• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çanakkale geçilmedi!
18 Mart 2009 Çarşamba 08:14

Çanakkale geçilmedi!

Bugün vatan bizden razı olacak; Nefer şehit, ordu gazi olacak!
Bugün Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü. Çanakkale Savaşı yalnıztarihimizin değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri.
 
Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasındaGelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleriarasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır. İtilaf Devletleri; Osmanlıİmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak boğazlarınkontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeriticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarakİttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarakÇanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olacak,iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geriçekileceklerdir.
 
Çanakkale Savaşları, ilgili bütün ulusları derindenetkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda'da Anzak Günü adıyla her yıldüzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve YeniZelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzakların(ANZAC: Australian and New Zeland Army Corps) çıkartma yaptıkları AnzakKoyu'na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA