• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevdet Yılmazdan proje desteği
13 Temmuz 2010 Salı 17:59

Cevdet Yılmaz'dan proje desteği

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin hızlı kalkınmak zorunda olan bir ülke olduğunu belirterek, 'Normal hızda gidemeyiz. Tarihimize baktığımızda da görülüyor ki, bölgemizde ve dünyada çok daha f
     Yılmaz, Konya Dedeman Otel'deki, Mevlana Kalkınma Ajansı Kırsal Kalkınma ve Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programlarında mali destek almaya hak kazanan projelerin açıklandığı programa katıldı.
     Cevdet Yılmaz konuşmasında, Konya ve Karaman illerini kapsayan Mevlana Kalkınma Ajansı'nın kurumsallaşma yolunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını belirtti.
     Kalkınma ajanslarını 26 bölgede kurduklarını, bunların değişik hızlarda ilerlediğini ifade eden Devlet Bakanı Yılmaz, ''Bir kısmı pilot bölge olarak kurulmuştu fakat Mevlana CKalkınma Ajansı öncü kalkınma ajanslarından biri oldu'' dedi.
     Kalkınma ajanslarının çok yönlü işlevleri olan bir yapı olduğunu, üzerinde geçmişte çok çalıştıklarını dile getiren Devlet Bakanı Yılmaz, şunları kaydetti:
     ''Kalkınma ajansları kurulurken, dünyadaki, Avrupa'daki değişik uygulamalar incelendi. Türkiye hızlı kalkınmak zorunda olan bir ülke, normal hızda gidemeyiz. Tarihimize de baktığımızda da görülüyor ki, bölgemizde ve dünyada çok daha farklı bir yerde olması gereken bir ülkeyiz. Bu da ekonomiyle oluyor. Ekonomiyi ihmal ederek ne dış politika yapabilirsiniz, ne de iç politika yapabilirsiniz. Ne kültürel, sanatsal alanlarda ilerleyebilirsiniz ne de Avrupa düzeyine gelebilirsiniz. Çok hızlı bir ekonomik büyümeye ihtiyacımız var. Tabii basit bir ekonomik büyüme değil. Sadece makro ekonomik önlemlerle, istikrarla, ulusal düzeydeki çalışmalarla, potansiyeli sonuna kadar kullanmak mümkün değil. Mutlaka yerel potansiyelleri de harekete geçirmek gerekiyor.''
     Devlet Bakanı Yılmaz, Konya-Karaman illeri için 2023 vizyonunu şekillendirmek üzere bir çalışmayı başlattıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     ''Kalkınma ajansımız böyle bir karar aldı geçmişte. Bunun ihalesi yapıldı ve sonuçlandırıldı. Kalkınma Ajansımız bir teknik yardım alarak bu konudaki uzman danışanlık firmalarından, kurum dışındaki kişilerden destek sağlayarak, ilgili tüm tarafların katılımıyla Konya-Karaman bölgemiz için 2023 vizyonunu şekillendirecekler. Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Bölgemiz ve başka bölgelerimiz için bir örnek olacak. Bizim ülke olarak 2023 vizyonumuz var; 'Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olacağız' diyoruz. Şu anda 17. büyük ekonomi durumundayız. İnşallah 2023'e vardığımızda 2 trilyon doların üzerinde milli geliri olan, kişi başına geliri 25 bin dolarlara yaklaşmış, her alanda AB standartlarının uygulandığı, bölgesinde lider, küresel düzeyde etkin bir güç haline gelmiş bir Türkiye arzuluyoruz. Bu Türkiye vizyon için de sektörel bölümler olduğu gibi bölgesel, mekansal açılımların da olması lazım. İşte Konya'da yapılacak bu çalışmayla bunu göreceğiz. Konya ve Karaman'ın gelecek vizyonunu göreceğiz.''
     Konuşmaların ardından Karaman Valisi, Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kahraman, Bakan Yılmaz'a katkılarından dolayı ebru tablo hediye etti.
     Öte yandan Kahraman ile Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Halkbank Esnaf-KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Yunus Esmer tarafından Halkbank ile Mevlana Kalkınma Ajansı eş finansman işbirliği protokolü de imzalandı.
     Programın son bölümünde Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından 29-30 Aralık 2009 tarihinde ilan edilen, Kırsal Kalkınma ve Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programlarında mali destek almaya hak kazanan projeler açıklandı.
     Programa, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ile Mevlana Kalkınma Ajansına proje sunan kurumların temsilcileri katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA