• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çetenin kirli arşivi deşifre oldu
17 Mart 2015 Salı 08:25

Çetenin kirli arşivi deşifre oldu

Engel olarak gördüğü herkesi dinleyip arşiv oluşturan paralel yapının kirli arşivi deşifre oldu.
Emniyet ve yargı ağını ele geçirerek Başbakandan bakanlara, siyasetçiden gazetecilere, iş adamından yargı mensuplarına kadar birçok kişiyi yasadışı dinleyen paralel yapının, öne çıkan isimleri sindirmek için dinlemelerle ilgili arşiv oluşturduğu ortaya çıktı. 2005 yılında AK Parti Yalova İl Gençlik Kolları Başkanı olan Emre Ertem’in o dönem yaptığı telefon konuşmalarını yalan ifadelerle tam 9 yıl sonra Twitter’dan paylaşan paralel yapının arşivi de deşifre oldu.

DİNLEME SKANDALI 2005’E UZANDI

Devlet içindeki çetenin şantaj amaçlı yaptığı telekulak skandalında çarpıcı gerçekler ortaya çıkmaya devam ediyor. Paralel yapının en yoğun dinlemeleri 2007 ile 2009 arasında yaptığı belirtiliyordu. Ancak paralel çetenin dinleme skandalı 2005 yılına kadar uzandı. Başbakan dahil olmak üzere bakanlardan siyasetçilere, gazetecilerden iş adamlarına, yargı mensuplarından emniyet mensuplarına kadar herkese kulak kabartan paralel yapının 2005 yılıında AK Parti teşkilatında aktif olan siyasetçileri de hedef aldıkları ortaya çıktı.

DİNLEDİLER, 9 YIL SONRA TEHDİT ETTİLER

2005 yılında AK Parti Yalova İl Gençlik Kolları Başkanı olan Emre Ertem de paralel yapının telekulağına takılan isimler arasında. Paralel yapı ile ilgili Twitter’dan paylaşımlarda bulunan Emre Ertem, bir anda çetenin hedefi oldu. Emre Ertem’in telefonlarını dinleyen paralel yapı, tam 9 yıl sonra konuşmaların içeriğini yalan bilgilerle sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan ifşa etti.

KULAK KABARTIP TEK TEK ARŞİVLEDİLER

2005 yılında yapılan telefon görüşmelerinin 9 yıl sonra istifa eden 4 bakan hakkındaki fezlekeleri paylaşan “fezlekeler” isimli hesap üzerinden paylaşılması, paralel yapının dinleme kayıtlarını da tek tek arşivlediğini ortaya çıkardı. Derin operasyon ile deşifre olan devlet içindeki paralel yapının bu arşivleri ise öne çıkan isimleri sindirmek amacıyla kullandıkları anlaşıldı. “Fezlekeler” isimli Twitter hesabından kendisinin yaptığı telefon görüşmelerini yalan bilgilerle paylaşıldığını gören Emre Ertem, paralel yapının 2005 yılında kendisini de takibe aldığını anladı.

CEMAAT GÖRÜNÜMLÜ ÖRGÜT

2005 yılında paralel yapının hedefi haline gelen Emre Ertem, olayla ilgili şunları kaydetti: “Bizler hak olanı haykırmaktan hiçbir zaman imtina etmedik etmeyeceğiz. Nefesimiz yettiğince, gücümüz ölçüsünde bu mücadeleye hala devam ettik, ediyoruz. Son olarak, bu dini cemaat kisvesi altındaki devlet içinde yıllardır yuvalanmış olan örgütün meselesinin aslında kamuoyunda bilindiği şekliyle 7 Şubat MİT krizi veya 17/25 Aralık darbe girişimleriyle başlamadığını, 2005 yılında argüman toplayarak bugünler için hesaplı bir hazırlık içerisinde olduklarını bire bir yaşayan bir örneğim ben” dedi.

Suç duyurusunda bulundu

Emre Ertem, olayla ilgili dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu. “Haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “Hakaret”, “Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi”, “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” şikayetleri ile ilgili Basın Suçları Bürosu’na suç duyurusunda bulunan Ertem dilekçesinde, “17 Mart 2014'te Twitter'da gündemde olan 4 Bakan hakkındaki fezlekeleri yayınlayan ve aynı ismi taşıyan “fezlekeler” adlı hesap tarafından hiçbir şekilde takip etmediğim ve edilmediğim halde peş peşe şahsımı ve ailemi hedef alan tweetler aldım. Bunlar, 2005'e ait telefonla yaptığım görüşme kayıtlarını, bilinçli şekilde abartılmış ve iftiraya varan kelimelerle süslenmiş görüşmeleri aileme ve şahsıma karşı hakaretamiz söylemleri içermekteydi. Kısaca bu durum suç duyurusunda bulunma zorunluluğu hasıl olmuştur” ifadelerine yer verdi.

YENİ ŞAFAK

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA