• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağlayanı böyle takip ettiler
26 Mart 2014 Çarşamba 09:29

Çağlayan'ı böyle takip ettiler

İstanbul Emniyeti'ndeki paralel yapıya mensup biri başkomiser dört polisin 17 Aralık komplosundan iki gün önce Ankara'da eski bakan Zafer Çağlayan'ı takip ettikleri ortaya çıktı.

Hükümete yönelik düzenlenen ve mahkemenin, iddianameyi usûl yönünden eksik bularak iade ettiği 17 Aralık ve 25 Aralık soruşturmaları sonrası, İstanbul başta olmak üzere emniyet birimlerinde binlerce polisin görev yeri değiştirilmişti. Değişiklikler sonrası polis başmüfettişlerinin İstanbul Emniyeti'nde yaptığı incelemeler sonucunda 'izinsiz dinleme', 'yasadışı arşiv oluşturma', 'operasyonel bilgileri silme', 'verileri izinsiz olarak kurum dışına çıkarma' ve 'denetleme görevini yeterince ifa etmeme' iddialarıyla, hükümete yönelik operasyonları yürüten ekipten Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'nin eski müdürü Yakub Saygılı ve bazı rütbelilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda polis, haklarında soruşturma başlatılarak açığa alındı. Başmüfettişlerin Mali Şube'de yaptığı inceleme ise büyük çaplı bir skandalı daha ortaya çıkardı.

FATURASIZ HARCAMALAR

Skandal, müfettişlerin operasyonu yürüten Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 2013 yılı ödenek raporlarını incelemesiyle ortaya çıktı. İncelemede, 2013 yılında şube çalışmaları için 198 bin 500 lira harcama yapıldığı belirlendi. İlk belirlemelerin üzerine müfettişler, faturaları tek tek incelemeye başladı. Detaylı çalışmalarda, ödeneğin yalnızca 140 bin lirasının faturalandığı, 58 bin 500 liralık kısmın ise açıkta kaldığı tespit edildi.

MAKBUZLAR DİKKAT ÇEKTİ

Hem faturalandırılan hem de faturalandırılamayan kısmı incelemeye devam eden müfettişlerin dikkatini, 17 Aralık operasyonundan sadece 2 gün önce, yani 15 Aralık'ta 4 kişilik teknik takip ekibinin Ankara'da yaptığı, otomobil kiralama, konaklama, yemek harcamaları ve trafik cezasına ait makbuzlar çekti. Tahkikati derinleştiren müfettişler, şu an başka yerlerde görevli polisleri çağırarak olayla ilgili ifadelerini aldı. Polisler, resmi görevlendirme olmadan yaptıkları Ankara ziyaretini, müfettişlere 'Gezintiye gittik' şeklinde açıklamaya çalıştı.

GPS KAYITLARI İNCELENDİ

Polislerin şüpheli ifadelerinden sonra otomobilin kiralandığı firma ile irtibata geçildi. Firmadan, kiralanan otomobile ait GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) kayıtları talep edildi. Gelen GPS kayıtları, skandalın boyutunu gözler önüne serdi. Raporlarla, paralel yapıya mensup polislerin, dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın evinin etrafında dolaştıkları ve Çağlayan'ı kanunsuz olarak takip ettikleri belirlendi. Gerekli izinler alınmadan takip yapan 1'i başkomiser 4 kişilik ekibin, kiralık otomobille 'hatalı park' nedeniyle trafik cezası yedikleri ve bunun faturasını da şubeye kestikleri ortaya çıktı.

Paralel ekip açığa alındı

Resmi izin olmaksızın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı takip için İstanbul'dan Ankara'ya giden 'paralel ekip', 17 Aralık operasyonundan bir gün önce, 16 Aralık akşam saatlerinde İstanbul'a döndü. 1'i başkomiser 4 polisin verdiği izleme kayıtları operasyon dosyasına konarak 17 Aralık'ta apartopar operasyona geçildi ve aralarında 2 bakan çocuğu ile bürokratların da bulunduğu çok sayıda şahıs gözaltına alındı. İzinsiz olarak dinleme ve takip yaptıkları, bağlı oldukları üstlerine haber vermedikleri ve yeterli delillere ulaşamadan operasyon yaptıkları gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında, 4 kişilik izleme ekibi açığa alındı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA