• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPde Mustafa Balbay adaylığını açıkladı
18 Aralık 2015 Cuma 15:17

CHP'de Mustafa Balbay adaylığını açıkladı

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP'nin 16-17 Ocak'ta gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanlık için aday adaylığını açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "5 yılda 78 genel başkan yardımcısını değiştirmek değişimse, bu değişimin ne sonuç verdiği ortada. CHP'de yeni bir yön, yeni bir yöntem, yeni bir yönetim lazım" dedi.

CHP'nin 16-17 Ocak'ta gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanlık için aday adaylığını açıklayan Balbay, Ankara Palas'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi yönetme iddiasını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye'nin yeni bir dönemeçte olduğunu belirten Balbay, "Ben de bu dönemeçte önce CHP'yi yönetme, devamında da Türkiye'yi yönetmek iddiasıyla karşınızdayım" dedi.

1 Kasım sonrası Olağan Kurultay sürecinin başladığını, kendisinin de aday adaylığını açıkladığını hatırlatan Balbay, toplantıda 10 ana başlıkta hazırladığı "Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Son Çağrı" adlı manifestosunu kamuoyuyla paylaştı.

Balbay'ın manifestosunda, "barış ekonomisi", "iktisadi demokrasi", "devrim CHP'den başlamalı" gibi başlıklar yer alıyor. Bunlar arasında en dikkati çeken ise "Kürt sorunu baş başa çözülür" başlığı oldu.

"Kürt sorununu hendekten atlatacağız" diyen Balbay, "Bu sorunu çözmek için aramıza kimseyi almayacağız, baş başa bu sorunu çözeceğiz" diye konuştu.

Cumhuriyetin 100. yılında CHP'nin iktidar olması, Cumhuriyetin ikinci yüz yılına da CHP'nin damga vurmasını istediğini belirten Balbay, "büyük bir ikinci yüzyıl devrimine" ihtiyaç olduğunu söyledi.

Devrimin CHP'den başlaması gerektiğini ifade eden Balbay, 19 aydaki dört seçimde, aynı sonuçları alan bir partiden, aynı şeyleri yaparak bir değişim beklemenin doğru olmayacağını vurguladı.

"CHP'de korku imparatorluğunu yıkmak için geldiğini" söyleyenlerin, partinin girişinin 100 metre ilerisine turnikeler koyduğunu dile getiren Balbay, "5 yılda 78 genel başkan yardımcısını değiştirmek değişimse, bu değişimin ne sonuç verdiği ortada. CHP'de yeni bir yön, yeni bir yöntem, yeni bir yönetim lazım" dedi.

Balbay, bir soru üzerine, kendisini başkanlık yarışının içinde hissettiğini, bunun kilometre taşının ise İzmir'de katıldığı ön seçimdeki başarısı olduğunu kaydetti. Balbay, başka bir soru üzerine "eski", "yeni" tartışmalarının dışında, CHP'nin köklerinden yeni yüzyılı yakalayacağını vurguladı.

Adaylığını açıklamasıyla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na "vefasızlık" yaptığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Balbay, CHP'yi yaralayan, zarar veren bir şey yapmadığını, CHP'nin güçlenmesi, iktidar olması için çaba harçadığını söyledi.

Sonuç ne olursa olsun, mücadelesine CHP'de devam edeceğinin altını çizen Balbay, "Kurultaya kadar yarış, kurultaydan sonra barış" ifadesini de kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA