• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükhelvacıgil MÜSİADa konuk oldu
03 Haziran 2012 Pazar 14:43

Büyükhelvacıgil MÜSİAD'a konuk oldu

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısına konuk oldu. Yeni Teşvik Sistemi ve Konya Sanayi Odası çalışmaları hakkında sunum yapan Büyükhelvacıgil, Konya sanayisinde yaşanan gelişmelere de değindi.
MÜSİAD Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısında ilk olarak MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz söz aldı. Konya sanayisinin yakaladığı büyüme hızına dikkat çeken Korkmaz, “ Konya ihracatı, sanayi alt yapısı yatırımlarına uygun olması nedeniyle yüzde 59 oranında arttı. Yine 2012 yılının ilk 5 ayında ihracatımızda ortalama yüzde 16’lık bir büyüme gerçekleştirdik. İhracattaki artışımız  ilimizin ülke ekonomisindeki öneminin bir göstergesidir” dedi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz’ın ardından sözü alan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ilk olarak Konya Organize Sanayi’nde yaşanan gelişmelere değindi. Büyükhelvacıgil, “Yeni organize sanayi bölgesi için 132 civarında müracaat dosyası alındığını” belirtti.
Yeni Teşvik Sistemi hakkında da bilgi veren Başkan Tahir Büyükhelvacıgil, “ 61 kriterde şehirlerin gelişmişlik endeksine göre yapılıyorlardı. Biz ne olduysa anlayamadık. Konya daha önce 3. Teşvik bölgesindeyken, şimdi 2. Bölgede. Burada önemli olan stratejik yatırımların teşviki bunların tamamen şartları ayrı. Aslında yeni teşvikte istenen kalkınma ajanslarının olduğu yapıydı. TR52 olarak 3. Bölgede geçiyorduk aynı kriterde kalsaydık değişmezdi. Bana göre Konya’nın 4. Bölgede olması gerekiyordu. Biz gerekli mercilere taleplerimizi ilettik” dedi.
Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında görüşlerini belirten Tahir Büyükhelvacıgil, “Konya’da çeşitli çalışmalar yaptık. Kanun tasarısı hakkında hakikaten çok çalıştık. Başka illerde bizim kadar ticaret kanunu hakkında birlik ve beraberlik içerisinde çalışılmadı. Yeni Kanunda Hapis maddeleri düzenledi. Ticaret sicilinin tutulmasındaki sorumluk, denetçilerin bulunması ile ilgili maddelerde değişik bekleniyor” dedi.
Konya Sanayi Odası faaliyetleri hakkında bilgi de veren KSO Başkanı Büyükhelvacıgil, “Konya için Bölgesel İnnovasyon Merkezi kurmayı düşünüyoruz Bunun için MEVKA 4 milyon TL destek verdi projeye aynı zamanda KSO, KTB, KTO destek verecek. İnnovasyon merkezlerinin Avrupa’daki örneklerini de inceleyeceğiz inşallah büyük bir proje olacak. Türkiye’nin ilk İhracat Koçluğu Projesi KSO ile birlikte yapıldı. Avrupa İşletmeler Ağı’nda Türkiye’deki 9 bölgeden birisiyiz. Avrupa birliğinden 46 bin merkeze bağlanabiliyorsunuz. Otomotiv kümelenmesi önemli bir oluşum. Kümelenme projelerinde devlet çok ciddi destekler veriyor. Otomotiv kümemiz resmi desteklenen 10 projeden birisi. Döküm sektöründe kümelendik. Konya sanayi envanteri projesi çalışmaları devam ediyor, çıktılarını yakın zamanda paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Toplantının sonunda Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyeleri, KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’e sorularını illeti.
YORUMLAR
TEBRİKLER
Erhan Güleryüz
Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.
212.253.176.192
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA