• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevat Akşit Hoca İslamda ticareti anlattı
30 Eylül 2011 Cuma 15:58

Cevat Akşit Hoca İslam'da ticareti anlattı

Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, İslam sadece camide namaz kılmak ve ibadet etmek değildir; hayatımızı, dinimizin belirlediği prensiplere göre şekillendirmektir. dedi.

İslamiyetin bir hayat nizamı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, “İslam sadece camide namaz kılmak ve ibadet etmek değildir; hayatımızı, dinimizin belirlediği prensiplere göre şekillendirmektir.” dedi.

Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, Meram Belediyesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi işbirliğiyle organize edilen "İslam'da Ticaret Prensipleri" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı,  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu, protokol mensupları, işadamları, tüccarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Ahmet Eryılmaz'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program yaklaşık 3,5 saat sürdü. Katılımcılar, Prof. Dr. Cevat Akşit'in konuşmasını baştan sana büyük bir dikkatle takip ettiler.
Yüce Allah'ın tüm canlıları rızıklarıyla birlikte yarattığına dikkat çeken Akşit Hocaefendi, "Allah'ın yarattığı çizgilere riayet edilirse yeryüzünde hiç kimse aç kalmaz. İnsanın rızkına ulaşabilmesi için çalışıp kazanması gerekmektedir. Bu konuda peygamberler bize örnektir. Her biri farklı bir meslekle uğraşarak rızıklarını kazanmışlardır." dedi.

"MÜSLÜMANLIK SADECE NAMAZ KILMAK DEĞİLDİR"

İslamın bir hayat nizamı olduğunu kaydeden Akşit, "Müslümanlık, sadece camide namaz kılmak ve ibadet etmek değildir. Hayatımızın her alanını dinin ortaya koyduğu prensiplere göre şekillendirmektir. Alışveriş yaparken, ticaretle uğraşırken ve günlük hayatımızda İslami esasları çok iyi bilmeli ve uygulamalıyız. Ülkemizdeki kanunlar, özel hayatımızı Müslümanca yaşamaya engel değildir." diye konuştu.

İslamda ticaretin esasının, Kur'an ve sünnette belirlenen sınırlar dahilinde karşılıklı rızaya dayandığını kaydeden Prof. Dr. Cevat Akşit, "İslami ilkelerle bağdaşan tüm ekonomik faaliyetlere katılma hakkı dinimizce verilmiştir. Ticaret, ticari ortaklık, kooperatifler, anonim şirketler meşru sayılmıştır. Bununla birlikte ticari faaliyetlerin dürüst, yararlı ve güvenilir bir şekilde yürümesini sağlamak amacıyla ticari faaliyetlere ilişkin bazı kurallar getirilmiştir. Peygamber Efendimiz(SAV) bir hadisi şerifte; 'Doğru sözlü, dürüst bir tüccar, Peygamberlerle, sıddıklarla ve şehitlerle birliktedir' diyerek sözünde duran ve doğru sözlü tüccarı övmüştür. Yine bir hadiste rızkın onda dokuzunun ticarette olduğu belirtilmiştir" diye konuştu. Ticari hayatta İslami esaslara ilişkin kuralları detaylı bir şekilde anlatan Akşit, katılımcıların sorularına da cevap verdi.
           
Programın sonunda Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu, Prof. Dr. Cevat Akşit'e günün anısına çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA