• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cepteki dinleme oyununa dikkat!
05 Nisan 2013 Cuma 11:03

Cep'teki dinleme 'oyun'una dikkat!

İnternetten indirilen bir oyun, cep telefonunu dinleme ve izleme cihazına dönüştürebiliyor.
İnternetten indirilen bir oyun, cep telefonunu dinleme ve izleme cihazına dönüştürebiliyor.
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi ve eski Bilgi Güvenli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alkan, Türkiye'nin siber tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, siber tehditlere karşı yeterli savunma mekanizmasının söz konusu olmadığını ifade etti.
TÜRKİYE EN ÇOK TEHDİT EDİLEN ÜLKELER ARASINDA
TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu bünyesindeki Teknik Alt Komisyonu'na bilgi veren Prof.Dr. Alkan, Türkiye'nin siber savunma sistemindeki eksikliğine vurgu yaptı. Türkiye'nin, yoğun siber tehditlerle karşı karşıya bulunan ilk 10 ülke arasında olduğunu hatırlatan Alkan, bu tehditlere karşı yeterli savunma mekanizmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Kişisel verilerin güvenliği ile ilgili bir yönetmelik olduğunu aktaran Alkan, ancak kişisel güvenlikle ilgili yasa bulunmadığını vurguladı. Alkan, bilgi güvenliği konusunda iç ve dış tehdide açık olan Türkiye'nin teknoloji konusunda iyi bir insan kaynağı oluşturması gerektiğini kaydetti.
DEDEKTİFLİK FİRMALARI ÖZEL HAYATI İHLAL EDİYOR
Komisyona bilgi veren TOBB Türkiye Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Meclis Başkanı Hasan Gazi Özer de, dedektiflik hizmeti veren çok sayıdaki firmanın özel hayatın gizliliğine aykırı çalışmalar yaptığını ifade etti. Alarm kurulum hizmeti veren firmaların bu sistemlere izleme ya da dinleme cihazları yerleştirebileceğini öne süren Özer, kontrol olmadığı, standartlar belirlenmediği için bu konunun sistemi kuracak kişinin inisiyatifine kaldığını dile getirdi.
DİNLEME CİHAZLARI PEYNİR EKMEK GİBİ SATILIYOR
Dinleme ve izleme cihazlarının çok düşük maliyetlerle elde edilebildiğini söyleyen Özer, bu cihazların internet üzerinden rahatlıkla satılabildiğini kaydetti. Katıldığı bir fuarda alenen anahtar kamera satışı yapıldığına şahit olduğunu aktaran Özer, bir sektöre dönüşen dinleme ve izleme cihazlarında ciddi kar oranlarının söz konusu olduğunu bildirdi.
CEP OYUNLARIYLA DİNLİYORLAR
Türkiye Özel Güvenlik Hizmetleri Sektör Temsilcisi Hakan Çevikoğlu ise komisyonda yaptığı açıklamada izleme ve dinleme cihazlarının rahatlıkla satılabildiğini hatırlattı. İnternette, odadaki bir ampulün nasıl izleme cihazına dönüştürüleceğini anlatan videolar bulunduğunu vurgulayan Çevikoğlu, internet üzerinden yüklenen ve masum görünen bazı programların, telefon ya da bilgisayarı anında bir dinleme cihazına dönüştürebileceğine dikkati çekti. Çevikoğlu, çocukların eğlenmesi için cep telefonuna indirilen bir oyun programının, arkasında yüklü olan bir programla, telefonu dinleme ve izleme cihazına dönüştürebildiğini kaydetti.
Habervaktim.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA