• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çarpma sırasında yaşamlarını yitirdiler!
30 Mart 2009 Pazartesi 09:04

Çarpma sırasında yaşamlarını yitirdiler!

Göksun ilçesi yakınlarında düşen helikopterde bulunan Yazıcıoğlu ve 4 kişiye yapılan otopsi sonucu açıklandı...
Otopsi sonucu ve Sivil HavacılıkGenel Müdürlüğü'nün ilk bulgularına göre, Muhsin Yazıcıoğlu'nunhelikopteri düşük görüş mesafesinde dağa çarpıp parçalandı. Yazıcıoğluve yanındaki 4 kişi çarpma sırasında yaşamını yitirdi..
 
Kahramanmaraş'tadüşen helikopterde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 4kişinin otopsi sonucu ile Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık GenelMüdürlüğü'nün kazaya ilişkin ilk bulguları, helikopterdeki beş kişininçarpma anında yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.
 
Göksunilçesi yakınlarında düşen helikopterde bulunan Yazıcıoğlu ve 4 kişiyeyapılan otopsi sonucuna göre, enkazın bulunduğu yere 5 metre uzaklıktabulunan Muhsin Yazıcıoğlu'nun kaburgaları ve bacaklarının kırıldığı,akciğerlerinde kanama olduğu ve karın zarının yırtıldığı öğrenildi.
 
Yazıcıoğlu ve 4 kişinin otopsisini Adana'dangiden 2 profesör, 1 doçent ve bir adli tıp uzmanı yaptı. Ölenlerinvücudunda çok sayıda kırık ve iç organlarında zedelenme olduğu,ölümlerin donmadan kaynaklanmadığı belirtildi.
 
Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi, TBMMBaşkan Vekili Nevzat Pakdil, "Oranın şartlarını ve enkazı gördüktensonra, Sikorsky helikopterlerin bile ulaşmakta güçlük çektiği noktadasabotaj ya da başka iddialarla ilgili hiçbir kuşkum kalmadı. Donarakölmediklerine eminim. Cesetler farklı yerlere dağılmış" dedi.
 
Sivil Havacılık GenelMüdürlüğü'nün helikopter kazasına ilişkin ilk bulguları ise şöyle:Helikopter, 1000 ile bin 500 feette (alçaktan) uçuş yapıyor. n Bölgedeyoğun sis var. Sis nedeniyle görüş mesafesi sıfıra yakın. n Helikopter,sis içinden geçerken bir anda dağa çarpıyor. Helikopterin kafası içerigöçüyor.
 
Çarpmanınetkisiyle kanatlar dağılıyor. Motor düşüyor. n Helikopter parçaları,35-40 metre etrafa yayılıyor. n Çarpma anında yolculardan bir bölümühelikopterden dışarı fırlıyor. n Yolcuların bir bölümü, çarpma vefırlama anında yaşamını yitirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım isenet bir şey söylemek için raporları görmek gerektiğini belirterek "Buanlamda ek donanım ya da ek teçhizat gerekiyorsa onun da adımlarıatılır" dedi.
 
GÜNEŞ'İ ÖZEL TİMLER ARIYOR!
 
Yaralıhalde enkaz bölgesinden ayrıldığı sanılan İHA muhabiri İsmail Güneş'iarama çalışmalarına özel timler de katıldı. Güneş, çevredeki mağara vekuytu yerlerde aranıyor.
 
BBPGenel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu helikopterinKahramanmaraş'ın Göksun ilçesi dağlık kesiminde çarşamba günüdüşmesinin ardından hâlâ kendisine ulaşılamayan İHA muhabiri İsmailGüneş'i (34) arama çalışmalarına özel timler de katıldı. Köylülerin dedesteğiyle süren arama çalışmaları kapsamında, yaralı halde enkazbölgesinden ayrıldığı sanılan Güneş, çevredeki mağara ve kuytu yerlerdearanıyor.
 
Kazanın meydana geldiği günden buyana ilk kez dün Keş Dağı'nda havanın açık olması, arama çalışmalarınındaha hızlı yapılmasına olanak sağladı. Kazadan 47 saat sonra helikopterenkazına ulaşan ekipler, Yazıcıoğlu ve beraberindeki 4 kişinincenazelerini bularak dağdan indirdi. Ancak helikopterin düşmesindenhemen sonra 112'yi arayarak yardım isteyen Güneş'in izine rastlanmadı.
 
KahramanmaraşEmniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şubesi'ne bağlı özel timler Sikorskyhelikopterlerle enkazın bulunduğu alana indirilirken, sivil savunmaekipleri de Kızılöz köyünden yaya olarak bölgeye kaydırıldı. İçişleriBakanı Beşir Atalay da, Güneş'e ulaşmak için 4 helikopterin havadanaramaya devam ettiğini söyledi. Atalay, kazanın olduğu alanınçevresinde daire şeklinde bir bölgede çalışmaların aralıksız devamettiğini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA