaları, herkesin bir kez daha insafla gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

 

''TRT Genel Müdürlüğü böylesine açık ilkeler karşısında tam bir vurdumduymazlık ve suçluların telaşı içinde... Hiçbir ilkeye uymayan, kendi içinde çelişkili bir açıklama yaptı. Kendisini bazen özel televizyonların yayın ilkeleriyle karşılaştıran, bazen kendi konumunun farkında olmayan, kimi açıklamasında da Tuncay Güney'in avukatlığına soyunan bir üslup içinde. TRT, tüm kamuoyu önünde cereyan eden bu yayın ilkesizliğini, bir de habercilik başarısı olarak ifade ediyor. Bana göre bir rezaletti. 'Kişilere saldırılmamıştır, hakaret edilmemiştir' diyor. İşin doğrusu, kişilere ve kurumlara saldırılmaması, hakarete fırsat verilmemesidir. Ama her türlü hakarete ve saldırıya fırsat verilmiştir. Ondan sonra da sanki tarafsız yayıncılık yapmışçasına, 'Efendim, biz çağrıda bulunduk. Telefon numaralarını verdik' deniliyor... 'Efendim, biz cevap hakkı doğanlara ulaşamadık' deniliyor. Bir devlet kurumuna, böylesine tüm kamuoyunun gözü önünde gerçekleşen bir olayda, gerçek dışı beyanda bulunmak yakışmıyor. Kurumsal kimliğine de yakışmıyor. Yaptıklarının savunulabilir tarafı yok. Cevap hakkı için CHP'den kimse aranmamıştır. Ben haklarında iddiada bulundukları kişileri aradılar mı aramadılar mı bilmiyorum ama CHP'den hiç kimse aranmamıştır.''

 

-''NEYİN CEVAP HAKKI?''-

 

Okay, haklarında iddiada bulunulanlara cevap hakkı teklifinde bulunduğuna ilişkin açıklamalara da tepki göstererek, şunları kaydetti:

 

''Neyin cevap hakkı? Olay gerçek değilse, iftiraysa, yalansa, neyin cevabı? Sen, o yalanı, iftirayı, hakareti söyletmeyeceksin. Senin işin o. Sen önce hakaret ettireceksin, sonra da 'Ben sana cevap hakkı tanıyorum' diyeceksin. Böyle bir şey yok. TRT, özel televizyonların, yandaş televizyonların dahi yapmadığını yapmaktadır. 'TRT'nin habercilik refleksi arttı' diyor. TRT'nin habercilik refleksi artmadı. TRT, AKP'nin yayın organı oldu. 'Tarafsız, yorumsuz hızlı olarak aktarmayı sürdürecek' diyor. Evet, bu anlayışla gidilerse, bunu sürdürecekler. Ama sürdürürlerken bilsinler ki hukuk duvarına çarpacaklar.''

 

Okay, CHP milletvekillerinin TRT yayınlarına çıkmama yönünde aldığı karara ilişkin soruyu yanıtlarken de İsmet İnönü'ye ''millet düşmanı'' diyen bir anlayışın TRT'de bir yapımda görev üstlendiğini söyledi. Okay, devlet televizyonu, İsmet İnönü'ye ''millet düşmanı'' diyenleri koruduğu sürece, CHP'li milletvekillerinin TRT yayınlarına katılmayacağını kaydetti.

 

-ERGENEKON SORUŞTURMASI-

 

Ergenekon soruşturması kapsamında bulunan silahlarla ilgili Parlamento'da bir girişimleri olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de Okay, ''TRT'deki Tuncay Güney psikolojik harekatı gibi, yurdun muhtelif köşelerinde el bombası, silah veya mühimmat bulunduğunu'' söyledi.

 

Okay, bulunan silah ve mühimmatla ilgili Meclis Araştırması açılmasını isteyeceklerini, buna ilişkin araştırma önergesini yarın TBMM Başkanlığına vereceklerini belirterek, şöyle konuştu:

 

''Bu silah, mühimmat, el bombası nereden çıkmıştır? Hangi kaynaklıdır? Niye oralara gömülmüştür? Ne zaman gömülmüştür? Nasıl bulunmuştur? Bunların çıktığı kaynaklar, niye denetim görevini yapmamıştır? Bu yönde bir Parlamento araştırmasına ihtiyaç vardır. Bu konuda görevinin gereğini yapmayanlar kimlerdir? Eğer bu TSK kaynaklıysa, emniyet kaynaklıysa veya özel harekat kaynaklıysa, kimi çete, mafya veyahutta devlet içindeki gücünü hukuk dışı kullanmak isteyen birilerinin böylesine kolay ulaşabileceği bir noktadaysa, bunları araştırmaya ihtiyaç var. Bu konuda diğer grupların da duyarlı olmasını bekliyoruz. Türkiye'nin her tarafında bir takım silah, mühimmat, bomba bulunurken, bunların üzerinin örtülmesini hiç kimse kabul edemez. Nereden çıkıyor, nereden bulunuyor? Kim, onları oraya koyuyor? Niye bunlar saklanıyor? Bunların hepsinin, Meclis Araştırma Komisyonu tarafından tespit edilmesi gerektiği inancını taşıyoruz.''

 

AA

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA