• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Kılıçdaroğlu dedi
18 Mayıs 2010 Salı 16:08

CHP 'Kılıçdaroğlu' dedi

CHP'de yaklaşan kurultay öncesi sonucu merakla beklenen İl Başkanları toplantısı bitti. 77 CHP'li il başkanından 73'ü Kılıçdaroğlu dedi.
CHP'nin 22-23 Mayıs tarihinde yapılacak kurultayı öncesinde il başkanları genel merkezin çağrısıyla bir araya geldi.

Kurultay sürecinin değerlendirileceği toplantıda, CHP'deki genel başkanlık tartışmalarına ilişkin il başkanlarının eğilimlerinin de ortaya çıkması bekleniyor.

Bu arada il başkanları genel merkeze gelişlerinde gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bazı il başkanları gazetecilerin soruları karşısında genel başkanlık konusundaki görüşlerini açıklarken, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, sorulara ''teşekkür'' ederek karşılık verdi.

CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, il başkanları toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yılmaz Ateş, 'Önder Sav bizi sırtımızdan bıçakladı' diye açıklamada bulundu. Siz de aynı kanaatte misiniz'' sorusu üzerine, kurultay öncesinde bu tip tartışmaları gereksiz bulduğunu söyledi.

Özyürek, bugün kurultaydan sonraki en önemli kurul olan il başkanları toplantısının yapılacağını ve kurultayın değerlendirileceğini belirterek, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin büyük çoğunluğunun oyuyla dün yaptıkları açıklamada Baykal'ın göreve dönmesini istediklerini ifade etti.

-''KOMPLONUN İÇİNDE GİBİ DÜŞÜNMEYİZ''-

''Sayın Baykal'ın göreve dönmesini talep etmemiz Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı olduğumuz için değil...'' diyen Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir haksızlığa uğramıştır Sayın Baykal, komploya uğramıştır. Bu komployu püskürtmek, bu komploculardan hesap sormak için Deniz Baykal'ın tekrar göreve gelmesinin daha doğru olacağını ifade ettik. Elbette Deniz Baykal'ın tecrübesiyle, birikimiyle, laik demokratik cumhuriyeti savunmadaki azmiyle daha etkili olacağını düşünüyoruz. Kurultay süreci demokratik bir süreçtir. Sayın Kılıçdaroğlu da aday olduğunu ifade etmiştir. Sayın Genel Başkan nasıl bir değerlendirme yapar, o kendi takdirlerindedir. Biraz sonra il başkanları da bu konudaki görüşlerini ifade edecekler.

Dün de ifade ettim, biz komplo derken hükümet tarafından Deniz Baykal'a yönelik düzenlenmiş komployu kastettik. Yoksa arkadaşlarımızın farklı bir tavır alması, Sayın Kılıçdaroğlu'nu desteklemiş olması nedeniyle bir komplonun içinde gibi bir değerlendirme, bizim kesinlikle düşünmediğimiz bir nitelemedir. Şimdi il başkanlarımız değerlendirmesini yaparlar, ona göre yolumuza kurultay olarak devam ederiz. Bu tür tartışmalara girmeyi doğru bulmuyorum. Dün beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza bir gün sonra farklı farklı suçlamalar doğru değildir.''

Bir gazetecinin, ''Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasının ardından Baykal ile ilgili ifadeler medyada yer aldı'' sözleri üzerine Özyürek, ''Bilemiyorum, kendisi değerlendirmeleri yapar, kendi açıklamalarını yapar. En doğrusu odur. Şimdi il başkanlarımız örgütlerinin de görüşlerini, değerlendirmelerini alarak, görüşlerini ifade edeceklerdir. Önemli olan kurultayın sahibi örgütün konuşmasıdır'' dedi.

Özyürek, ''Genel başkanlık yarışına iki isim mi girer'' sorusu üzerine, bunun Deniz Baykal'ın takdiri olduğunu belirterek, ''Biz değerlendirmemizi yaptık, talebimizi ortaya koyduk. Sayın Baykal önce kendi kişisel konumu itibariyle bunu değerlendirecektir. Partinin geldiği nokta itibariyle bu değerlendirmeyi yapacaktır'' diye konuştu.

-''KOMPLOYLA KENARDA KALMAMALI''-

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Amaçlarının, partilerinin birliği ve bütünlüğü olduğunu, Deniz Baykal'ın da bunu ifade ettiğini vurgulayan Sevigen, yaşananın bir süreç olduğunu ve herkesin aday olma hakkı bulunduğunu söyledi.

CHP'nin demokratik bir parti olduğunu, herkesin düşüncelerini net olarak ifade ettiğini belirten Sevigen, şöyle konuştu:

''Destekleyen de olur, 'beklesin' diyenler de olur, 'bir başka adayım' diyenler de olur ama 'CHP Genel Başkanı'na yapılan komplonun hesabı sorulsun' diyen kesim de var. Ben de onlardan bir tanesiyim. Yapanın yanına kar kalmasın düşüncesindeyiz. CHP Genel Başkanı siyasetten ayrılacaksa, şanıyla, şerefiyle... Böyle bir iftirayla, komployla kenarda kalmaması gerekir diye düşünenlerden biriyim. Bu bakımdan Deniz Bey dönsün diye elimizden gelen gayreti gösteriyorduk ama kendisinin düşüncesi 'gelmeyeceğim' dedi. İl başkanları ne der, bekleyeceğiz, göreceğiz. Mühim olan partinin birliği, bütünlüğüdür. CHP dimdik yoluna devam edecektir, hiçbir bölünme olmayacaktır.''

Sevigen, bir gazetecinin, Yılmaz Ateş'in, Önder Sav'a yönelik sözlerini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

''Bir yetki alıp da eğer beraber çalıştığınız insanlara haber vermeden bir başka oyun içerisine, bir başka ekibin içine girerseniz, bunun Yılmaz Bey'in söylediğinden farklı bir lafı olmaması gerekir. Hem 'yıllardır beraber olduk' diyeceksiniz, hem de bilgisi, düşüncesi olmadan arkadan vuracaksınız. Bu hoş değil. Siyasette düşersiniz, kalkarsınız; kaybedersiniz, kazanırsınız ama geriye dönüp baktığınız zaman belli bir yaşa gelmiş insanların, uzun süre beraber olmuş insanların onlar zor durumdayken kendisine sahip çıkmış insanların böyle bir anda 'ben burada kalayım' diye arkadaşlarını vurması, yaralaması hoş değil. Ve göreceksiniz, yıllar geçse de yaptığınız iyi, kötü her şey unutulur ama eğer ihanet ettiyseniz, birisini arkadan vurduysanız o hiç unutulmaz. İnsanların siyasi hayatında bir leke olarak, kambur olarak sırtlarında kalır.''

-''ADAYLIK İHANET DEĞİLDİR, HERKES ADAY OLABİLİR''-

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin de yakın çalışma arkadaşı olduğunu ve adaylığına karşı olmadığını belirten Sevigen, Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı kazanması halinde başarılı olması dileğinde bulundu.

Sevigen, bir gazetecinin, ''Adaylık ihanet mi'' sorusunu, ''Olur mu, ne münasebet. Adaylık ihanet değildir. Başkası da aday olabilir, Kemal Bey de aday olabilir. Biz başka bir konuyu değerlendiriyoruz. Adaylık konusunda bir problem yok, herkes aday olabilir. CHP adaysız kalmaz, mutlaka biri genel başkan olup yola devam edecek'' diye yanıtladı.

Mehmet Sevigen, ''Deniz Baykal'a yapılan komploda parti içinden birilerinin parmağı olabilir mi'' sorusu üzerine de, ''CHP'de parti içinden Deniz Baykal'a komplo yapılacağına inanmıyorum. Deniz Baykal'ın başında olduğu bir CHP'de komplo daha kolay ortaya çıkar diye düşünüyordum ama bunu Deniz Baykal bilir'' dedi.

BAYKAL'A 3 İL SAHİP ÇIKTI

CHP İl Başkanları toplantısı sürerken şu ana kadar 36 il başkanı söz aldı. Görüş açıklayan il başkanlarından Antalya, Adana ve Ağrı il başkanları Baykal'ın Genel Başkanlığa tekrar aday olması gerektiğini belirtti. Diyarbakır İl Başkanı yorum yapmaktan kaçınırken, salonda bulunan il başkanları, "Diyarbakır'da Deniz Bey'e destek verecektir" değerlendirimesinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre Adana İl Başkanı Serdar Seyhan, Ağrı İl Başkanı Bedir Sayan, Antalya İl Başkanı Ahmet Özer Ülken, Baykal'ın aday olmasını istedi. Serdar Seyhan Baykal'a destek veren Adana Milletvekili Tacidar Seyhan'ın kardeşi, Bedir Sayan da Baykal'a destek verdiği bilinen CHP MYK üyesi Savcı Sayan'ın kardeşi. Baykal'ın memleketi olan Antalya da toplantıda CHP'nin eski genel başkanını yalnız bırakmadı. CHP Antalya İl Başkanı Ülken, "Deniz Bey aday olmalı, ona destek olalım ve yalnız bırakmayalım" diye konuştu.

-"BAYKAL ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ OLSUN"-

Toplantıda birkaç il başkanı çekimser kalırken il başkanlarının büyük bir bölümü Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdi. Kılıçdaroğlu'na destek veren il başkanları, "Baykal Onursal Genel Başkanımız olsun. Ona karşı bir komplo yapılmıştır, Genel Başkanımızın arkasındayız. Onu ezdirmeyeceğiz. Ama bir adaylık süreci var. Sayın Baykal da adaylık sürecini bu yönde noktaladı. Tek listeyle girelim. Genel Başkanımızı seviyoruz ama Kemal Bey'in adaylığı heyecan yarattı. Kemel Bey'le iktidara yürürüz. Kemal Bey'i destekleyelim" diye görüş bildirdiler.

-SAYAN'A KAVGAYI SORDULAR- Öte yandan, bir il başkanı MYK üyesi Savcı Sayan'a "Dün MYK'da basına da yansıdığı gibi Önder Sav ile aranızda kavga yaşandı mı, birbirinize o sözleri söylediniz mi" diye sordu. Sayan, "Ben böyle bir şey demedim" demekle yetinirken Sav, "Ben olayın şahidiyim" dedi. Böylece Sav ve Sayan arasında kısa süren gerginlik büyümeden önlendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA