• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyüme rakamları iş dünyasını memnun etti
31 Mart 2016 Perşembe 12:30

Büyüme rakamları iş dünyasını memnun etti

KSO Başkanı Kütükcü: “Böyle bir dönemde yüzde 4 büyüme memnuniyet verici”

Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Türkiye’nin 2015 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi. Kütükcü, dünyada büyüme ile ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı bir dönemde Türkiye’nin 2015’te yüzde 4 büyümesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Kütükcü, “2015’in ilk çeyreğinde yüzde 2.5 büyüyen ülkemiz, ikinci çeyrekte 3.7, üçüncü çeyrekte 3.9, dördüncü çeyrekte ise 5.7 büyüyerek yıl ortalamasında yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleştirmiştir. Özellikle son çeyrekteki yüzde 5.7’lik büyüme, ekonomimizin 2016 yılında da yoluna güçlü bir seyirle devam edebileceğinin öncü bir göstergesidir. Küresel ekonomideki ve Avrupa’daki durgunluğun devam ettiği, Çin ekonomisinin yavaşladığı, Rusya, Brezilya gibi ekonomilerin daraldığı, yakın coğrafyamızda sıcak gelişmelerin yaşandığı, üst üste iki seçim geçirdiğimiz ve terörle mücadele ettiğimiz bir dönemde Türkiye’nin yüzde 4 büyümesi son derece önemlidir. Türkiye yüzde 4 ile, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ekonomi olmuştur.  Böyle bir dönemde yakalanan bu başarı iş dünyası olarak bizleri son derece memnun etmekle beraber, gerçek potansiyelimizin bu rakamların çok daha üzerinde olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

İmalat sanayi çift haneli büyümeli

2015’te imalat sanayinde de bir önceki yıla göre yüzde 3.8’lik büyüme kaydedildiğini aktaran Kütükcü, “İmalat sanayimizi çift haneli büyüme rakamlarına kavuşturmak zorundayız. İmalat sanayini çift haneli büyütmeden, Türkiye’yi de yüksek büyüme rakamlarına kavuşturamayız. Ayrıca yüzde 4’lük büyümeye rağmen, kişi başı gelirimiz dolar kurundaki yükselişten dolayı 10 bin 395 dolardan 9 bin 261 dolara düşmüştür. Yeniden 10 bin doların üzerine çıkabilmek ve orta gelir tuzağından kurtulabilmek için üretimin önündeki engelleri ortadan kaldıran, işletmelerimizin rekabet gücünü artıran reformlara ara vermeden devam etmeliyiz. Özellikle işletmelerimizde verimlilik ve kapasite odaklı reformları mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Konya, büyümeye pozitif katkı veriyor

Kütükcü, ayrıca Türkiye’nin sanayi merkezleri arasında yer alan Konya’nın güçlü sanayi alt yapısı, yeni yatırımları, ihracat ve istihdam sağlamadaki güçlü yapısı ile büyümeye pozitif katkı verdiğini, bu katkının giderek artacağını da sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA