• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çevik Bir sorguda
25 Haziran 2009 Perşembe 15:04

Çevik Bir sorguda

Çevik Bir saat 14 te İstanbul Adliyesinde ifade vermeye başladı
Çevik Bir ve Nuri Gündeş'in saat 14:00 sıralarında Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne geldikleri öğrenildi. Bir ve Gündeş, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ifade veriyor.

Çevik Bir, Ergenekon baskınlarında ele geçirilen bazı dokümanlarda adı geçtiği gerekçesiyle ifade veriyor. Mehmet Adnan Akfırat'ın evinde ele geçirilen, Çevik Bir - Erol Özkasnak ibaresi ile başlayan dokümanlarda bir darbe planı yapıldığı öne sürülmüş, bu iddialar da iddianameye girmişti. Bugün Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT'çi Nuri Gündeş gizlice Beşiktaş Adliyesi'ne gelerek Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları ziyaret etti. Şu sıralar ikilinin ifade verdiği bildirildi.

Bugün Emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT'çi Nuri Gündeş gizlice Beşiktaş Adliyesi'ne gelerek Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları ziyaret etti. Şu sıralar ikilinin ifade verdiği bildirildi.

DARBE İDDİASI

Ergenekon operasyonunda evi aranan Mehmet Adnan Akfırat'ın evinde ele geçirilen, Çevik Bir - Erol Özkasnak ibaresi ile başlayan dokümanlar iddianameye girmişti. "Çevik Bir - Erol Özkasnak ekibinin Amerikancı darbe girişimini açıklıyoruz" başlıklı belgede 1998 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Hakkı Karadayı tarafından engellenen bir darbe girişimi ve unsurları anlatılıyordu. 28 Şubat'ın müdahalesinin mimarlarından biri olan Çevk Bir, o dönemi "Demokraside balans ayarı yaptık" sözleriyle anlatmıştı.

GÜNDEŞ: TUNCAY GÜNEY MİT ELEMANI DEĞİL

Eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, gazetelerde yayınlanan ve Tuncay Güney'in MİT mensubu olduğu iddasında bulunulan belgeyle ilgili açıklamalarla gündeme gelmişti. Gündeş, belgenin Güney ile Veli Küçük arasındaki telefon konuşmalarına ait tutanaktan başka bir şey olmadığını söylemişti.

Güney'in MİT elemanı olmadığını Şenkal Atasagun'un da doğruladığını belirten Gündeş, "Böyle bir isim var evet ama MİT ile ilişkili değil. Güney için Atasagun'un vize aldığı bilgisi de kesinlikle doğru değil. Haber birileri tarafından yönlendirme amacıyla uydurulmuş" şeklinde konuşmuştu.

ANAFOR DAVASIYLA ERGENEKON DAVASININ BİRLEŞTİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Öte yandan İzmir'de Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki organize suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Anafor'' isimli operasyona ilişkin davaya bakacak İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesini talep etti.

Alınan bilgiye göre davanın duruşma tarihlerini gösterir ''tensip zaptı'' avukatlara ulaştırıldı.
Tensip zaptında, gizli tanık Dilovası'nın beyanları ve ''Lobi'' belgesine göre Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki örgütün Veli Küçük'e bağlı olarak kurulduğu, Ergenekon yapılanması ile bağlantılı olduğunun ileri sürüldüğü kaydedildi.

Zabıtta, ''Ahmet Tekin Baykal tarafından kurulduğu iddia edilen örgütün çıkar amaçlı suç örgütü mü yoksa bir terör örgütünün alt yapılanması mı olduğunun tespit edilmesi için her iki davanın yargılamasının birlikte yapılmasının gerektiği ortaya çıktığından, bu hukuki fiili irtibat nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 2008/209 esas sırasında devam eden dava dosyaları ile birleştirilmesine muvafakat edilip edilmeyeceği konusunda, iddianamenin örneği gönderilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına'' karar verildiği belirtildi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA