• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkale içeriden de geçilmeyecek
19 Mart 2014 Çarşamba 09:12

Çanakkale içeriden de geçilmeyecek

Erdoğan, Gelibolu Yarımadası'ndaki konuşmasında ihanet şebekelerini uyardı: Türkiye, dışarıdan teslim alınamayacağı gibi içeriden de ihanetlere boyun eğmeyecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıldönümü nedeniyle Kordonboyu'nda düzenlenen resmi törene katıldı. Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

Şehitlerimize sonsuz şükran borçluyuz. Şükran borcumuzu bu vatana, bu bayrağa, milletimize ve milletimizin değerlerine sımsıkı sahip çıkarak ödüyoruz ve ödemeye devam edeceğiz. Bin yıllara kadar uzanan kardeşliğimizi çok daha güçlendirmiş, perçinlemiş, sarsılmaz bir hale getirmiş olacağız. Her kesim ve her kesimin birbirine saygı duyduğu, birbirinin tercihlerine ve yaşam tarzlarına hürmetle yaklaştığı, hoşgörünün egemen olduğu bir iklimi hep birlikte imar edeceğiz. Şehitlerimiz bizden böyle bir Türkiye inşa etmemizi istiyorlardı.

ŞEHİTLERİMİZ ÜZÜLÜR

Vatanı için kanını feda edenler, birbirleri arasında ayrım yapmıyor, birbirlerine kardeş nazarıyla bakıyorsa, onların torunları da birbirleri arasında ayrım yapamaz, birbirlerine farklı nazarla bakamaz. Kim ki bir başkasını etnik kökeninden, dilinden, kültüründen dolayı tahkir ediyorsa, biliniz ki Çanakkale şehitlerini incitmektedir. Kim ki bir başkasını inançlarından, mezhebinden, manevi değerlerinden, kılık kıyafetinden, baş örtüsünden, sakalından, bıyığından dolayı tahkir ediyorsa, biliniz ki o Çanakkale şehitlerinin ruhunu muazzeb etmiştir. Kim ki kendi yaşam tarzını makbul görüp başkalarının yaşam tarzlarını, değerlerini, kutsallarını tahkir ediyorsa aynı şekilde biliniz ki o da Çanakkale şehitlerimizi ve diğer tüm şehitlerimizi üzmüştür.

ÖDÜN VERMEYECEĞİZ

Çanakkale'de şehit olanlar tek vatan, tek millet ve tek devlet için canlarını ortaya koydu. Bize düşen bu emanete sahip çıkmak, ortak değerler altında bir ve beraber olmak. Türkiye, dışarıdan teslim alınamayacağı gibi, içeriden de ihanetlere boyun eğmeyecek, ihanetlere teslim olmayacak, her türlü ihanete gereken cevabı verecek ve ihanetleri ezecek güçte bir ülkedir. Milli güvenliğimize yönelik her saldırı, karşısında Türkiye'nin iman dolu göğsü gibi serhaddini bulacaktır. Çanakkale'nin aziz şehitlerinin torunları olarak istiklalimizden, istikbalimizden, özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyiz ve vermeyeceğiz.

ÇANAKKALE RUHUNU ÇİĞNETMEYİZ

99 yıl önce bugün donanmalar, zırhlı gemiler, torpidolar, toplar, mitralyözler hatta uçaklar milletin imanlı evlatlarının kahramanlığı karşısında silinip gitti. O modern silahların teslim alamadığı Türkiye'yi hiçbir fitne girişimi, ahlaksız saldırı, namert taarruz da teslim alamayacaktır. Türkiye üzerine hesapları olanlar bilsin ki, Çanakkale 99 yıl önce geçilmemiştir, bugün de yarın da geçilemeyecektir. Milletimizin imanı ve kardeşliği, Çanakkale ruhunun çiğnenmesine asla müsaade etmeyecektir.

Mehmet Akif'in şiiriyle dua etti

Erdoğan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene katıldı. İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un, 'Ordu Duası' adlı şiirini hatırlatan Erdoğan, 'Millet için etti mi ordum sefer, kükremiş arslan kesilir her nefer. Döktüğü kandan göğe vursun zafer, toprağa bir damlası boşa akmasın, 'Amin' desin hep birden yiğitler. Ey Ulu Peygamberimiz, nerdesin, dinle minaremde öten gür sesin. Gel, bana yar ol ki cihan titresin. Kimse dönüp süngüme yan bakmasın. 'Amin' desin hep birden yiğitler. Allahuekber, gökten şehitler, amin, amin, Allahuekber' dizelerini okuyarak şehitlere dua etti.

Şehitlerimiz bizden böyle ülke istiyor

Çanakkale Zaferi'nin aslında Kurtuluş Savaşı'nın bir girizgahı olduğunu ifade eden Erdoğan, 'Çanakkale'de elde ettiğimiz zaferle, oradan elde ettiğimiz gurur ve özgüvenle, özellikle de orada sergilediğimiz birlik ve kardeşlikle Kurtuluş Savaşımız'a başladık ve zaferle sonuçlandırdık. 9 yıl sonra 2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna yükseltmiş olacağız. En önemlisi de kardeşliğimizi perçinlemiş olacağız. Her kesimin birbirine, tercihlerine ve yaşam tarzlarına hürmetle yaklaştığı, hoşgörünün egemen olduğu bir iklimi birlikte imar edeceğiz. Şehitlerimiz bizden böyle bir Türkiye inşa etmemizi istiyorlardı' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA