• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağlayan: Sakal bırakmam mı gerekiyor
18 Eylül 2012 Salı 18:17

Çağlayan: Sakal bırakmam mı gerekiyor

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin ''Sakal bırakmam mı gerekiyor bilmiyorum. Ben bunu 3 ay önce söylemiştim'' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Viyana'da Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Avrupa ekonomisindeki daralan ekonomik gelişmeler, Arap Baharı ile başlayan siyasal olayların bir ateş çemberi gibi ekonomileri sardığını belirterek, Türkiye'nin son derece emin adımlarla yoluna devam ettiğini vurguladı.
Türkiye'nin ortalama ilk 6 aydaki büyüme rakamının yüzde 3,1 olduğunu ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:
''Bu konuda maalesef Merkez Bankası'nın büyümeyi frenleyen bir çalışması ve programı söz konusu. Onlar da kendi açısından ekonominin tamamını düşünmek zorunda olduklarını ifade ediyorlar. Ancak büyümeden korkmamak lazım. Büyümenin hiç bir ülkeye zararı olmamıştır. Yeter ki bu sürdürülebilir ve sağlıklı olsun.''

Özel ekonomi bölgeleri kurulacak
Bakan Çağlayan, özel ekonomi bölgelerinin kurulması için de çalışmalarını sürdürdüklerini, konuyu bu ay Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşeceklerini belirterek, ''İnşallah önümüzdeki ay da TBMM'ye getirerek bu kanunu çıkartıyoruz'' dedi.

Sakal bırakmam mı gerekiyor
Bakan Çağlayan, Avusturya Federal Ekonomi, Aile ve Gençlik Bakanı Reinhold Mitterlehner ile bir araya geldi.
Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltma kararına ilişkin bir soruyu yanıtladı.
''Sakal bırakmam mı gerekiyor'' diyen Çağlayan, bu konuyu 3 ay önce ifade ettiğini, 'faiz koridorunun daraltılması gerektiğini' söylediğini hatırlattı.
Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:
''Bizim uçağımız yumuşak iniş yaptı, biz de o inişi yakıt almak için yaptık, yoksa orada durmak için yapmadık. Merkez Bankası nedense biz söyleyince biraz gecikerek yapıyor. Keşke zamanında bunu görebilseler, yapabilseler. Çünkü faiz koridorunun daraltılması yeni teşvik sistemini açıklamış olduğumuz bu dönemde ve Türkiye'nin ekonomik figürlerinin son derece gelişmiş olduğu bu ortamda yabancı yatırımcılara ve yerli yatırımcılara çok önemli mesajlar verecek, bunun özelliği o. Faiz olarak çok önemli bir katkısı olmayacak. Faiz koridorunun daraltılması bilhassa yatırım konusunda ve bizim Bakanlığımızın arz yönlü orta ve uzun vadeli politikalarıyla son derece bağdaşan bir şey olacak. Çünkü Türkiye ekonomisi dinamiktir. Merkez Bankası'nın 3 ay sonra da böyle bir şey gerçekleştirmiş olması bana göre önemli.''

İngiltere'den sonra en fazla yatırım yapan ülke, Avusturya
Türkiye'ye gelen doğrudan uluslararası sermayenin en yüksek miktarının Avrupa'dan geldiğini belirterek, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan sermayenin yüzde 75'inden fazlasının Avrupa kaynaklı olduğunu belirtti.
Avusturya'daki iki günlük ziyareti kapsamında Türkiye'ye yatırım yapacak firmalarla bir araya geleceklerine dikkati çeken Çağlayan, bu yılın ilk 7 ayında Avusturya'nın İngiltere'den sonra Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülke olduğunu bildirdi.

2035 yılını çalışıyoruz
Bakan Çağlayan, bakanlık olarak 2035 yılına ilişkin projeksiyon çalışmaları yaptıklarını belirterek, ''Nasıl bir ülke olmalı? 2035'te bunda en büyük etken nüfus olacak'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA