• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezaevleri doldu taştı
09 Aralık 2010 Perşembe 17:12

Cezaevleri doldu taştı

107 bin yatak kapasiteli cezaevlerinde 121 bin kişinin kalmasıyla demir parmaklıların arkasına el atan hükümet, çeşitli formülleri devreye sokuyor.
107 bin yatak kapasiteli cezaevlerinde 121 bin kişinin kalmasıyla demirparmaklıların arkasına el atan hükümet, çeşitli formülleri devreyesokuyor. 2014 yılı sonuna kadar barındırma kapasitesi yüzde 40artırılarak yeni cezaevleri ve ek ünitelerle birlikte kapasite 142 bineçıkarılacak.

Mahkum sayısı her geçen yıl artan cezaevleri alarmveriyor. Kasım ayı sonu itibariyle cezaevlerindeki mahkum sayısı 121bini geçerek rekor kırdı. Demir parmalıklar ardından gelen şikayetlerartınca hükümet yeni düzenlemeler için düğmeye bastı. Bir yandan küçükve yetersiz olan cezaevlerinin kapısına kilit vuran devlet, diğertaraftan daha büyük ve çağdaş cezaevlerini hızla inşa edecek. 5 yıliçinde kapasitenin 142 bine çıkarılması kararlaştırıldı. Bu planlamanında ihtiyaca ne ölçüde cevap vereceği şimdilik belirsiz.

REKOR SAYI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 30 Kasımitibarıyla tüm ceza ve infaz kurumlarında bulunan mahkum sayısı 121 bin98. Bunlardan 110 bin 80'i adli tutuklu ve hükümlülerden oluşuyor. 6 bin 222 terör, 2 bin 666 çıkar amaçlı suç örgütü mensubu da demirparmaklıklar ardında tutuluyor. Ayrıca suç grubu bilinmeyen 2 bin 130kişi cezaevinde bulunuyor.

HÜKÜMLÜLERİN SAYISI TUTUKLULARA YAKIN

Rakamlarda dikkat çeken bir başka ayrıntı da henüz hakim karşısına çıkarılmayan ya da hüküm verilmeyen tutuklu mahkumların çokluğu. 121 bin 98 mahkumdan57 bin 171'i tutuklu veya hükmen tutuklulardan oluşuyor. Hükümlülerinsayısı ise 63 bin 927'yi buluyor.

KAPASİTE YÜZDE 40 ARTIRILACAK


Soruna çözüm arayan hükümet, çareyi cezaevlerinin kapasitesini artırmaktabuldu. 2014 yılı sonuna kadar ceza infaz kurumlarında hükümlü vetutukluların yaşam standartlarının yükseltilmesi ve artan ihtiyaçlardikkate alınarak barındırma kapasitesinin yüzde 40 oranında artırılmasıbenimsendi. Buna göre, ceza infaz kurumlarının kapasitesi, yenileri inşa edilerek ve ek üniteler yapılarak 142 bine çıkarılacak. Küçükkapasiteli ceza infaz kurumları ise kapatılacak.

BÖLGE CEZAEVLERİ GELİYOR


Yapılacak bir başka çalışmayla da, eğitim ve iyileştirme çalışmaları daha etkinolarak hayata geçirmek amacıyla "bölge ceza infaz kurumları"oluşturulacak. İhtiyaç duyulan yerlere kapalı ve açık ceza infaz kurumuyapılacak. Adalet Bakanlığı'nın beş yıllık Stratejik Planı'na da konulan hazırlık çerçevesinde, hükümlü ve tutukluların iaşe bedellerinin gününkoşullarına uygun olarak yükseltilmesi, iaşe bedellerinin hükümlülerdentahsili hususunda da mevzuat değişiklikleri yapılması öngörülüyor.

"KOŞULLU FORMÜL" DE GÜNDEMDE


Hükümetin sorunu aşmak üzere çalıştığı bir başka proje de "koşullu salıverme"sisteminin etkin hale getirilmesi. Ceza İnfaz Yasası'nda değişiklikyapılarak "denetimli serbestlik" uygulamasına geçilmesi ve "elektronikkelepçe" kullanılması planlanıyor. Çalışmalara göre, üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlar, adli kontrol kararı verilenler, koşullusalıverilen hükümlüler, 2 yıl ya da daha az hapis cezasınaçarptırılmasına karşın cezası ertelenenler, özel infaz rejimine tabiolanlar, örgütlü suçlarda etkin pişmanlıktan yararlananlar da dahilolmak üzere bazı suçlarda "elektronik kelepçe" formülünün uygulanacağıbelirtiliyor. Şartlı tahliye edilen hükümlülerin kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilmesi ve ayak bileklerine takılacak kelepçeyle detakip edilmesi hedefleniyor.

121 BİN MAHKUMA 107 BİN YATAK!


Türkiye'de 2010 yılında yapılanlar dışında toplam ceza infaz kurumu sayısı 403.Sekiz yıl önce 520 olan sayı, küçük cezaevlerinin kapatılmasıyla azaldı. Buna karşın devreye sokulan yeni cezaevleri sayesinde 2002 yılında 73bin 205 olan yatak sayısı 105 bin 85'e çıktı. Çocuk ceza infaz kurumları da dahil edildiğinde toplam yatak sayısı 106 bin 779'u buluyor. Bazıyataklarda mahkumlar ikişer kişi yatıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA