• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cep telefonları hastalık yayıyor
01 Mart 2010 Pazartesi 10:33

Cep telefonları hastalık yayıyor

Sağlık çalışanlarının cep telefonlarının, birçok hastalığa neden olan mikroorganizmaların hastane ortamından evlere ve sosyal yaşam ortamlarına yayılmasına neden olduğu bildirildi.

Sağlık çalışanlarının cep telefonlarının, birçok hastalığa neden olan mikroorganizmaların hastane ortamından evlere ve sosyal yaşam ortamlarına yayılmasına neden olduğu bildirildi.
    

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan'ın başkanlığında gerçekleştirilen bilimsel çalışma, doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının hastane ortamında cep telefonu kullanmamaları gerektiğini ortaya koydu.
    

Özaslan, Gaziantep'teki 4 hastanenin ameliyathane, laboratuvar, yoğun bakım ünitesi, klinik ve polikliniklerinde görev yapan doktor ve diğer sağlık çalışanlarının kullandığı 180 cep telefonunda mikroorganizma varlığı tespit çalışması yaptıklarını söyledi.
    

''Sonuç olarak cep telefonlarının ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açan organizmalara ev sahipliği yaptığını belirledik'' diyen Özaslan, doktor ve sağlık çalışanlarının mesaileri bittiğinde bu mikroorganizmaları cep telefonları aracılığıyla evlerine, sosyal yaşam alanlarına taşıdıklarını kaydetti.
    

Özaslan, doktor ve sağlık çalışanlarının hastane ortamındaki mesaileri sırasında çok sayıda cihaz, ekipman ve hastaya dokunduklarını, cep telefonunun cihaz, ekipman ve hastadan bulaşan mikroorganizmalar için iyi bir yaşam ortamı olduğunu vurguladı.
    

Prof. Dr. Özaslan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Gelişen teknolojiyle birlikte hızlı bir şekilde günlük yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan cep telefonu, haberleşmemizi kolaylaştırma yanında sağlığımızı tehdit eden bir unsur olarak da karşımıza çıkıyor. Her ortamda elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımızı kullanırken bu gerçeği de aklımızdan çıkarmamalıyız. Sık sık temizlemediğimiz takdirde cep telefonu hastalanmamıza da neden olabiliyor.''
    

Cep telefonlarının hastalığa neden olan etkenler arasında bulunmasının yalnızca doktor ve sağlık çalışanlarını ilgilendirmediğine dikkati çeken Özaslan, ''Cep telefonu olan herkes bu tehditle karşı karşıya. Önerimiz hastane ortamında kesinlikle cep telefonu kullanılmamalı. Diğer alanlardaki kullanım sırasında da cep telefonları sık sık dezenfekte edilmeli'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA