• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükşehir, Konya Sâl-namelerini okuyucuya açtı.
21 Kasım 2009 Cumartesi 15:14

Büyükşehir, Konya Sâl-namelerini okuyucuya açtı.

Osmanlı döneminin yaklaşık yarım asrına ışık tutan "Konya Salnameleri"i okuyucuların hizmetine sunuldu. Salnameler Sultan Abdülmecit, Sultan Abdulaziz ve Sultan Reşat dönemine ait önemli bilgiler..
Konya Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı döneminin yaklaşık yarım asrına ışık tutan "Konya Salnameleri"ni okuyucularının hizmetine sundu. Salnameler Sultan Abdülmecit, Sultan Abdulaziz ve Sultan Reşat dönemine ait önemli bilgiler içeriyor.

Osmanlı'nın özellikle son dönemi hakkında önemli bilgiler içeren salnameler, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Koyunoğlu Müzesi ve Kütüphanesi'nde okuyucuların hizmetine sunuldu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 30 sayıdan oluşan salnamelerin 8 cilt olarak basıldığını söyledi. Akyürek salnamelerin, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki birçok şehir hakkında önemli bilgiler içerdiğini vurguladı. "Salname"nin bir yılda meydana gelen tüm olayları göstermek üzere düzenlenen eserler için kullanılan bir tabir olduğunu hatırlattı. Bu tabirin bugünkü karşılığının yıllık olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, "Salname, bize bir yılın tüm olaylarını, o dönemde gerçekleştirilen faaliyetleri, zirai, ticari, sanayi istatistiklerini sunan en önemli tarihi belgelerdendir. Osmanlı'nın topraklarının büyük bir bölümünü ve özellikle son döneminden yarım asrını aydınlatan bu eserlerin ilki 1868 ve sonuncusu da 1914 tarihlerinde yayınlanmıştır." dedi.

 
BÖLGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

Araştırmacı Yazar Mehmet Eminoğlu tarafından günümüz Türkçesi ile kaleme alınan Konya Salnameleri'nin çevirisi ve tıpkıbasımının yayımlandığını kaydeden Başkan Akyürek, şu ana kadar 8 cildi basılan Konya Salnameleri'nin 30 sayıdan oluştuğunu, diğer ciltlerin basım çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Başkan Akyürek, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Antalya, Mersin, Burdur, Nevşehir ve Isparta illerini kapsayan salnamelerin İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki birçok şehir hakkında önemli bilgiler içerdiğini de sözlerine ekledi.

 

KONYA SALNAMELERİ

1914'de yayınlanan son Salname'nin başlangıcında yer alan ifadelerde; Konya'nın birçok millete ve akımlara beşiklik yaptığı, önemli tarihi olaylara ve şahsiyetlere şahit olduğu vurgulanarak, Konya hakkında muntazam bir eserin yazılabilmesi için uzun zamana ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Salnamelerde, vilayetin idari taksimatı, memur listeleri, askeri ve adli personeli, genel ve mahalli tarih bilgileri, coğrafi bilgileri, eski eserleri, ticari ve ekonomik faaliyetleri, bütçesi, nüfusu, öğrenci ve medrese sayıları, kütüphaneler ve kitap listesi, yayınlanan gazeteler, ibadethaneler v.b pek çok konuda önemli bilgiler yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA