• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çeşmenin suyu kesilecek mi?
28 Temmuz 2010 Çarşamba 23:50

Çeşmenin suyu kesilecek mi?

Şehidin adını taşıyan çeşmenin suyunun kesilmek istenmesi tepkilere yol açtı
ŞEHİT BABASINDAN ÇAĞRI
Selçuklu Ardıçlı Köyü’nde bulunan ve 2004 yılında şehit olan Hakan Balin’in adını taşıyan çeşmenin suyunun kesileceğinin ileri sürülmesi köy sakinlerinin tepkisine neden oldu. Şehit babası Mustafa Balin, “Bu çeşme köyümüzde ki tüm ağaçların, bahçelerin ve hayvanların sulanmasında kullanılan tek çeşme. Bu karar için bir kez daha düşünülmesini istiyorum” dedi.
KOSKİ: ÇEŞMEYE TEKRAR SU VERİLECEK
KOSKİ yetkilileri ise yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bu çeşmeye gelen suyu Ardıçlı’nın üst kısmında bulunan su deposuna, daha sonra köye vereceğiz. Bölgede başka bir su kaynağı bulamadığımız için bu şekilde bir projeyi uygulamaya mecbur kaldık. Ancak çeşmenin suyu kesinlikle tamamen kesilmeyecek, su deposundan aynı suyu tekrar çeşmeye vereceğiz.”

Şehidin çeşmesi kurumasın

2004 yılında şehit olan Hakan Balin’in babası tarafından oğlunun anısına Ardıçlı Köyü’nün girişinde yaptırılan çeşmenin suyunun kesilecek olması köy halkının tepkisini aldı

Selçuklu İlçesi Ardıçlı Köyü’nün girişinde bulunan ve yaklaşık bir asırdır köyün tüm ağaçlarını ve bahçelerini sulayan çeşmeye gelen suyun köyün üst kısmındaki su deposuna verilmek istenmesine vatandaşlar tepki gösterdi.  2004 yılında Şehit olan Hakan Balin’in babası Mustafa Balin tarafından mermer olarak yaptırılan çeşmenin asırlardır köye hizmet verdiğini ifade eden köy sakinlerinden Ahmet Büyükköse, “Bu çeşme köyümüzde bulunan tüm ağaçların sulanmasında, suyun aktığı yerde bulunan bahçelerde ve köyümüzde bulunan hayvanların sulanmasında kullanılan tek çeşme. Bu çeşmenin suyu kesilerek köyün üzerindeki su deposuna verilecekmiş. Sonra ne olacak? Çeşme köyün içerisindeki diğer çeşme gibi kuruyup gidecek. Buna gönlümüz razı olmaz” dedi.
Çeşme’nin Ardıçlı köy güzergahında en çok kullanılan çeşme olduğunu dile getiren sakinlerden Hayri Meneviş ise çeşmenin suyunun kesilmesinin büyük bir hata olduğunu söyledi. Meneviş, “Bize söylenen bu çeşmeye gelen suyun köyün üst kısmındaki su deposuna su deposundan da aynı köye verileceği peki, bu çeşme ne olacak? Diyorlar ki çeşmeden su yine akacak kesilmeyecek. Buna kimsi inanmaz. Bu çeşmenin suyunu kesersen bir daha geri veremizsin. O zaman bizim bahçelerimiz, ağaçlarımız, bu yoldan geçen insanlar ve bu çeşmenin yalağından sulanan hayvanlarımız ne olacak? Bunu kimse düşünmüyor” diyerek tepkisini dile getirdi.
Köyünün girişindeki çeşmeyi 2004 yılında Güneydoğu’da teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan oğlunun anısına yeniden yaptırdığını söyleyen Şehit babası Mustafa Balin ise, oğlunun adını taşıyan çeşmenin kurumasının kendisini çok üzeceğini söyledi. Balin, “Bu çeşmenin her tarafının ben yaptırdım. Bu çeşmeye gelen su belki bir asırdan fazla köyümüzün tüm ihtiyacını karşılıyordu. Şimdi böyle bir karar nereden çıktı. Bu çeşmenin suyunun kesilmesi demek çeşmenin kuruması demek buna kesinlikle izin veremeyiz. Köyün üst kısmındaki su deposuna verilecek olan su başka yerden bulunabilir. Ama öyle olmayacak bunu biliyoruz. Daha öncede köyün içerisinde bulunan çeşmenin suyu kesildi ve çeşme kurudu gitti. Şimdi kuruyup giden çeşmenin önüne betondan su yalağı yaptılar. Böyle bir şey olamaz. Ben bir şehit babası olarak oğlumun adını taşıyan çeşmenin suyunun kesilmesine gönlüm razı olmaz” diye konuştu.
KOSKİ yetkilileri ise yaptıkları açıklamada Ardıçlı Mahallesinde bulunan çeşmenin suyunun tamamen kesilmeyeceğini söyledi. Yetkililer, “Şehidin ismini taşıyan çeşmeye gelen suyu Ardıçlı Mahallesi’nin üst kısmında bulunan su deposuna, daha sonra aynı suyu köye vereceğiz. Bölgede başka bir su kaynağı bulamadığımız için bu şekilde bir projeyi uygulamaya mecbur kaldık. Ancak dediğimiz gibi çeşmenin suyu kesinlikle tamamen kesilmeyecek, su deposundan aynı suyu tekrar çeşmeye vereceğiz. Tamamen kapatılması söz konusu değil. Daha önce köy olan son yapılanma ile mahalle statüsüne geçen Ardıçlıyı bu konuda mağdur etmeyeceğiz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA