• Konya20 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Nereye Gidiyor?

14 Temmuz 2009 22:15

CHP yine bizleri şaşırtmıyor ve adeta misyonuymuş gibi cuntacılık yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçen yasa bildiğiniz gibi asker kişilerin, askeri suçlar dışında sivil yargıda yargılanabilmelerine olanak tanıyordu. Bu CHP’yi çok kızdırdı ve hemen tanıdığımız müzmin muhalif tipler ardı ardına açıklamalar yapmaya başladılar. Onlara göre Ak Parti gece hızlı bir şekilde bir oldubittiye getirerek yasayı meclisten geçirmişti. E olsun ne güzel işte diye düşünüyorken CHP 12 Eylül yargılansın açıklaması yaptı. Hayret ne oluyor CHP’ye demeden CHP yine bize gerçekte misyonuymuş gibi bu yasanın Anayasa Mahkemesine götürülmesine karar verdi.

CHP liderini grup toplantısında dinlerken hiç şaşkınlık belirtisi yoktu bende, yine Ak Partiye yüklendi, bildik ithamlarını sıraladı, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ü küçümsedi, Cumhurbaşkanımıza da bildik ifadelerle yüklendi ve yasayı Anayasa Mahkemesine götüreceklerini söyledi.

CHP nereye gidiyor diye bir sual olur mu, değil mi? Zaten CHP nerede idi ki nereye gitsin. Yıllardır ülkede kavganın, toplumu aşağılamanın, jakobenliğin adresi değil miydi CHP? Evet, hala da öyle olacağını ifade eder gibi, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına olanak tanıyan bir kanunun iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine gidiyor. Var oluşunu iktidar partisinin yaptıklarını bozmaya adamış bir parti… Ne diyebiliriz, kabul edemiyorum desem, CHP’liler aldırmaz biliyorum. Bu CHP’ye yakışmıyor desek buna da CHP’liler bile inanmaz bunu da biliyorum. Ne diyeyim bilmiyorum ki, sadece böyle bir partinin varlığının ülke için talihsizlikten başka bir şey olmadığını söyleyebilirim galiba. Üzücü ve boğucu bir parti… Evet, aynı zamanda da cuntacı… Peki, bunu durdurabilecek CHP’nin tabanı nerede, neden CHP tabanı Genel Başkanlarına baskı yapmıyor, neden cuntacılığın bu ülkeye hep zarar verdiğini anlatmıyor? Tabanı da tavanına mı benziyor? Yoksa ülkenin kazanımlarını bu ülkeye çok mu görüyorlar.

Mesela CHP Konya İl Teşkilatı, mesela Karatay İlçe Teşkilatı ne düşünüyor merak ediyorum. Onlara göre CHP doğru bir siyaset mi takip ediyor? Daha da önemlisi CHP’nin bu yaklaşımı, cuntacı görüntüsü, ülkenin demokratik kazanımlarını yok etme tıynetini tasvip ediyorlar mı? CHP’nin sosyal demokratlığı ile bu cuntacı görüntüsünü nasıl bağdaştırıyorlar? CHP’liler kendilerini sol gibi mi yoksa geleneklerden kopmayan bir Kemalizm muhafazakârı gibimi düşünüyorlar? Bununla sosyal demokrasi kavramının benzerliğini kurmayı başarabiliyorlar mı? Ben doğrusu bir açıklama bekliyorum, yoksa açıklama yapmalarına genel merkezleri izin vermez mi?

Bu arada Sayın Kenan Evren bile CHP’nin darbeye karşı olduğuna inanmıyor, bir de Sayın Kenan Evren CHP’lilere 27 Mayısa karşı olup olmadıklarını soruyor evet o Sayın Baykal’a sormuş ben de Konya teşkilatına soruyorum. Darbeye Karşı mısınız ve CHP’nin bugünkü görüntüsü sizi rahatsız ediyor mu?

 

 
Tarihi İmza…

Türkiye için konunun ne kadar önemli olduğunu geçen yazımda biraz bahsetmiştim. Evet, bu proje ile Türkiye Avrupa için enerji merkezi konumuna yükseliyor. Türkiye için artık tarih farklı yazılmaya başlanmıştır. Değerli okurlar Avrupa enerjide çok başlılığı istemiyordu. Bir tarafta Rusya’nın çıkışları, diğer taraftan Cezayir, Mısır, Azerbaycan gibi ülkelerden getirilecek enerji ile oluşan çok başlılık Avrupa’nın enerji güvenliğini tehdit ediyordu. Avrupa’da Türkiye’nin merkezde yer alacağı ve bütün enerji aktörü ülkelerinin doğalgazının tek bir arterde toplanacağı bir proje geliştirildi. Bu projenin merkezinde Türkiye yer alıyor. Türkiye artık daha güvenli, daha zengin ve daha stratejik bir ülkedir.

 

Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya (başbakanlar düzeyinde) anlaşmayı imzaladılar. Anlaşmanın bir tarafı da AB… AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’da yine AB adına anlaşamaya imza attı.

Adını, İtalyan besteci Verdi'nin Nabucco Operasından alan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi Türkiye’yi Avrupa’ya tam anlamıyla monte etmiştir. Projeye göre boru hattı güzergâhı yaklaşık 3 bin300 kilometreolacak ve bunun 2 bin kilometresi Türkiye'de yer alacak.

2013 yılında projenin tamamen bitirilmesi öngörülüyor. Böylece 2020’li yıllara gelindiğinde Türkiye dünya için ve Avrupa için çok farklı bir konumda yer alacak.

Benim projede aksadığını düşündüğüm en önemli nokta İran. Türkiye üzerine basa basa Rusya’nın da projenin içinde yer alabileceğini ifade etti ama İran için biraz çekince var gibi görünüyor. Ama Türkiye İran’dan doğalgaz alıyor. BOTAŞ yetkilileri “biz İran’dan zaten doğalgaz alıyoruz ve biz İran’ın dışlanması gibi bir durumdan bahsetmek istemiyoruz” diyorlar. Avrupa Birliğinden yetkililer ise İran konusunda hiç konuşmamayı yeğler gibi bir durumdalar. İran konusu bu noktada çok iyi düşünülmeli. Avrupalılar galibi güvenlik için İran’da devrede olmalı ama direk İran’la temas kurmak istemiyoruz şeklinde bir tavır içindeler. Türkiye bu konuda da üzerine düşeni yapmalı ve mutlaka İran’ı da projenin içine katmalıdır.

Neticede ülkemize ve dünyaya hayırlı olsun, bugün ülkemiz için yeni bir tarih başlamıştır.

                Nail Abiyi kutluyoruz…

Mesleğimizin Konya’daki duayenlerinden Merhaba Gazetesi yazarlarından üstadımız, büyüğümüz, abimiz Sayın Nail Bülbül'ün meslekteki 55. yılı nedeniyle Konya Aydınlar Ocağı tarafından bir vefa gecesi düzenlendi. Ben Geceye katılamadım, zira böyle bir gecenin olduğunu bilmiyordum. Ama doğrusu davet olsaydı böyle bir geceye katılmak isterdim. Nail Abiyi biz de kutluyor ve kendilerine yüce yaratanımızın inayetiyle daha nice yıllara temennisinde bulunmak istiyoruz. Konya’da Gazetecilik mesleği hala saygın bir noktada ise kesinlikle Nail Abi gibi büyüklerimizin şahsiyetli duruşuna borçluyuz bu var oluşu. İyi ki varsınız Allah size sağlıklı uzun bir ömür versin.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da satılan konut sayısı
  • Almanya’dan FETÖ’ye ilk isyan!
  • FETÖ'nün kritik isimlerine Konya merkezli 27 ilde operasyon!
  • NEÜ’de 5. Geleneksel Spor Şenlikleri ödül töreni yapıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA