• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağlayana çeki düzen
25 Ocak 2014 Cumartesi 09:09

Çağlayan'a çeki düzen

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan Hadi Salihoğlu, gazetecilerle tanışma toplantısında önemli mesajlar verdi: Savcılar bana bağlı. Hiçbiri beni bir kenara atıp kendi kendine hareket edemez.

Geçtiğimiz günlerde Turan Çolakkadı'nın yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Hadi Salihoğlu (60), Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görev yapan basın mensuplarıyla tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda öz geçmişinden bahseden Salihoğlu, bir çok yerde görev yaptığını, bu yerlerde tarafsız ve adaletli olmaya özen gösterdiğini, kapısının 24 saat herkese açık olduğunu ve herkesin dertlerini bizzat dinlediğini söyledi. Yeni görev yerinde yapacaklarına ilişkin bilgi veren Salihoğlu, 'Burada da kimseyi üzmeden, hukuk kuralları içinde davranacağız. Herkesin bir dünya görüşü muhakkak vardır ancak bizi kişinin dini, dili, ırkı hiç ilgilendirmiyor. Hukuk kurallarını işleteceğiz' diye konuştu.

SİHİRLİ DEĞNEĞİM YOK

Eleştirilere açık olduğunu, ancak bu eleştirilerin hakaret boyutunda olmaması gerektiğini belirten Salihoğlu, kendisinin de bu ülkenin bir vatandaşı olduğunu, bu göreve gelmenin, bu emeği vermenin kolay olmadığını ve kimseye kolundan tutularak 'pat' diye başsavcılık görevi verilmeyeceğini aktardı. Salihoğlu, ellerinde sihirli değnek olmadığını, her hukukçunun bağımsız olmaya ve ilkeli düşünmeye özen göstermesi gerektiğini de vurguladı. Bir gazetecinin, 'Bütün soruşturma dosyalarını görebiliyor musunuz?' şeklindeki sorusu üzerine Salihoğlu, şunları söyledi:

BİLMEK ZORUNDAYIM

'Doğru olan şudur; görevli savcılar bana niyabeten görev yapıyorlar. Ben buranın sorumlusuysam, ilgili kanunların bana verdiği yetki ve görevleri kullanacağım. Bana niyabeten bağlı olan bir savcı, beni kenara atıp kendi kendine hareket edemez. Eğer başsavcıysam buradaki her önemli olayı bilmek zorundayım. Savcıların, 'bilgi vermek zorunda değilim' demeleri olmaz. Siz, haberlerinizi haber müdürünün onayına sunmadan yayınlayabiliyor musunuz? Gereği neyse, bütün yetkilerimi kullandım ve kullanacağım. Herkes görevini yapacak. Her savcı, her başsavcı doğru yapacak diye bir şey sözkonusu olamaz. Ama olayı kontrol edip insanlara aktarmak da bizim görevimiz.'

'Geldiğimiz belli olmalı'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, adliyeye herkesten önce gelip sabah 07.15'te görevinin başında olacağını ifade ederek, 'Savcılarla ayda bir toplantı yapacağım. Benim enerjime ayak uydurmalarını isteyeceğim' dedi.

Rapor alacağım

İstanbul Adliyesi'nde esaslı bir görev değişikliği yapacağını belirten Salihoğlu, 'Mesela 6 yıldır duruşma savcılığı yapanlar var. Bizim geldiğimiz belli olmalı. Bakırköy Adliyesi'nde güzel bir sistem oluşturmuştum. Burada da uygulayacağım. Halkın şikayet konusu genelde, etkin soruşturma yapılmadığı yönünde. Her hafta savcılardan yaptıkları işlerle ilgili rapor alacağım. Bunu daha önce de yapmıştım' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA