• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştayları sürüyor
16 Nisan 2013 Salı 15:54

Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştayları sürüyor

AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Büyükşehir Yasasına Hazırlık Çalıştayları devam ediyor. Bu kapsamda 2. ve 3. Bölge Toplantıları gerçekleştirildi.

AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Büyükşehir Yasası’na Hazırlık Çalıştayları” devam ediyor. Bu kapsamda 2. ve 3. Bölge Toplantıları gerçekleştirildi.
Akşehir, Tuzlukçu, Yunak, Çeltik, Kadınhanı, Sarayönü, Ilgın ve Doğanhisar ilçelerinin bulunduğu 2. ve 3. Bölge Toplantısı’nın divan başkanlığını Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu yaptı.
Akşehir Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ bürokratları, söz konusu ilçelerin belediye başkanları, AK Parti ilçe ve belde başkanları, AK Parti İl Başkan Yardımcıları ile İl Yönetim Kurulu Üyeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri ile katıldı.
Sorgun; “Amacımız karar almak değil istişare etmek”
Yeni dönemi ve “Büyükşehir Yasası Hazırlık Çalıştayları”nı değerlendiren İl Başkanı Ahmet Sorgun, amaçlarının yeni yasanın arazide uygulama şeklinin ortaya konması olduğunu dile getirdi. Başkan Sorgun; “Çalışmalar bugün değil daha kanun çıkmadan başladı. Özellikle coğrafi alan kriterinin yasaya girmesinde büyük katkımız oldu. Sayın Başbakanımıza yeni döneme en iyi geçişi biz yaparız dedik. Çünkü milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, il ve ilçe teşkilatlarımıza, bürokratlarımıza güveniyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız, belediyelerimizin, belediye başkanlarımızın çalışmaları, ilçe ve beldelerimizin durumunu ve çalışmalarını tespit etmek. Toplantılarımızda istişare edeceğiz ve bu işi Allah’ın izni ile birlikte başaracağız” dedi.
Sorgun; “Konya’da uyum olduğu için başarıyor”
Konya’nın bürokratıyla, yerel yöneticileriyle, siyasetçi ve STK’larıyla büyük bir uyum içinde olduğunu; bu uyumun da beraberinde büyük başarılar getirdiğini kaydeden AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, konuşmasını şöyle tamamladı:
 “Şu anda 31 ilçemiz 168 beldemiz ve 783 köyümüz var. Ama 2014 itibariyle 200 belediyemiz 32 belediyeye düşüyor. Dolayısıyla Bu durumu içselleştirip yeni dönemi nasıl başarırız konularına odaklanmalıyız. Bildiğiniz gibi Belediye Başkanlığı Seçimleri’ne daha bir yıl var. Onun için daha bugünden hesap yapmanın kimseye hiç bir getirisi yok. Zamanı geldiğinde adaylık konusunu, gerek genel merkezimiz gerekse de il teşkilatımızla ve elbette sizlere birlikte değerlendirir ve bir karara varırız. Uyumlu ve fedakârca çalışmaya devam etmeliyiz. Konyamıza bu kadar önemli ve büyük hizmetlerin gelmesinde en büyük pay bu uyumlu çalışmadır.”
Baloğlu; “Yeni döneme hazırlıkta Konya çok önde”
AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu da şunları söyledi; “Toplantıyı organize eden il ve ilçe teşkilatlarımızı kutluyorum. Konya, yerel yönetimlerle ilgili olarak önemli bir çalışma yapıyor. Toplantılar çok düzenli, sistematik ve iyi hazırlanmış bir içerikle devam ediyor. Konya, bu bağlamda diğer birçok şehirden önde. Tabii bu durum tespitlerinin yanı sıra ortaya konan bu tespitlere yönelik bir sonraki aşamadaki çalışmalar da önemli. İşte bu süreçte de Büyükşehir ile ilçe belediyelerimiz, bürokratlarımız, il ve ilçe teşkilatlarımız da çaba gösteriyor. Bugüne kadar yapılan önemli hizmetlerin ötesine geçmek ve Konya’yı geleceğe hep birlikte taşımak için bizler de elimizden gelenin en iyisin yapmaya devam edeceğiz.
Akyürek; “Teşkilatımız Türkiye’ye model bir çalışma içinde”
“Yeni döneme dair önemli ilerlemeler kaydettik” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise bu konuda büyük gayret gösteren İl Teşkilatı’nı kutladı. Söz konusu çalışmalarla yeni döneme en iyi ve en sorunsuz geçişi Konya’nın yapacağına inandıklarını dile getiren Başkan Akyürek, İl Teşkilatı’nın yaptığı çalışmaların tüm Türkiye’ye model nitelikte olduğunu söyledi. Akyürek; “İnşallah yeni döneme en iyi ve en sorunsuz geçişi biz yapacağız. Çünkü İl Teşkilatımız Türkiye’ye örnek ve model olacak nitelikte çalışıyor. Bunun yanı sıra süreç iyi planlanması halinde bu modelin Türkiye’ye de model olacağına inanıyoruz. Tabii bu bölge toplantılarının bir diğer faydası da yerelde ve mahalde de düşünmeyi mümkün kılmasıdır. Amacımız ulaşılamayan hiçbir yerimiz kalmasın ve her yerimiz ilçe merkezleri gibi olsun. Tabii ki bizler de bu bağlamda bir taraftan toplantılarımızı yaparken diğer taraftan da ilçe ve beldelerimize hangi hizmet veya eserler kazandırılmalı diye de ön çalışma içerisindeyiz. Mesela tüm ilçelerimize birer kültür merkezi kazandırılması gibi bir hedefimiz var. Yani orta vadede yapılacak hizmetleri planlıyoruz. Yine tüm Konyamızın imar planını yapacağız. Bu konuda meclisten karar aldık ve ihale aşamasına geçiyoruz. İnşallah gelecek Konya için çok daha güzel olacak” şeklinde konuştu.
Selvi; “Her şey halkımızın faydası için”
Son olarak kürsüye gelen Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de yeni dönem ile ilgili görüş ve çalışmalarını katılımcılarla paylaştı. İl Özel İdaresi olarak yeni döneme dair hazırlıklarını sürdürdüklerini dile getiren Selvi, şöyle konuştu; “Büyükşehir Yasası ve yeni döneme dair bir süreç içerisine girdik. Bizler buna yönelik gerekli tüm hazırlıklarımızı İl Teşkilatımız ve belediyelerimizle sürdürüyoruz. Konya ülkemize örnek çalışma yapıyor. Bu toplantıların amacı da budur ve İl Teşkilatımız gerçekten Türkiye’ye örnek bir proje yürütüyor. Artık merkez taşra ayrımı yok. Şimdi belde ve köylerimize nasıl yapılıyorsa o zaman da mahallelerimize hizmet yine yapılacak ama bu sefer daha hızlı ve daha kaliteli olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın”
 Belediye başkanları ile istişarelerde bulunuldu
Protokol konuşmalarının ardından çalıştay, sırasıyla; Akşehir, Yunak, Çeltik, Tuzlukçu, Kadınhanı, Sarayönü, Doğanhisar ve Ilgın belediye başkanları ve Ak Parti ilçe başkanlarının sunumlarıyla devam etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA