• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çeşitli renk ve desende ney kılıfı üretiyorum
14 Aralık 2012 Cuma 12:28

'Çeşitli renk ve desende ney kılıfı üretiyorum'

Portakal bahçesinde kurduğu küçük atölyede 10 yıldır ney imalatı yapan Ali Karayanık, Suriye ve KKTC'den getirdiği kamışlarla yaptığı neyleri Japonya ve Avustralya'nın da aralarında bulunduğu 100'e...
Portakal bahçesinde kurduğu küçük atölyede 10 yıldır ney imalatı yapan Ali Karayanık, Suriye ve KKTC'den getirdiği kamışlarla yaptığı neyleri Japonya ve Avustralya'nın da aralarında bulunduğu 100'e yakın ülkeye gönderiyor.
 
 
Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde açtığı stantta, ürettiği neyleri sergileyen Karayanık (53), yapılan açıklamada, Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki portakal bahçesine kurduğu atölyede ney imalatı yaptığını söyledi.
 
 
Neyleri hazır hale getirdikten sonra devlet konservatuvarlarında görevli hocalara gönderdiğini dile getiren Karayanık, ''Kamışları toplamak için Çukurova ve Hatay'a gidiyoruz. Oradaki kamışları topladıktan sonra Suriye'ye geçiyoruz. Asi Nehri boyunca kilometrelerce giderek, ney yapımına uygun kamışları bulup topluyoruz'' diye konuştu.
 
 
  -Ney için Suriye'de savaşın bitmesini bekliyor-
    
     Karayanık, Suriye'de çıkan olayların ardından bu ülkede kamış toplayamadıklarını dile getirerek, ''Suriye'de savaş çıktıktan sonra kamış toplamaya gidemiyoruz. Bu nedenle kamış bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Ney için Suriye'de savaşın bitmesini bekliyoruz'' dedi.
 
 
Yaptığı neyleri, internet ve telefon aracılığıyla da sattığını kaydeden Karayanık, Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiği neylerin, yurt dışında da Japonya, Avustralya, İran ve KKTC'nin da aralarında bulunduğu 100'e yakın ülkede alıcı bulduğunu ifade etti.
 
 
   -''Çeşitli renk ve desende ney kılıfı üretiyorum''-
    
     Ney üretimiyle birlikte kılıflarını da yapmaya başladığını aktaran Karayanık, 60 farklı renk ve desende ney kılıfı ürettiğini belirtti.
     Karayanık, ney üretiminin meşakkatli bir iş olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
''Kamışı ölçüsüne göre araziden toplayıp en az 1 yıl kurumasını bekleyeceksin. Kuruduktan sonra temizleyip fırınlayacaksın. Doğrulttuktan sonraki aşamada ise bir neyin yapımı 3-4 saat sürüyor. Günde 10 saatimi ayırarak arabayla 300 kilometre yol gidiyorum.
 
 
 Binlerce kamışın içinden ney olacak kamışı seçiyorum. Bazen hiç uygun kamış bulamadan geldiğim oluyor. 10 yıldır ilk defa eğri bir kamış buldum. Eğri ney insanların çok ilgisini çekiyor ama satmıyorum. Yerli ve yabancı turistler resim çektiriyor. İnsanların neye olan ilgisi beni çok mutlu ediyor.''
 
 
 Neyin bambudan yapıldığını sananların olduğunu anlatan Karayanık, ''Bunun için yurt dışından bir bambu tedarik ettim ve ona neyin şeklini verdim. Bu sayede insanlara neyin sadece kamıştan yapıldığını göstermek için onu da sergiliyorum'' ifadelerini kullandı.
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA