• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPden Haşim Kılıça destek
25 Nisan 2014 Cuma 13:20

CHP'den Haşim Kılıç'a destek

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarını değerlendirerek, “Anayasa Mahkemesi Başkanı cübbesini çıkartmamıştır, cübbesiyle ders vermiştir” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında konuşmasına, “Sayın milletvekilleri” diyerek başlaması gülüşmelere neden oldu. Dört eski Bakan ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu kurulması yönünde AK Parti ve muhalefet tarafından verilen soruşturma önergesi sürecini anlatan Engin Altay, AK Parti'nin yeni bir soruşturma önergesi verdiğini hatırlatarak, “Bu önerge eskisinden biraz daha makul durumda” dedi. Dört eski Bakan ile ilgili AK Parti'nin verdiği yeni önergede tek komisyon kurulması talebi olduğunu belirten Altay, “Meclis Başkanı'na iki dosyanın geldiği açık olarak görülmektedir. AK Parti'nin verdiği son soruşturma önergesi hem Anayasa'ya hem içtüzüğe hem CMUK'a usulen aykırıdır. Bu itirazımız Meclis Başkanlığının dikkate almasını bekliyoruz” dedi.
Görüşmelerin 5 Mayıs'ta yapılmak istenmesini protesto eden ve görüşmelerin halktan kaçırılmak istendiğini savunan Altay, bu konuda konuşan, beyanat verenlerin komisyonda görev alamayacağı hükmünden hareketle AK Parti'nin bütün CHP'li milletvekillerinin bu konuda yaptığı açıklamaları raporladıklarını bildiklerini beyan etti. Altay, “Bu soruşturma sürecinde hiç konuşmamış bir kişi bulabilirlerse ben bir şey demiyorum. Yeni bir içtüzük tartışması umarım bu sebeple yaşanmaz. Bu soruşturma ile AK Parti zanlı 4 Bakanı aklamak peşindedir.”
1 MAYIS KUTLAMALARI
Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasını eleştiren Altay, emeğiyle geçinenlerin bu bayramı istedikleri yerde kullanmalarının en temel hakları olduğunu savundu. Hükümetin hukuka saygılı olması gereğinin altını çizen ve hükümeti bu konuda uyaran Altay, sözlerine şöyle devam etti: “İnsanların haklarını kullanmasını engellemek demokrasilerde kabul edilebilir bir durum değildir. 1 Mayıs'ın bütün paydaşlarını sağduyuya davet ediyorum. Hükümet AİHM'nin kararları çerçevesinde 1 Mayıs'ın bayram havasında yaşanmasını engellememelidir.”
HAŞİM KILIÇ'IN AÇIKLAMALARI
Haşim Kılıç'ın açıklamalarını da değerlendiren Altay, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi Başkanı cübbesini çıkartmamış cübbesi ile ders vermiştir. Bugüne kadar bizim parlamentoda söylediklerimizi yargının en yüksek makamından duymak bizim ne kadar haklı olduğumuzun, hukukun üstünlüğüne herkesin saygı göstermesinin ne kadar gerekli olduğunun açık bir ifadesi olmuştur.”
Altay, Haşim Kılıç'ın muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olması gibi bir ihtimalin olup olmadığı yönündeki sorusuna şöyle karşılık verdi: “Anayasa Mahkemesi Başkanı bugün işini yaptı. Devleti hukuk devleti sınırlarına çekmek için düşünce ve değerlendirmelerini aktardı. Bugünkü konuşmanın Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilişkilendirilmesini yapamıyorum.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA