• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Canınızı seviyorsanız hızınızı azaltın
24 Mart 2010 Çarşamba 11:23

Canınızı seviyorsanız hızınızı azaltın

Hızınızı saatte 1 km azaltarak can kaybının önüne geçebilirsiniz.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Başkanı Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, araştırmalara göre, trafikte hızın saatte1 kilometreazaltılmasının kaza ve yaralanma riskini ortalama yüzde 3 oranında azalttığını söyledi.
    

Doç. Dr. Çelik, trafik kazalarının hem can kaybı hem sakat bırakma hem de maddi kayıplar açısından Türkiye'nin en önemli sorunlarından olduğunu belirtti.
    

Türkiye'de geçen yıl 299 bin 569 kaza meydana geldiğini, bu kazalarda 4 bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini, 200 bin 405 kişinin yaralandığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu: ''Bu kazalarda 980 milyon 209 bin 298 liralık maddi hasar oluşmuştur. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankasının ortaklaşa hazırladığı raporda, her yıl ortalama 1,2 milyon kişinin öldüğü ve 50 milyon kişinin yaralandığı trafik kazalarının dünyaya ekonomik maliyetinin yılda 518 milyar doları bulduğu ifade edilmektedir. Bu maliyetin 65 milyar dolarlık kısmının da Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler tarafından ödendiği belirtilmektedir.''
    

Sürücülerin hemen hemen hepsinin yaşamlarının bir döneminde mutlaka belirlenen veya önerilen hız limitlerini aştığını belirten Çelik, şunları kaydetti: ''Yüksek hızda meydana gelen kazada daha fazla hasar ve daha ağır yaralanmaların olacağı herkesçe bilinen bir şey. Ancak bu ölüm ve yaralanma risklerini en aza indirmek bizim elimizde. Araştırmalar, hızın limitlere göre1 kilometredaha azaltılmasının kaza ve yaralanmaları ortalama yüzde 3 oranında azaltacağını,1 kilometreartırılmasının bu riski yüzde 3 oranında artıracağını ortaya koyuyor. Buradan, hızda yapılacak ufak değişikliklerin, çok büyük etkilere neden olabileceği sonucu çıkmaktadır.'
 
-SÜRÜCÜLER ZEVK VE HEYECAN İÇİN HIZ YAPIYOR-
 
Sürücülerin, aşırı hız yapmanın seyahat süresinin kısalması, zevk ve heyecan vermesi gibi faydalı tarafları olduğuna inandığını ifade eden Doç. Dr. Çelik, bu yanlış inançların da maalesef ölümlere neden olduğunu bildirdi.
    
Çelik, hız sınırını geçmenin en çok yapılan trafik kuralı ihlallerinden olduğunu belirterek, denetimlerin artırılmasıyla trafikte yaralanmalara yol açan kazalarda yüzde 30-50 oranında azalma olacağının tahmin edildiğini kaydetti. 
    
Türkiye'deki sürücülerin aşırı hız yapma eğiliminin çok ciddi boyutlarda olduğunu, bunun da trafik kazalarında can kayıplarının artmasına, yaralanmalara ve maddi hasarlara neden olduğuna dikkati çeken Çelik, ''Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde kullanılan akıllı hız kontrol sistemleri Türkiye'de de kullanılarak hız ihlallerinin önüne geçilmeli, böylece trafik kazalarının azaltılmasına çalışılmalıdır. Sürücüler şunu unutmamalı, hız yolu kısaltmaz ömrü kısaltır'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA