• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP camiasında jeton yeni yeni düşüyor
29 Haziran 2014 Pazar 11:24

'CHP camiasında jeton yeni yeni düşüyor'

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu tartışılmaya devam ediyor.
Ahmet Taşgetiren, Star gazetesinde bugün kaleme aldığı köşe yazısında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini nereden ve nasıl bulduğu üzerinde biraz kafa yordu. 
Çankaya seçimlerinin geldiği siyasi atmosferde, herkesin durduğu yere göre, çok temel bir siyasi tercih yaptığında şüphe yok, ifadesini kullanan Taşgetiren, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Çankaya seçimlerine kadar çok sorgulanacağını belirtti ve onun aday gösterilmesiyle ilgili olarak çok kritik sorular sordu.
İşte Taşgetiren'in bugünkü yazısından ilgili bölüm: 
...
Ekmeleddin İhsanoğlu da, CHP’nin, MHP’nin veya onlara kendi ismini empoze eden her kim ise onun “siyaset oyunu”nun, daha doğrusu “Türkiye oyunu”nun aktörü haline geldiğini görmüyor olamaz. Bunu düşünmemiş ve sadece “Çankaya’ya layık görülmüş olmak” acayip bir siyasi irrealizm anlamına gelir.
Bence, İhsanoğlu’nun durduğu yer, hem muhafazakar camia tarafından hem de CHP tabanı tarafından çok reel ölçekte sorgulanacaktır. Ve her iki okuma, İhsanoğlu’nun en çetin sınavı olacaktır.
CHP camiasında jeton yeni yeni düşüyor ve sorgulamaların ardı arkası kesilmiyor.
Alın size sorular:
- Acaba Kılıçdaroğlu İhsanoğlu ismine ne zaman uyandı?
- Sanatçılarla, sivil toplum örgütleriyle temas yürütürken kafasında bu isim var mıydı, varsa niye görüştüğü insanlara bildirip onaylarını almadı, o zaman aklında yoksa ne zaman kimin ikazıyla uyandı, ne kadar sürede ikna oldu?
- CHP tabanından gelecek kuşkuları - endişeleri giderebileceğine nasıl inandı?
- İhsanoğlu ile “Nasıl bir Çankaya?” sorusu üzerinde konuştu mu, ona peşinen teslim mi oldu, yoksa bir çerçeve çizdi mi, bu çerçeve CHP’nin hassasiyetlerini taşıyan bir çerçeve mi idi, yoksa genel geçer özellikleri mi ilgilendiriyordu?
- İhsanoğlu ile Kılıçdaroğlu arasında muhtemel oy potansiyeli üzerinde bir değerlendirme yapıldı mı, İhsanoğlu, yapılan oy hesabında seçilebilme umuduna ulaştı mı, hangi oylar çantada keklik olarak görüldü?
- İhsanoğlu, CHP tarafından yapılan adaylık teklifinin kendisine yönelik ciddi bir yıpranma süreci başlatabileceği endişesine kapıldı mı, bunu Kılıçdaroğlu ile paylaştı mı, sonunda nasıl tatmin oldu?
İhsanoğlu, bir tv kanalına verdiği mülakatta “Ben CHP’li değilim” diyor. Alın size bir tanımlama cümlesi. Bunları bundan sonraki süreçte de yapmak zorunda kalacaktır. Nerede duruyorsunuz? İnsanlar, sizin gerçekten nerede durduğunuzu görmek isteyecektir? 
CHP “muhafazakar” bir siyasi hareket olarak bilinmiyor, kendisini öyle tanımlamadığı gibi, geldiği siyasi mecra, muhafazakar değerlerle mücadele çerçevesine oturmuş. Üstelik kendini “muhafazakar” diye tanımlayan bir parti ile de gırtlak gırtlağa çatışıyor. Ve İhsanoğlu, bu partinin adayı.
Burada İhsanoğlu’na düşen “en masum?” rol, muhafazakar bloku bölerek, Çankaya’nın yeniden istirdadı. Bu kelimeyi sayın İhsanoğlu’nun iyi anlayacağını düşünüyorum. İhsanoğlu ismi, şayet “Eşi başörtülü birisinden Çankaya’yı kurtarmak” gibi bir misyona tekabül ediyorsa, çok daha vahim bir rol söz konusu demektir.
Muhafazakarlık ilişkisi, İhsanoğlu için tam bir kırılma noktası. Muhafazakarlık iddiası sürmeli, muhafazakarlardan oy almak için! Muhafazakar özelliği azaltılmalı, CHP’de karşılık bulmak için!.. Bu çelişki nasıl çözülecek? Bana bu Çankaya heyecanı, İhsanoğlu’nun kariyerinde tükeniş tuzağı olacak gibi görünüyor. Hayırlısı.
 
Haber 7
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA