• Konya17 °C

Memduh Nihat Ada

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çeki düzen manifestosu

22 Mart 2010 14:14

Gülmeyin. Beni çok iyi tanıyan ve sevdiğine inandığım bir arkadaşım son zamanlarda beni ikaz ediyor ve “anlayışsızsın!” diyordu. Haklı olabilirdi. Kendime çeki-düzen vermeli ve daha anlayışlı, kibar, nezaketli olmalıydım. Gerçi, bendenizin felsefesine göre insan on beş yaşından sonra pek değişmezdi ama yine de değişmeyi ve anlayışlı olmayı deneyebilirdim. İçimde atıl duran Don Kişot’u kışkırtıp “anlayışlı” olmaya karar verdim.

 
Yaşamak dışında hiçbir işte istikrar gösteremeyen; eli kalem, zihni düşünce tutmayan, okumayan, yazmayan, dinlemeyen ama herkesten çok konuşanlara; dininden, inancından, babasından, atasından, görüşlerinden ve görünüşünden utananlara anlayışlı olmak istiyorum.
 
Yalan konuşurken yüzü kızarmayanlara olduğu kadar yalan konuştuğunu bile bile arkadaşlığını devam ettirip sonra yediği ilk kazıkta “Ben zaten onun yalan konuştuğunu biliyordum” diyen cibilliyetsizlere; üç saatte dost, üç dakikada düşman olanlara da anlayış göstermek istiyorum. Kararsızlıktan dolayı dönen başını tutup, bu insanlar beni anlamıyor diyenler de anlayışıma sığınsınlar isterim.
 
Her attığı on ikiyi vuran ve bokunda boncuk olanlar da anlayışlı davranmak istediklerimdir. Boncuk demişken; herkese iyi görünmek gibi zavallıca bir gayretin peşinde olmanın yanında bütün cepleri mavi boncuk dolu olanlara da anlayışlı davranmak istiyorum. Yüzünü görmediği dedesinin muhtarlığına, aynı mahallede oturmuş olduğu siyasetçiye, aynı okuldan mezun olduğu yazara sığınanlara ve ıslanmak istediğini söyleyene şemsiye verenlere de anlayışlı davranmak boynumun borcu olsun demek isterim.
 
Hep hatırlanmayı, aranmayı, sevilmeyi bekleyenler de anlayışımdan nasipleneceklerdir. Beni arama artık, bitti, son sözüm, dönersem şerefsizim gibi beylik ifadeleri dillerine dolayıp kırk kez gidip kırk bir kez tıpış tıpış geri dönen aklı evvelleri de yüksek anlayışımla kucaklamak istiyorum!
 
Memelerini gözüme sokup sonra ben göğüs çatalına düştüğümde bana sapıkmışım gibi bakan hanım ablalara da anlayışlı ve centilmen davranmak istiyorum.  Gözümüzün önünde öpüşüp koklaşan ve bizleri zoraki “medeni ve uygar” kılanlara da anlayışlı davranmam gerektiği bilecek kadar gizli magandayım.
 
Hem kaçıp hem davul çalanlara, hem gel hem git demeyi naz sayanlara, iki ayağı üzerinde duramazken tek ayak üzerinde durmayı deneyenlere, ben senin iyiliğin için, ben seni sevdiğim için diyerek sözün en boktanını söyleyen yapmacık dostlara… İltifat ederken kaş göz yaranlara ve iltifat görmek için mabadını patlatanları da anlayışımla bağrıma basmak istiyorum.
 
Milletin kılı, tüyü, küpesi, saçı, hızması, dövmesi ile ilgilenen kılkuyruklara da anlayışlı davranmak arzusundayım. Evini plastik çiçek bahçesine çevirenlere, her gün beş milyonluk sigara içen ama evinde sözlüğü olmayanlara, can sıkıntısından dolayı can sıkanlara da kitap arası sakladığım çınar yapraklarının yanında gönül bahçemden çiçekler sunmalıyım diye düşünüyorum.
 
“Tanıştığıma çok memnun oldum, bize de bekleriz” diyenlere… Her şehirden bir tanışı olan ve şehirlerarası muhabbet yapmayı sevenlere… Kadri bilinmemiş, kıymeti biçilmemiş ve doğumundan beri haksızlığa uğrayanlara… Seven ama ihanete düçar olanlara… Kendinden daha çok dizi kahramanlarını anlatanlara… “Deveye diken…” vecizesini yaşam tarzı olarak belleyenlere de anlayışlı olmalıyım.
 
Beni aptal yerine koyanlara,  zorlama sıfatlarla övenlere, güzelliği ve çekiciliğiyle başımı döndürenlere, her ne olursa olsun “saygı duyarım” diyerek saygısızlık yapanlara, yüzden bir verip, biri yüz kere anlatanlara, gönül hızını ayarlamayı bilmeyip her ay kaza yapanlara, anıran eşeği saklayanlara, ömrü boyunca şansın dönmesini bekleyenlere de anlayışlı davranmak istiyorum.
 
Hayatımı yazsam roman olurdu diyen kim varsa bilsin ki anlayışım bakidir.
 
Şimdi bu yazdıklarımı okuyacak olanlardan kendilerine pay çıkarma işgüzarlığı yapıp, “Ben senin ne mal olduğunu bilmez miyim?” diyecekleri de unuttuğum sanılmasın… Korkmayın, sizler için de iyi şeyler düşündüğümü bilmelisiniz, hem benim anlayışım hepimize yeter de artar!
 
Ben anlayışlı olmak istiyorum… N’lur bana anlayışlı olun!

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Hakim, boşanma kararını otoparkta verdi
  • Genç öğretmenlerin mezuniyet coşkusu
  • Ilgın'da ramazan pidesine zam yapılmadı
  • Ak Parti'nin yeni 'A Takımı' belli oluyor
  • Genelkurmay çatı davasında altıncı celse başladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA