• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cemaat rahatsız
07 Haziran 2014 Cumartesi 07:24

Cemaat rahatsız

Mahmut Efendi'nin Çeçenistan'a götürülerek Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Kadirov'la görüştürülmeye çalışılması İsmailağa Cemaati'nde büyük tepkiye neden oldu. Muhammed Keskin'in de aralarında olduğu bir ekibin organizasyon için bir hafta önce Çeçenistan'a gittiği ortaya çıktı. Kadirov'un aracılara 2 milyon dolar ödediği iddia edildi.

Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'nin Çeçenistan'a götürülerek Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Kadirov'la görüştürülmeye çalışılması İsmailağa Cemaati'nde büyük tepkiye neden oldu. Muhammet Keskin'in de aralarında olduğu ve Efendi Hazretlerini Kadirov'la buluşturmak isteyen ekibin bir hafta önce Çeçenistan'a giderek hem Ramazan Kadirov'u hem de babası Ahmet Kadirov'un mezarını ziyaret ettiği ortaya çıktı. Muhammed Keskin, cemaatin tepkisine ve Kadirov'un İslam dünyasındaki kötü imajına rağmen niçin bu organizasyonun yapıldığını sormak için ısrarlı aramalarımıza cevap vermedi. Çavuşbaşı'nda Marifet isimli bir dernek kuran Keskin'in bir süre önce cemaatin merkezinin artık İsmailağa'dan ibaret olmadığı yönünde açıklamalar yapması da çeşitli soru işaretlerini gündeme getirdi. Öte yandan Kadirov'un bu ziyaret için organizasyonu yapan aracılara 2 milyon dolar ödediği iddia edildi. Aralarında cemaatin görüşlerine önem verdiği bir hocaefendi ve Mahmut Efendi'nin akrabalarının da yer aldığı cemaatin tanınmış isimleri, Mahmut Efendi'nin Çeçenistan'a götürülecek olmasının arkasında yatan sebepleri Yeni Şafak'a anlattı.

TORUNUNUN SÜNNETİNE KATILAMADI

Doğum gününü, milli bayramları ve özel günleri Shakira gibi İslami hassasiyetlerle ilgisi olmayan sanatçılarla kutlayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'un İslam dünyasına ve Çeçen halkına şirin görünmek ve meşruiyeti sağlamak için Mahmut Ustaosmanoğlu'nu Çeçenistan'a götürmeye çalışması büyük tepki çekti. Cemaatin önde gelen hocalarından olan A.H., Çeçenistan'ın bağımsızlığını destekleyenlerin çoğunlukta olduğu bir cemaat olarak hem dua hem de maddi olarak bu mücadeleye destek verildiğini belirterek Kadirov'un bu ziyaretle cemaatin desteğini kazanmayı amaçladığını kaydetti. Çeçenistan yolculuğu için bilgi kirliliği olduğunu da söyleyen A.H., 'Çeçen kaynaklar üstadımızdan talep geldiğini söylerken cemaat kaynakları talebin Kadirov'dan geldiğini söylüyor. Biz Çeçenistan'da bulunan medresenin başında bulunan Mustafa Ekinci hocamızın üzerinden aracılık edildiğini düşünüyoruz. Çünkü 2. Çeçen Cihadı'ndan sonra bu hocamız Kadirov'un desteğiyle medreseyi yeniden açtı ve Kadirov'la yakınlık kurdu.' diye konuştu.

SHAKIRA'YLA KUTLAMA YAPTI

A.H, 'Üstadımız çok fazla konuşmaz ve çevresindekilerin görüşlerine önem verir. Ancak cemaatte hakim olan görüş çevresindekilerin Efendi Hazretlerini yanılttığı yönünde. Biz Rusya'nın Ukrayna ve Kırım sorunuyla uğraşırken Çeçenistan meselesini kapatmak istediğini düşünüyoruz' ifadelerini kullandı. Mahmut Efendi'nin akrabası olduğu halde Hocaefendi'yi son 3 yıldır birkaç kere gördüğünü söyleyen A.U., ise haber duyulduğu andan beri sosyal medyada ve cemaat çevresinde konuşulan tepkileri anlattı. Cemaatin büyük ölçüde bu ziyaretten rahatsızlık duyduğunu söyleyen A.U., 'Cemaat buradan Beykoz'a gidiyor, günlerce kapıda yatıyor da Efendi hazretlerini göremiyor ancak Efendi hazretlerini uçakla saatler sürecek yola götürüp Çeçenistan'ı ziyaret ettirecekler. Üstelik sürekli oturan ve yatan birisi olarak temaslarda, sohbetlerde ve harekette bulunacak. Bu seyahati planlayan ve organize edenler Mahmud Efendi'ye zulmediyor. Efendi hazretleri hayati nitelikte olmayan dünyevi gelişmeleri önemsemez ve ilgilenmez. Bu sebeple kendisine Kadirov'un doğum gününe Shakira'yı çağıran kişilikte bir insan olduğunu söylemediklerini düşünüyorum.' şeklinde konuştu.

Kadirov kime para ödedi?

Cemaatin önde gelen hocalarından A.H. ise Çeçenistan ziyaretinin Fatih'te kalan son büyük cemaat olarak İsmailağa'nın yaşadığı sıkıntılara yenisini ekleyeceğini belirtti. A.H., 'Osmanlı'dan bugüne Fatih hep ilmin merkeziydi. Ancak son yüzyılda İskenderpaşa cemaati buradan ayrıldı. Cemaatler hep küçüldü ya da yer değişti. Bir tek biz kaldık. Başbakanımız İstanbul İmam Hatip Lisesi'ni güçlendirip, eski Darüşşafaka'yı uluslararası bir İmam Hatip okulu yapmak isteyerek bu bölgeyi yeniden dini ilimlerin merkezi yapmak istiyor. Burada bizim de olmamız önemli bir değer ancak çeşitli baskılar bizi de burada zora sokuyor. Hocaefendi'nin buraya hiç götürülmemesi, Beykoz'da kalması ve onu sevenlerin oraya gitmesi buraya olan ilgiyi azaltıyor. Bizi buradan çıkarmak isteyenler olduğunu görüyoruz' ifadelerini kullandı.

Cemaat mensubu bir esnaf olan K.F., ise Kadirov'un Mahmut Efendi ile görüşmek istemesinin uluslararası bir boyutu olduğuna değindi. Mahmut Efendi'nin dünya din alimleri açısından önde gelen bir kişi olduğunu söyleyen K.F., 'İsmailağa cemaati, 28 Şubat'ta, Cübbeli Ahmet Hoca'nın özelinde üzerine oynanan bir cemaat haline geldi. Sürekli olarak küçük düşürülmeye çalışılıyor. Bu ziyaretle bazı kişiler tarafından Rus yanlısı Kadirov'a destek görüntüsünün verilmek istenmesi cemaatin imajına zarar verecek. Çeçenistan ve Orta Asya'da gönülleri fethetmiş bir cemaatin bu tutumu o bölgedeki kardeşlerimizin kalbinin kırılmasına sebep olurken uluslararası anlamda cemaatin imajını zedeleyecek' dedi. Bir başka cemaat mensubu ise Kadirov'un bu ziyaret için 2 milyon dolar ödediğini öğrendiklerini kaydetti.

Telefonlara çıkmıyorlar

Mahmud Efendi'yi Çeçenistan'a götürmek isteyen ekibin geçen hafta Çeçenistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiği ve burada Ramazan Kadirov ile babası Ahmet Kadirov'un mezarını ziyaret ettiği ortaya çıktı. Aralarında Çeçen direnişi esnasında Çeçenistan'da hoca olarak görevli olan Mustafa Ekinci Çavuşbaşı'ndaki Marifed Derneği'nin başkanı Muhammed Keskin, yardımcısı Şefik Kocaman'ın da aralarında olduğu ekibin Mahmud Efendi'nin ziyaretini planlamak için gittiği öğrenildi. Cemaatin tepki gösterdiği ziyaret organizasyonuyla ilgili bilgi almak için aradığımız bu isimler ise telefonlarımıza çıkmadı. Efendi Hazretleriyle ilgili tek karar mercii haline gelmeye çalıştığı öğrenilen Keskin'in başkanlığını yaptığı dönemde Marifed Derneği'nin sitesinde yapılan bir açıklama büyük tepkiye neden olmuştu. 'Mahmud Efendi Hazretlerinin irşâdı ve cemaati artık İsmailağa Camisi sınırlarını aşmış ve Mahmud Efendi Hazretleri artık tüm dünyaya yayılan bir tecdîd hareketinin sahibi olarak bugün İstanbul-Çavuşbaşı'ndaki ikâmetgâhında tüm sevenlerinin ve bağlılarının başında olmaya devam etmektedir.' şeklindeki açıklama cemaatin merkezini Çavuşbaşı'na alma çabası olarak yorumlanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA