• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cem Garipoğluna soğuk duş etkisi
26 Kasım 2010 Cuma 22:29

Cem Garipoğlu'na soğuk duş etkisi

Cem Garipoğlu'yla ilgili adli tıp raporu mahkemeye ulaştı.
Cem Garipoğlu'yla ilgili adli tıp raporu mahkemeye ulaştı. Adli Tıp raporda, Cem Garipoğlu'nun akli dengesinin yerinde olduğunu bildirdi.
 
Münevver Karabulut cinayetinin ardından 8 ay geçmesine rağmen, Cem Garipoğlu'nun akli dengesine ilişkin belirsizlik bugün Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporla son buldu. Adli Tıp Kurumu'nun cinayet zanlısı Cem Garipoğlu ile ilgili raporu mahkemeye ulaştı. Adli Tıp raporunda ''Cem Garipoğlu'nun akli dengesi yerinde'' dedi.
 
Adli Tıp Kurumu, Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu ile ilgili raporunu tamamladı. Rapora göre, Garipoğlu'nun akli dengesinin yerinde olduğu ve suç işlemesine sebep olacak ruhsal probleminin bulunmadığı ortaya çıktı. Cem Garipoğlu, akıl sağlığı yerinde olduğu için 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
 
PSİKOLOG: "SON DERECE SOĞUKKANLI"
Cem'in ifadesini alan psikolog duruşmada "Son derece soğukkanlı. Cinayetin öncesini ve
sonrasını anlatabiliyor" dedi. Taksi şoförü de, Cem'in çok rahat olduğunu ve espriler yaptığını ifade ederek, "Hiç cinayet işlemiş birine benzemiyordu" diye konuştu.
Münevver Karabulut'u öldürmek suçundan tutuklu bulunan Cem Garipoğlu, 3 Mart 2010 tarihinde akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevkedilmişti ve üç hafta süre ile müşahede altında tutulmuştu.
 
Dava iddianamesinde, katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun, ''tasarlayarak, çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak etmek''ten ağırlaştırılmış müebbet, Hayyam Garipoğlu, Habib Kurt, Mehmet Karakayalı ve Ahmet Batur'un ''suçluyu kayırmak'', anne Tülay Makbule Garipoğlu'nun da ''suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek'' suçundan 6 aydan 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.
 
"CEZAİ EHLİYETİ TAM"
 
Münevver Karabulut cinayetinde Adli Tıp Kurumu'ndan beklenen rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.
Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya; tutuksuz sanıklar Habib Kurt, Mehmet Karakayalı, Ahmet Batur, Tülay Makbule Garipoğlu, Hayyam Garipoğlu, Mehmet Nida Garipoğlu ve tutuklu sanık Cem Garipoğlu katıldı. Siyah takım elbise giyen Cem Garipoğlu'nun kilo aldığı görüldü. Mahkeme Başkanı Mustafa Günaydın, sanık Cem Garipoğlu'na ait 23 sayfalık Adli Tıp Kurumu raporunun mahkemeye ulaştığını söyledi.
 
Hakim Günaydın, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce, Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanı Başkan Prof. Dr. Hamdi Tutkun, Adli Tıp Uzmanı Uzman Doktor Hasan Ağrıtmış, Adli Tıp Uzmanı Uzman Doktor H. Mehmet Akın, Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ, Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Doç. Dr. Osman Abalı ve Çocuk Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Emir tarafından hazırlanan raporda, sanık Cem Garipoğlu'nun olay tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğunun belirtildiğini ifade etti.
 
CEM'DE HERHANGİ BİR AKIL HASTALIĞI SAPTANMADI
 
Raporda, sanık Cem Garipoğlu'nun cezai ehliyetini etkileyen bir akıl hastalığı veya akıl zayıflığı bulunup bulunmadığı yönünde 16 Nisan 2010'da muayene yapıldığı belirtildi. Raporda, "Ceza sorumluluğuna müesssir ve kişide şuur ve hareket serbestliği ile olayları kavrayıp onlardan sağlıklı sonuçlara varabilme yeteneğini ortadan kaldıracak, azaltacak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl hastalığı ve ya zeka geriliği saptanmadı.
 
Dava dosyasının tetkikinde sanığın suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak boyutta bir akli arıza içinde olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi bulgu ve belgeye de rastlanmadı. Bu duruma göre Cem Garipoğlu'nun olay tarihinde işlenen suça karşı ceza sorumluluğunun tam olduğu yönünde alınan karar oy birliğiyle mütalaa olunur." ifadesine yer verildi. İddianamede, Cem Garipoğlu'nun cinayeti tasarlayarak, kendini savunamayacak olan Münevver Karabulut'u canavarca bir hisle ve eziyet çektirerek öldürdüğü öne sürülmüştü.
 
Cem Garipoğlu için 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Cem'in babası Mehmet Nida Garipoğlu hakkında da Münevver Karabulut'u öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Cem'in annesi Tülay Makbule Garipoğlu ise, 'suç delilleri yok etmek, gizlemek ve değiştirmek'le suçlanmıştı. Tülay Makbule Garipoğlu için 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Cem'in amcası Hayyam Garipoğlu, Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı, Habib Kurt hakkında da' suçluyu kayırmak' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapsi isteniyor. Duruşma çıkışı bir açıklama yapa Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Adli Tıp Kurumu raporunun Cem Garipoğlu'nun cezai ehliyetinin tam olduğu yönünde karar içerdiğini söyleyerek, "Uzun zamandır beklenen Adli Tıp raporu nihayet açıklandı. Bundan sonra Cem Garipoğlu'nun akli dengesinin yerinde olduğu tespit edildiği için maksimum 24 yıl hapis cezası alacak ve aldığı cezada indirim uygulanmayacak. Bu çok önemli bir gelişmedir. " dedi.
 
TANIKLAR
 
Tanık Mehmet Ali Dursun'un 16 Temmuz tarihli duruşmada beyanlarının alındığını ancak dosyanın Adli Tıp Kurumunda olması nedeniyle polisteki ifadesinin okunamadığını hatırlatan Mahkeme Heyeti Başkanı Mustafa Günaydın, söz konusu ifadeleri okuyarak Dursun'dan bunların doğru olup olmadığını sordu.
 
Okunan ifadesini kabul ettiğini belirten Dursun, olay günü kimi villanın önünden alıp götürdüğünü hatırlamadığını söyleyerek, ''Ben Cem Garipoğlu'nu şahsen tanımıyorum. Halen tanımamaktayım'' dedi.
Tanık Yunus Tahincioğlu da Bahçeşehir'de bulunan Çağdaş Yapı Marketi'ni işlettiğini belirterek, testerenin satın alındığı tarihi hatırlamadığını söyledi.
Tahincioğlu, ''Hatırladığım kadarıyla sanık Cem Garipoğlu marketimize geldi. İzzettin Babat, bir testereyi kağıda sararak poşete koydu ve kendisine verdi. Ben de fişini kestim ve parasının üstünü kendisine iade ettim. Testerenin içine konulduğu poşet beyazdı. Biz satış yaptığımız anda fişleri keseriz. Satış yaptığımız günün ertesi bir astsubay ile polis memuru iş yerime geldi. Beraber fişleri inceledik. Ertesi günü tekrardan gelerek, fiş rulosunu kırtasiyeye götürüp fotokopisini çektiler'' diye konuştu.
Tanık Tolgahan Yıldızoğlu da olayın oluş şeklini görmediğini ifade ederek, ''Ben sanık Cem ile maktule Münevver'in ilişkilerinin ne zaman başladığını bilmiyorum. Ancak sanık Cem bana, arkadaş olduklarını ve maktuleyi çok sevdiğini söyledi. Evliliği düşünüp düşünmediği konusunda herhangi bir şey söylemedi'' dedi.
Söz alan tutuksuz sanıkların avukatları, müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.
 
Mahkeme heyeti, Lüleburgaz Jandarma Komutanlığına yazı yazılarak, Burgaz Alkollü İçkiler Fabrikasının giriş ve çıkış kapılarında ve katlarında bulunan kameraların bağlı bulunduğu bilgisayarların hard disklerinde bilirkişi incelemesi yaptırılacağından, bilgisayarların temin edilerek mahkemeye gönderilmesinin istenmesini kararlaştırdı.
 
Avcılar Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, Üniversite Mahallesi Civan Sokak'ta Burgaz İçkilerinin pazarlamasının yapıldığı binaların giriş çıkış kapılarında ve katlarında bulunan kamera sistemlerinin bizzat emniyet görevlileri tarafından gidilerek yerinde incelenip kayıt sistemlerinin suç tarihindeki görüntülerinin ve ayrıca bu kameraların bağlı bulunduğu bilgisayarların hard diskleri üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılacağından bilgisayarların da temin edilerek mahkemeye gönderilmesinin istenmesi karara bağlandı.
 
Söz konusu hard diskler geldiğinde inceleme yaptırılması için TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsüne gönderilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, tutuksuz sanıkların duruşmalardan vareste tutulması yönündeki talebi de reddetti.
Cem Garipoğlu'nun, suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu ve sanığın kaçma şüphesi olması ile kuvvetli suç şüphesi bulunmasını da dikkate alarak tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.
 
Duruşma sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan müdahil avukatı Rezan Epözdemir, Cem Garipoğlu'nun iyiyi kötüyü ayırt edebildiğini, olayları ayrıntılarıyla anlatabildiğini belirterek, ''Ne hikmetse 9 ay sonra Adli Tıptan rapor geldi. Akıl sağlığı raporu bizim için çok önemli değildi. Ama sanık avukatları istedi. Eğer 'akıl sağlığı yerinde' değil diye rapor gelseydi olay çok vahim olurdu'' dedi.
Nagihan Karabulut ise ''Rabbim mazlumun ahını yerde bırakmaz. Bırakmadığına inanıyorum zaten. Ahımız aheste aheste çıkıyor. Kızımızın kanı yerde kalmayacak. Ama tek istediğim hakimin tarafsız olması'' diye konuştu.
 
Süreyya Karabulut da ''Bu dava bizden çıktı. Zaten kamuoyunun davası oldu. Hatta yüzyılın davası. Suçluların bir tanesi içeride, diğerleri dışarıda. Annesi, babası, amcası suçlu ama dışarıda geziyorlar'' dedi.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri adına bir basın açıklaması yapan Rahime Karvar, Münevver Karabulut için Bakırköy Adliyesi önüne geldiklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
''Bugün Münevver davasını takip ediyoruz. Garipoğlu ailesi hak ettiği cezayı alana kadar bu davayı izlemeye devam edeceğiz. Münevver vahşice katledildi ve o günden bu yana 22 ay geçti. 22 aydır katiller tek tek serbest bırakıldı. Şu an tutuklu kalan tek katil, tek sanık Cem Garipoğlu'dur. Ona ise bir türlü hak ettiği ceza verilmiyor.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA