• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cem Zorlu gündemi değerlendirdi
14 Mayıs 2012 Pazartesi 11:57

Cem Zorlu gündemi değerlendirdi

AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu, yeni anayasa yazım çalışmalarında AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin önerilerinin masaya yatırıldığını ve toplantıda ''Temel Hak ve Özgürlükler''in 5 ayrı ana kısımda
AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu, yeni anayasa yazım çalışmalarında AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin önerilerinin masaya yatırıldığını ve toplantıda ''Temel Hak ve Özgürlükler''in 5 ayrı ana kısımdan oluşmasının kararlaştırıldığını söyledi. 
Zorlu, AK Parti il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.
Yeni Anayasa'nın yazımına başlandığını hatırlatan Zorlu, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde ''Temel Hak ve Özgürlükler'' konu başlıklarını belirlemek için oluşturulan alt komisyonda büyük oranda uzlaşı sağlandığını dile getirdi.
Zorlu, ''AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin önerileri toplantıda masaya yatırılırken, 'Temel Hak ve Özgürlükler'in 5 ayrı ana kısımdan oluşması kararlaştırıldı. Bunlar, 'Temel ilkeler', 'Kişi hak ve hürriyetleri', 'Siyasi haklar ve özgürlükler', 'Sosyal ve ekonomik haklar' ile 'Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması' olarak sıralandı'' diye konuştu. Meclis'teki 4 partinin 'siyasî parti kurma, seçme ve seçilme hakkı, çalışma hakkı, yaşam hakkı' gibi Anayasa'daki 41 alt maddenin başlıklarında uzlaşma sağladığını aktaran Zorlu, şunları kaydetti:
''BDP'nin konu başlığı olarak istediği 'kültürel kimlik', 'vicdani ret' ile MHP'nin istediği 'Türk vatandaşlığı' başlıklarında ise uzlaşma sağlanamadı. Madde başlığının 'Türkiye vatandaşlığı', ibaresinin sadece 'vatandaşlık' veya mevcut Anayasa'daki gibi 'Türk vatandaşlığı' olup olmayacağı konusu ile diğer uzlaşılamayan başlıklar, üst komisyonda yeniden ele alınacak. Uzlaşılamayan maddeler ise geri dönülmek üzere sonraya bırakılacak. Yazılacak ilk maddenin 'insan onuru' benzeri bir başlık altında 'insan esaslı bir anayasa' yazıldığına atıfla 'temel hak ve hürriyetlerin, devletin veya anayasanın verdiği bir lütuf değil, insan olmaktan kaynaklandığının ifade edilmesi bekleniyor. Böylece mevcut Anayasa ile anlayış farklılığının ortaya konulması ve yeni anayasanın 'insan onurunu temel aldığının' ifade edilmesi öngörülüyor.'' 
    
-''50 yıllık bir rüya gerçekleşiyor diyebiliriz'' 
    
TRT ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işbirliğiyle ''TRT Diyanet'' adıyla yayına başlayacak Diyanet TV'nin protokolünün imzalandığını dile getiren Zorlu, ''Dinin doğru anlatılması ve öğretilmesi noktasında radyo ve televizyonlardan daha fazla yararlanılması gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesinde radyo ve televizyonlar bu alanda yayın yapıyor. Türkiye'de de yayın yapanlar var ama ilk kez kamu adına adım atılıyor. Bu tarihi bir adım. 50 yıllık bir rüya gerçekleşiyor diyebiliriz'' diye konuştu. 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zorlu, ''Biz bu ve buna benzer ulusal bayramlarımızın stadyumlar ya da okullarda rutine bağlanmış ve gençlerimize hitap etmeyen törenler olarak değil, eğlenceli ve şenlikler biçiminde kutlanması taraftarıyız'' dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA