• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Camilerde kıble yanlış mı?
09 Ocak 2014 Perşembe 14:23

Camilerde kıble yanlış mı?

Erzurum'daki tarihi camilerin kıble yönleriyle ilgili ı araştırma yapan Rufai Çınar, 40 caminin kıble yönünde 5 ve 30 derece arasında sapma olduğunu ileri sürdü.
Erzurum Jeofizik Mühendisleri Odası Doğu Anadolu Bölge Başkanı Rufai Çınar, Erzurum'daki tarihicamilerin kıble yönünü mercek altına aldı. Uydu koordinat sistemi kullanarak özellikle Yakutiye ilçesi sınırlarında yer alan camileri tek tek inceleyen Çınar,tarihi 40 caminin kıble yönünde 5 ila 30 derecelik doğuya doğru sapmalar olduğunu belirledi. Camilerin konumu, koordinatları ve Kabe'ye olan uzaklıklarını tek tek hesapladığını belirten Rufai Çınar, Türkiye'deki birçok tarihi camide kıble yönünün yanlış olduğunu iddia etti. Camilerde 10 derecenin üzerinde olan sapmaların düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Çınar, şunları söyledi:
"Ulu Cami'yi örnek vermek istiyorum. Kabe'ye olan uzaklığımız 2 bin 45 kilometre. 5 derece sapma olduğunda 177 kilometre fark ettiriyor. Zaten genelde camilerimiz hep doğuya doğrukaymış. 10 derece olduğu zaman 354 kilometreye çıkıyor. Ulu Cami'de de 10 derecelik bir sapma var. Zaten 24 dereceden sonrası Suudi Arabistan'ın da dışına çıkıyor. O zamanBirleşik Arap Emirliklerine doğru yönelmiş oluyoruz. Aynı hata payında doğuya değil de batıya doğru 28 derecelik açıyla yönelirsek, eski kıblemiz olan Kudüs'e yani Mescid-i Aksa'ya yönelmiş oluruz. Bu kritik bir sınır ama Erzurum'daki tarihi camilerin birkaçı hariç çoğu doğuya yönelmiş durumda. Bu ilk bakışta küçük bir oran gibi gelebiliyor ama 15 - 20 derece Kabe'den çok uzaklaştırıyor. Son dönemde yapılan camilerde böyle bir hata yok. GPS ve Navigasyon sistemiyle yön belirlendiği için yeni camilerde bu kadar sapma olmuyor. Ayrıca günümüzde cep telefonlarına namaz programları yüklenebiliyor, ancak ceptelefonları manyetik alanlardan etkilenebilen cihazlar bu nedenle cep telefonlarınagüvenmemek gerek. En ideali koordinat sistemi, GPS ve uydu görüntüleri."
 
"HALILARIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREBİLİRİZ"
Yaptığı araştırmayı Erzurum Müftüsü Hasan Çınar'a ileten ve kıble yönü tartışmalarınınyaşanmaması için cami isimlerini açıklamayan Rufai Çınar, çare olarak da camilerdeki halıların yönünün değiştirilmesini tavsiye etti. Jeofizik Mühendisleri Odası'nın araştırmasınıinceleyeceğini belirten Müftü Hasan Çınar ise Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konuda verdiği fetvayı anımsattı. Din İşleri Yüksek Kurulu'na göre, Kâbe'nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kâbe yönünden) sapma sayılmaz. Sapma derecesi daha fazla olursa "kıbleye yönelme" şartı aksamış olur. Kıblenin ne tarafta olduğunu bilmeyen kimse, soracak birini bulamadığı takdirde yıldız, güneş, rüzgar gibi birtakım doğal alametlere dayanarak kıble yönünü bulmaya çabalar ve kanaat getirdiği tarafa yönelerek namazını kılar. Namazı kıldıktan sonra kıblenin kendi yöneldiği tarafta olmadığı ortaya çıksa bile, kendisi bu yöne ictihad ederek, yani birtakım alametlere dayanarak bu sonuca ulaştığı için, namazı yeniden kılması gerekmez. Fakat namaz esnasında kıble yönünü anlaması halinde, namazını bozmadan o tarafa yönelir ve namazını tamamlar.

YORUMLAR
bir bu eksikti
konyalı vatandaş
o kadar çetrefilli konular var,yolsuzluk,yargının durumu,ekonomik sıkıntı, v.b. bir bu eksikti yani
09 Ocak 2014 Perşembe 14:38
193.255.247.113
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA