• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkalede kaç tane Konyalı şehit vardı?
09 Mart 2011 Çarşamba 13:45

Çanakkale'de kaç tane Konyalı şehit vardı?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale'de ve Milli Mücadele'de Konya'nın ayrı bir yeri olduduğunu vurguladı.
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale'de ve Milli Mücadele'de Konya'nın ayrı bir yeri olduduğunu vurgularken, orduya önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi. Ayrıca Atatürk'ün de Konya'ya ayrı bir önem verdiğini aktardı.
 
Atatürk'ün Haziran 1923'de parasını kendisinin vererek çıkarttığı gazeteye de değinen Arabacı, gazetenin adının '' Halk'' olduğunu ve gazetenin de 1923 yılında ve Milli Mücadele yıllarında Konya'nın verdiği şehit sayısının 26.000 olduğunu yazdığını ifade etti. Arabacı, Milli Savunma Bakanlığı'nın 5 ciltlik 'Şehitlerimiz'  adlı kitabında Konya'nın şehit sayısının 4700 olduğunu, bu sayının 'Halk' gazetesinin verdiği sayı çeliştiğini vurguladı. Ama Dumlupınar'a, Çanakkale'ye gidildiğinde orada Konyalı şehit sayısının öğrenilebileceğinin altını çizdi. Bazı araştırmacıların şehit sayılarını öğrenmek amacıyla Askerlik Daire ve Şura kayıtlarına ve Nüfus Müdürlüklerinde 'Rehayat Defter' ine  baktıklarını söyleyen Doç.Dr. Caner Arabacı, Konya'da da Üçler Mezarlığı'nın yanında Şehitlik abidesi bulunduğunu, çocukların ve okuyan gençlerin böyle değerli yerleri ziyaret etmeleri konusunda tavsiyesinde bulundu.
 
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Caner Arabacı, Birinci Dünya Savaşı'nda Süveyş ve Kanal Cepheleri'nde Araplar'ın savaş içerisinde Türklerle aynı safta çarpıştığını, Trablusgarplı, Kudüslü binlerce Arap kökenli askerin savaş içerisinde bulunduğunu Arapların savaşta Türkleri sırtından vurma gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. İslam Dünyası Sudan'ı Arap'ı Türk'ü Kürt'ü ile beraber sultan birliğinde mücadele ettiğini ifade etti.Hatta Gönüllü Arap birliklerinden oluşan bir tabur askerin de olduğunu sözlerine ekledi.
 
Arabacı, İngilizlerin ayrtmasıyla Şerif Hüseyin'in de içinde bulunduğu 3500 kişilik bir ekibe karşı Çanakkale'de mücadele ettiklerini ve 10 bin şehit verdiklerini söyledi. 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA