• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkale ruhu canlanmalı
17 Mart 2010 Çarşamba 23:09

Çanakkale ruhu canlanmalı

Çanakkale Zaferinin yıldönümü etkinliklerle kutlanıyor
Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü etkinliklerle kutlanıyor. Anadolu Gençlik Derneği’nin Çanakkale Zaferi’nin 95. yılı ile ilgili düzenlediği programa konuşmacı olarak katılan SÜ Öğretim Üyesi, Tarihçi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, ülkenin gelecekte var olabilmesi için Çanakkale Savaşı’nı kazanan ruhun yeniden canlanması gerektiğini söyledi. Arabacı, Çanakkale Zaferi’nin ‘Savaşı barışta kazanın’ mesajı verdiğini söyledi.

253 BİN ŞEHİDİ NASIL VERDİK?
Çanakkale Savaşı sırasında yaşananları ve 253 bin askerin şehit düşmesine neden olan olayları anlatan Arabacı, Osmanlı Devleti’nin hiç alakası olmadığı halde savaşa girmesiyle başlayan ve Almanların Türk ordusunu komuta etmesiyle devam eden sürecin sonunda 253 bin askerin şehit olduğunu söyledi. Caner Arabacı ayrıca Çanakkale’den ders alarak bir an önce uykudan uyanmak gerektiğini vurguladı.

Zaferi barışta kazanalım

Çanakkale Savaşı’nı kazanan ruhun yeniden canlanması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale’nin ‘Savaşı barışta kazanın’ mesajı verdiğini dile getirdi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Konya Şubesi, Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümü dolayısı ile önceki akşam Alaaddin Keykubat Konferans Salonu’nda bir program düzenledi. Programa konuşmacı olarak katılan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Basın Tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı Çanakkale Savaşı’nı ve sonrasını anlattı. Çanakkale Savaşı’nı anlatan sinevizyon gösterisinin izlendiği programda, Çanakkale’yi hatırlatan türküler okundu. Daha önce yapılan ‘250 bin şehide 250 bin hatim’ kampanyasının hatim duası yapıldı. İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda birinci olan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program, Grup Arifan konseri ile son buldu.
Programın açılışında konuşan AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş Çanakkale deyince akıllara haç ile imanın savaşının geldiğini söyledi.
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN MESAJINI UNUTTUK
Selamlama konuşmalarının ardından kürsüye gelen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, Çanakkale Zaferi’nin üstünden 95 yıl gibi uzun bir zaman geçtiğini hatırlatarak, Türkiye’nin silah sanayisinin halen dışa bağımlı olmasının Çanakkale Zaferi’nin verdiği mesajın unutulduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Çanakkale’nin milli bütünlüğün sağlandığı, sağcısı, solcusu, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi ile herkesin tek amaçta birleştiği yer olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Arabacı, “Çanakkale, bize bugün kardeş olduğumuzu yeniden hatırlatmalı. 95 yıl önce Çanakkale’ye saldıran Haçlılar, bugün Irak’ta, Afganistan’da. İran’a saldırabilmek için fırsat kolluyorlar. Burnumuzun dibinde bittiler. Aklımızı başımıza ne zaman alacağız. Gelecekte var olacaksak Çanakkale ruhunu canlı tutmak zorundayız. Üzerinden 95 yıl geçtikten sonra şehitlerimiz neden uçaklarınızı modernize etmek için İsrail’e gönderiyorsunuz. Neden askeri malzemelerinizi kendiniz temin edemiyorsunuz, neden hâlâ tankınızı üretemiyorsunuz. Ekonominiz niye atağa kalkmıyor demezler mi? 1942’de bizim kendimize ait olan 2 uçak fabrikamız vardı. Bu uçak fabrikalarımız neden kapatıldı, kapatmak yerine geliştirmeyi tercih edemez miydik? Mehmetçiğin Çanakkale’de verdiği mesajı tekrar hatırlamalı ve vakit kaybetmeksizin yeniden atağa kalkmalıyız” diye konuştu.
OSMANLI’NIN DÜNYA HARBİNDE NE İŞİ VARDI?
Birinci Dünya Savaşı’nda savaşan devletlerin hepsinin birbirine düşman olduğunu, böyle bir ortamda Osmanlı Devleti’nin kenara çekilip emperyalistlerin birbirilerini yemesini izlemesi gerekirken savaşa zorla sokulmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Caner Arabacı, “Hiç ilgisi olmayan Osmanlı Devleti, silahlı tarafsızlığı yeğlemesi gerekirken Almanlar tarafından zorla savaşa sokuldu. Neticede 253 bin askerimiz şehit oldu, ölmeden mezara koyuldu” dedi.
253 BİN ŞEHİDİ NASIL VERDİK?
Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı’yı hasta adam olarak yorumlayan haçlılarla mücadele eden Türk ordularının başında Alman kumandanların bulunmasının 253 bin şehit verilmesinin yegane sebebi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, “Askerimizin dilinden anlamayan, duygularını paylaşamayan komutanlar askerimize hükmetti. Savaştığımız haçlıydı, başımızda bize yön veren komutanlar ise gamalı haçlıydı. Deniz harbinden 18 Mart tarihine kadarki dönemde askerimizin başında Yüzbaşı Hakkı Bey gibi olacakları önceden kestirebilme yeteneğine sahip askere yön verebilen komutanlarımız ordularımızın başındaydı. Bu dönemde sadece 65 şehit verdik. Karşılığında İngilizlerin yenilmez dedikleri donanmanın büyük bir bölümünü yok ettik. Denizde kaybeden İngiliz ve Fransızlar deniz destekli kara çıkarmasına hazırlandılar. Esat Paşa komutasında kıyıya yakın savunma hazırlıkları yapılırken, Çanakkale Komutanlığına Liman Fon Anders atandı. Osmanlı savunma sistemi tamamen yok edildi. Ordu kuzeye çekildi. Bu olay, Çanakkale’de kıyımın başlaması demekti. Başımızdaki gamalı haçlının yani Alman’ın emrine itaat etmek yerine kendi komutanlarımızın emirleriyle hareket etseydik, Çanakkale’de 253 bin şehitle değil, sadece bin şehitle zafer elde edecektik. Hani atalarımız ‘At, namus ve silah emanet edilmez’ dememiş miydi. Ordumuz bizim silahımız. Özellikle bir haçlıya ordu emanet edilebilir mi? Yaşananlardan ders çıkarmalı, vatanımıza, milletimize, ordumuza sahip çıkmalı, gelecekte var olmak istiyorsak Çanakkale ruhunu canlı tutmalıyız” ifadelerini kullandı.
Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı’nın yaptığı konuşma salonu dolduran misafirler tarafından büyük beğeni topladı. Konuşmasının sonunda AGD Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı’ya günün anısına çeşitli hediyeler verdi. 
Konuşmaların ardından daha önce yapılan yarışmada Meram, Selçuklu ve Karatay bölgelerinde birinci olan Oğuz Can, Abdurrahman Kurtvuran ve Yaşar Berat Işık’a ödül olarak bisiklet verildi. Okunan hatm-i şeriflerin duasının yapıldığı program Grup Arifan konseri ile son buldu
 
Merhaba
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA