• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükşehirden AB standartlarında laboratuarlar
19 Şubat 2014 Çarşamba 16:15

Büyükşehir'den AB standartlarında laboratuarlar

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yılda oluşturduğu Su Kalite, Çevre Analiz, Zemin Etüd ile Asfalt ve Beton Laboratuarları bölgenin en güçlü akredite laboratuarları olarak hizmet veriyor.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, belediye çalışmalarında kalite konusuna büyük önem verdiklerini belirterek, bu amaçla oluşturulan laboratuarların Avrupa Birliği (AB) standartlarında çalışmalar yaptığını dile getirdi. Belediye bünyesinde son 10 yıl içinde kurulan Su Kalite, Çevre Analiz, Zemin Etüd ile Asfalt ve Beton Laboratuarlarının alanlarında en güçlü laboratuarları olarak dikkat çektiğini kaydeden Başkan Akyürek, laboratuarların sahasında uzman personelleri ve modern analiz cihazları ile hizmetlerin denetimlerini yaparak standartlara uygunlukları kontrol ettiklerini dile getirdi.
 
ÇEVRE ANALİZ LABORATUVARI
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Çevre Analiz Laboratuarı, katı yakıt analizlerinin yanında çevresel gürültü ve baca gazı analizleri de yaparak Konya’nın hava kalitesine katkı sağlıyor. Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlik Belgesi bulunan Büyükşehir Belediyesi Çevre Analiz Laboratuarı, alanında akredite olan ilk ve tek belediye laboratuarı olma özelliği taşıyor. 2010 yılından bu yana çevre analiz hizmeti veren laboratuar her yıl yaklaşık 600 adet analiz gerçekleştiriyor.
 
KOSKİ SU KALİTE LABORATUVARI
Konya Büyükşehir KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Su Kalite Kontrol Laboratuarı, Türk Akraditasyon Kurumu tarafından akredite edilen önemli laboratuarlardan biri. Şehre su temin edilen Altınapa Baraj Gölü suyu, kuyu suları ve kaynak sularının günlük, haftalık ve aylık periyotlarda fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerinin yapıldığı Su Kalite Kontrol Laboratuvarı’nda, özel işletme ve endüstriyel tesislerden talep olması durumunda gelen su numunelerinin analizleri de yapılıyor. Laboratuarda, 2013 yılında toplam 9 bin 950 numuneye ait 63 bin 845 parametrenin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılarak “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” standartlarında değerlendirme raporu hazırlandı.
 
ZEMİN ETÜD LABORATUVARI
Konya merkezde imar planlarına altlık teşkil edecek jeoloji haritalarının çıkarılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi İmar Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2006 yılı sonunda kurulan “Zemin Etüd Laboratuarı”, TSE ISO 17025 Kalite Belgesi alarak İmara Esas Jeolojik ve Jeoteknik Etüd Projesi kapsamındaki deneyler, karayolları ile ilgili alt temel, dolgu, üst temel gibi malzemelerin yerinde ve laboratuarda deneylerini gerçekleştiriyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan laboratuar belgesi de bulunan Zemin Etüd Laboratuarı, 2013 yılında bin 53 adeti zemin etüd, 16 adeti yol-agrega olmak üzere toplam bin 205 adet numune deneyi ve rapor hazırladı. Laboratuar 2007-2013 yılları arasında 10 bin 179 adet zemin etüdü ve rapor gerçekleştirdi.
 
ASFALT VE BETON LABORATUVARI
Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2007 yılında kurulan Asfalt ve Beton Laboratuarı, Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin işveren olduğu ihaleler bünyesinde yaptırılan yol, tretuvar gibi çalışmaların laboratuar takiplerini yürüterek çalışmaların teknik şartnamelere ve standartlara uygun olup olmadığını kontrol ediyor.
TSE ISO 17025 Kalite Belgesi bulunan Asfalt ve Beton Laboratuarı, TSE’nin taşeron laboratuarı olarak özel ve tüzel kişilere hızlı, ekonomik ve güvenilir hizmet sunuyor. Laboratuar, 2013 yılında bin 227 adet deney gerçekleştirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA