• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükhelvacıgil 8.5lik büyümeyi değerlendirdi
02 Nisan 2012 Pazartesi 14:51

Büyükhelvacıgil 8.5'lik büyümeyi değerlendirdi

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiyenin 2011 yılında yüzde 8.5 büyümesinin sevindirici olduğunu söyledi.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin 2011 yılında yüzde 8.5 büyümesinin sevindirici olduğunu söyledi. Başkan Büyükhelvacıgil, 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 ile dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Türkiye’nin, 2011 yılının tamamında yüzde 8.5 büyüyerek, Çin'den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olmasının bir başarı olduğunu belirterek, “Türk özel sektörünün rekabet gücü artırılarak, bu başarının önü daha fazla açılmalıdır” dedi.
 
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan siyasal krizler, AB’deki belirsizlere rağmen yüksek oranlarda büyüdüğünü, ancak artan enerji maliyetlerinin sanayicinin rekabet gücünü zayıflattığını belirterek,“ Küresel ekonomide devam eden belirsizlik ortamı önümüzdeki dönemde de, dünya ticareti önündeki en önemli olumsuz faktörlerin başında yer almaya devam edecek. Özellikle bu dönemde, Türk özel sektörünün rekabet gücünü artıracak yeni mekanizmaların geliştirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. Büyükhelvacıgil, yüksek oranlarda yakalanan büyümenin Türkiye’de işsizliğin düşmesine de katkıda bulunduğunu kaydederek, 2011 yılında işsizliğin bir önceki yıla göre 2.1 puan azalarak, yüzde 9.8’e gerilediğini hatırlattı.
“Ümitliyiz”
2012 yılında da Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğine inandıklarını ifade eden Büyükhelvacıgil, “2012 yılı için de ümitliyiz. Çünkü, artık biz hedefleri olan bir ülkenin sanayici ve iş adamlarıyız.  Ümitli olmalıyız. İhracat pazarlarımızı çeşitlendirelim ve 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomi arasına girmeye odaklanalım” şeklinde konuştu. Türkiye’de sanayinin Anadolu’ya doğru bir kayma eğilimi gösterdiğine de işaret eden Büyükhelvacıgil,  Konya’nın ihracatının 2012 yılının ilk 3 aylık döneminde bir önceki yıla göre yüzde 27’lik artışla 320 milyon dolar olarak gerçekleşerek Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiğini ve Konya’nın artan bu başarısının devamı için daha fazla katkı sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA