• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükhelvacıgil: Sanayiciye Hizmet Ülkeye Hizmettir
20 Haziran 2010 Pazar 17:23

Büyükhelvacıgil: Sanayiciye Hizmet Ülkeye Hizmettir

KOSB (Konya Organize Sanayi Bölgesi) 9. Olağan Mali Genel Kurulu, sanayici ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

KOSB (Konya Organize Sanayi Bölgesi) 9. Olağan Mali Genel Kurulu, sanayici ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirildi.   Genel Kurul’da konuşan KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin en önemli OSB’lerinden olduğuna dikkat çekti ve “Sanayiciye hizmet ülkeye hizmettir” dedi.  

 

Konuşmasına Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalara verilen hizmetler ve faaliyetler hakkında bilgi vererek başlayan Başkan Büyükhelvacıgil, ihracat ve kurumsallaşmanın önemine değindi. Başkan Büyükhelvacıgil, “Büyük fedakârlıklarla bugünlere getirdiğimiz şirketlerimizi yarınlara taşımak için, en önemli stratejilerimizden biri şüphesiz ihracattır. Türkiye ve Konya sanayisi kendine yeni pazarlar bulma, daralan bir pazardaki kaybını başka pazarlarda genişleyerek telafi edebilecek potansiyel ve dinamiğe sahiptir.  Bugün bütün dünya pazarlarında fiyat rekabetinden, kalite rekabetine geçmekte olduğunu kanıtlayan Türkiye, bu yolda emin adımlarla yürümeli ve ihracat oranını yükseltmelidir. Hızla değişen dünya pazarlarında konumumuzu güçlendirerek devam ettirebilmemiz için şirketlerimizi hızla kurumsallaştırmalıyız. Aile şirketlerimizi modern işletme organizasyonlarına dönüştürerek, firmalarımızın devamlılığını sağlamak zorundayız” diye konuştu.

 

Dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye’yi de etkilediğine, ancak Türkiye’nin bu krizi en az hasarla atlattığına dikkat çeken Başkan Büyükhelvacıgil,  küresel kriz sürecini şu şekilde özetledi: “2008 yılında ABD’de başlayan finansal sistemdeki kriz, bütün dünyayı etkileyerek küresel bir krize dönüştü. 2009 finansal piyasalarda yaşanan krizin ve kredi piyasalarındaki kilitlenmenin reel sektörü etkilediği bir yıl oldu.  Küresel kriz karşısında devreye sokulan önlemlerin bir kısmının reel sektör üzerindeki olumlu etkileri, 2009’un ikinci yarısından sonra hissedilmeye başlandı. Ekonomik toparlanma geçen yılın son çeyreğinde biraz da olsa güçlenmeye başladı. Farklı yaklaşımlara rağmen Türkiye’nin küresel krizi en hafif atlatan ülkelerden biri olduğu görülüyor. Buna rağmen birçok sektör etkilendi. Tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye 2009’un son çeyreğinde yüzde 6 büyüdü. 2010 yılında ise, ülkemizde yüzde 3,5’in üzerinde bir büyümenin gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” şeklinde konuştu.  

 

Başkan Büyükhelvacıgil, ülke genelindeki yaşanan ekonomik toparlanmanın Konya sanayisinde de kendisini gösterdiğini ifade etti. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde elektrik ve doğalgaz tüketiminin arttığını belirten Başkan Büyükhelvacıgil, sözlerine şu şekilde devam etti:  “KOS Bölgesinde kullanılan enerji tüketim oranlarındaki artış sanayideki durumu ortaya koyuyor. 2008 yılının mayıs ayında 24 milyon Kw/saat olan elektrik tüketimi, 2009’un mayıs ayında yaklaşık 22 milyon Kw/saate düşmüştü. 2010 yılının aynı döneminde ise 28 milyon 500 bin Kw/saate yükseldi. Aynı artış oranı doğalgaz tüketiminde de gözlendi. 2009’un Mayıs ayında 2 milyon 787 bin metreküp tüketilen doğalgaz, 2010 yılının aynı döneminde 3 milyon 202 bin metreküpe yükseldi”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA