• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çatalhöyük’te yeni dönem
18 Ağustos 2009 Salı 11:13

Çatalhöyük’te yeni dönem

Selçuk Üniversitesi ile Çatalhöyük Araştırma Projesi arasında karşılıklı işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek amacıyla yeni bir protokol imzalandı.

Selçuk Üniversitesi ile Çatalhöyük Araştırma Projesi arasında karşılıklı işbirliği ve dayanışmayı geliştirmek amacıyla yeni bir protokol imzalandı.

 

Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, yapılan yeni anlaşma ile arkeoloji bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, Batı Höyük’teki geç dönem mezarlarına ait bilgilere erişimlerinin sağlandığını, bu çerçevede bilimsel araştırma projesi gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Çatalhöyük Araştırma Projesi ile yapılan anlaşma kapsamında 3 yıldır öğrencilerin alandaki kazı çalışmalarına katıldığını belirten Rektör Okudan, bu yıl yenilenen anlaşma ile 4 öğrencinin daha kazılara katıldığını, önümüzdeki yıl bu sayının artacağını ifade etti. Prof. Dr. Okudan, “ Öğrencilerimiz kazıları yürütmekte olan ekiple koordineli çalışarak dünyaca ünlü arkeologlarla tanışma ve tecrübelerini paylaşma imkanı buluyor. Bu paylaşımın öğrencilere büyük ayrıcalık sağlayacağına inanıyorum. Anlaşma çerçevesinde bu yıl Çatalhöyük ekibi ile TÜBİTAK destekli bilimsel bir araştırma projesi hazırlıyoruz. Projenin kabul edilmesi ile kazılardaki çalışmalar daha bilimsel bir boyut kazanacak. Ayrıca ortaklaşa sosyal programlar da düzenleyeceğiz.” dedi.

 

Selçuk Üniversitesi ile çalışmaktan mutlu olduklarını, işbirliğine önem verdiklerini ifade eden Çatalhöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Ian Hodder,“Üniversite ile çok yakın bir çalışma programımız var. 3 yıl boyunca öğrenciler burada kazılara katıldı. Yeni anlaşma ile de bu yıl 4, gelecek yıl 8 öğrenci kazılarda görev alacak. Öğrenciler, kazıların nasıl yapıldığı, kazılarda çıkan bulguların nasıl incelendiğini uygulamalı olarak görüp, öğreniyorlar. Her yıl ortalama 22 ülkeden 120 civarında arkeolog ve öğrenci buradaki çalışmalara katılıyor. Öğrenciler bilim adamlarından yeni şeyler öğreniyorlar. Buradaki çalışmaların öğrencilerin gelecekteki kariyerlerine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.” Diye konuştu

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA