• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çavuşoğlu görevini Yasin Aktaya devretti
23 Ocak 2014 Perşembe 13:17

Çavuşoğlu görevini Yasin Aktay'a devretti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Yasin Aktay'a devretti.
AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Bakan Çavuşoğlu, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nın en yoğun birimlerden biri olduğunu belirterek, parti dış politikasının mutfağı olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, Dış İlişkiler Başkanlığı'nın sorumluluğunun Türkiye ile sınırlı olmadığını kaydederek, dünyanın mazlumlarının sesi ve umudu olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın Brüksel ziyaretine de değinen Bakan Çavuşoğlu, "Sayın Başbakanımızın 21 Ocak'taki Brüksel ziyareti son derece başarılı geçmiştir. 22 Ocak Brüksel'de yaptığım ikili görüşmelerde edindiğim izlenimde budur. Hem Türkiye tarafından hem Avrupa Birliği tarafından çok başarılı geçen bir ziyaret, verimli geçen bir ziyaret olarak değerlendiriliyor. Avrupalı dostlarımızın da sık sık vurguladığı gibi bu düzeydeki ziyaretlerimizi ve diyaloğumuzu daha da arttırmamız gerekiyor. Daha ziyaret olmadan bazıları Türkiye'nin AB süreci ya da müzakere süreci durdurulacak, yok Erdoğan'a ve Türkiye'ye çok sert uyarılar gelecek gibi daha ziyaret gerçekleşmeden ziyaretin kötü geçmesini arzu edenlerin demeçlerini gördük. Ama bugün Türkiye, Avrupa Birliği için çok önemli ülke, Avrupa Birliği bizim için vazgeçilmez bir süreç ve hedeftir" diye konuştu.
"DEVRİM NİTELİĞİNDE GELİŞMELERE İMZA ATILDI"
AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'na getirilen Aktay ise, Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı'nın önemine dikkat çekti. Aktay, "Türkiye'nin dış politikası; AK Parti Dış İlişkiler mutfağından pişirilmiş, bu mutfaktan üretilmiş olan dış politikasının bugün nereye getirdiğini izliyoruz, şükranla izliyoruz. Türkiye 12 yıl içerisinde AK Parti iktidara geldiği günden bu yana içeride devrim niteliğinde değişime, gelişmelere imza attı. Bu devrimin dışa yansıyan boyutu var. Türkiye'nin dış politika paradigması, AK Parti iktidara geldiğinden itibaren değişmeye başlamıştır. Bu paradigma içe kapalı, tek seçenekli bir politika iken, dışarıya açık, seçeneklerini çoğaltan bir politika haline geldi" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA